Siniša traga za preživelima u Turskoj: Kolege su bile napadnute, pucalo se

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 3

Spasilačkim ekipama u Turskoj sve veći problem stvaraju sukobi lokalnog stanovništva, uz upotrebu vatrenog oružja, krađe, pljačke i intervencije vojske, rekao je Siniša Badovinac, komandant operacija na terenu hrvatskog tima.

On je u telefonskom razgovoru za Novi list rekao da je teško raditi bez pratnje policije ili vojske, kao i da je u blizini jednog od njihovih potražnih timova u subotu došlo do sukoba dve veće grupe lokalnih stanovnika, bilo je i pucnjave, uplela se i vojska.

"Kolege iz Ukrajine, s kojima smo delili područje pretrage, bili su napadnuti tokom potrage, a njihov zapovednik povukao je sve snage u bazu, iz koje više ne izlaze na teren bez policijske pratnje", kazao je Badovinac, inače komandant Državne interventne jedinice Civilne zaštite u Rijeci.

Kaže da je u gradu baš sve opljačkano, apoteke, benzinske stanice, prodavnice. Stanovništvu se, kako je objasnio, zalihe vode, hrane, odeće ostavljaju na ulicama svakih stotinak metara kako bi ih mogli da uzmu.

"Krade se sve. Na meti su prvenstveno prodavnice, odnosno ono što je od njih ostalo i apoteke. Sve su opustošene i zjape prazne. Ništa ne radi, tako da je nemoguće kupiti bilo šta. Poseban je problem nabavka goriva jer nijedna benzinska pumpa u gradu i okolini ne radi, ali zapravo je nemoguće doći do bilo čega što bi vam moglo zatrebati", rekao je on.

Hrvatski spasilački tim na terenu, dodaje, potpuno je opremljen i i snabdeven za deset dana. Hrvatski tim broji 41 osobu, sedam je timova s potražnim psima, a prema Hrvatskoj bi mogli krenuti tokom nedelje ili ponedeljka. Nažalost, potrebe za potragama skoro više i nema.

Neke države, poput Nemačke i Austrije, odlučile su u subotu, iz sigurnosnih razloga, da povuku svoje timove i prekinu spasilačke napore u Hataju.

On je rekao da su u subotu, kada je i vođen razgovor, pretražili osam lokacija, sa psima i tehničkim uređajima za traganje.

"Nismo našli žive osobe, već isključivo tela poginulih", rekao je on i objašnjava da je svaka intervencija u ovakvim katastrofalnim događajima poput potresa koji je pogodio Tursku podeljena je u pet faza.

Prva je faza izviđanje, neposredno nakon potresa ili neke druge katastrofe, koje odrađuju lokalne snage kako bi utvrdile razmere štete i koja su najpogođenija područja. Druga faza je potraga za preživelima. Nakon toga sledi treća faza, to je spasavanje preživelih iz ruševina bez armaturne konstrukcije, do kojih se može doći bez upotrebe teških građevinskih mašina.


U četvrtoj fazi takođe je reč o spasavanju, ali iz ruševina za čije pomeranje je potrebna teška mehanizacija.

Na kraju sledi peta i poslednja faza – raščišćavanje ruševina i vađenje mrtvih tela. Mi smo ovde, nažalost, već u petoj fazi, u kojoj prestaje potreba za radom našeg tima jer je to posao koji će trajati još mesecima, a odrađivaće ga turske jedinice i firme.

Video: Još nekoliko dece pronađeno i spaseno u Turskoj: Mališani pet dana bili zarobljeni ispod ruševina

(Telegraf.rs)

Video: Plenković: Zgroženi smo tragedijom u školi u Prečkom, učenici su zbrinuti u bolnicama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • maja

    13. februar 2023 | 12:18

    Umesto da pomažu i rasklanjaju ruševine oni pljačkaju, ajde vi momci lepo se spakujte i kućama svojim svi, potrebniji ste svojim porodicama nego nezahvalnom stranom narodu.

  • kale

    14. februar 2023 | 16:23

    Turska posla, nisu Svabe tek onako napustili Tursku!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA