Da li je ova država Putinova sledeća meta? Poništio je dekret iz 2012. kojim je podržavao njen suverenitet

 
 ≫ 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 5

Ministarstvo spoljnih poslova Moldavije saopštilo je da će "pažljivo proučiti" dokument

Ruski predsednik Vladimir Putin opozvao je dekret iz 2012. koji je delimično podržavao suverenitet Moldavije u rešavanju budućnosti Pridnjestrovlja, separatističkog regiona koji se graniči s Ukrajinom i u kojoj je Rusija stacionirala trupe.

Dekret, koji je juče opozvan, oličenje je ruske spoljne politike pre 11 godina koja je podrazumevala bliže odnose Moskve s Evropskom unijom i SAD, prenosi Rojters.

Naredba kojom se poništava dokument iz 2012. objavljena je na sajtu Kremlja, navodi se da je odluka doneta kako bi se "obezbedili nacionalni interesi Rusije u vezi s dubokim promenama koje se događaju u međunarodnim odnosima".

Moldavski predsednik zajedničke kontrolne komisije u bezbednosnoj zoni oko Pridnjestrovlja Aleksandru Flenčea rekao je da otkazivanje ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta.

"Ukaz je politički dokument koji sprovodi koncept spoljne politike Rusije. Moldavija i Rusija imaju osnovni politički sporazum koji predviđa uzajamno poštovanje teritorijalnog integriteta naših zemalja", rekao je Flenčea za Publika-TV.

Kremlj je saopštio da su odnosi Rusije sa Moldavijom, čije je rukovodsto obećalo da će nastaviti sa nastojanjima da se pridruži EU, veoma napeti i optužio ovu zemlju da sprovodi antirusku politiku.

Ministarstvo spoljnih poslova Moldavije saopštilo je da će "pažljivo proučiti" dokument.

Smeštena između Rumunije i Ukrajine, Moldaviju, jednu od najsiromašnijih država u Evropi, od 2020. predvodi predsednica Maja Sandu uz snažnu podršku SAD-a i Evropske unije, prenosi Rojters.

Američki predsednik Džozef Biden sastao se sa njom juče u Poljskoj i potvrdio svoju dalju podršku. Dekretom iz 2012. Rusija se obavezala na traženje načina za rešavanje separatističkog pitanja "na temelju poštovanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju posebnog statusa Pridnjestrovlja".

Ovaj region proglasio je nezavisnost 1990. godine, godinu dana pre raspada Sovjetskog Saveza, zbog straha da će se Moldavija ujediniti s Rumunijom, čiji jezik i kulturu uglavnom deli. Nakon kratkog rata Moldavije sa separatistima 1992., nije bilo nasilja u proteklih 30 godina, s ruskim "mirovnim snagama" koje su još uvek raspoređene na maloj teritoriji, koji nema međunarodno priznanje, navodi Rojters.

Video: Putin: Zapadne zemlje su bile dvolične kad su uništavale Jugoslaviju! Čast za njih ne postoji!

(Telegraf.rs)

Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Драган

    22. februar 2023 | 10:49

    Прво да руси ослободе Украјину, потом Молдавију а онда и остатак источне Европе од НАТО злочинаца, све земље у којима су субверзивно постављени западни марионетски режими. А ови НАТОфили који су љубитељи највећих подлаца и злочинаца у историји човечанства (и који су били злочинци кроз целу њихову смрдиву историју) - нек свисну од муке.

  • Nenad

    22. februar 2023 | 10:33

    On je izlapeo načisto. Hoće da pravi novi Sovjetski Savez po svaku cenu. To i ptice na grani vide.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA