Nova zgrada sa 22 apartmana se urušila u Turskoj jer su napravili grešku u stanu u prizemlju

 
 ≫ 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 9

Turski mediji javljaju da je policija uhapsila još nekoliko preduzimača, građevinaca koji su vršili tehnički prijem urušenih zgrada i još nekoliko investitora

U Turskoj je uhapšeno više osoba zbog sumnje da su nesavesnim radom doveli do urušavanja brojnih objekata prilikom razornih zemljotresa u Turskoj.

Među uhapšenima je i Nazmi Tosun, nadzorni organ prilikom izgradnje apartmanskog kompleksa Emre u Gazijantepu, koji je uništen u razornom potresu.

Istragom je ustanovljeno da su pojedini stubovi u prizemlju apartmanskog kompleksa bili isečeni, što je pomoglo lakšem urušavanju objekta.

U zgradi su postojala 22 stana, a nadležni veruju da do rušenja ne bi došlo da su stubovi bili postavljeni po građevinskim propisima.

"Tužilaštvo u Gazijantepu otpočelo je istrage u vezi sa zgradama koje su uništene u razornim potresima koji su pogodili Tursku. Stručne komisije su na terenu i vrše ispitivanja. Sarađujemo sa relevantnim institucijama da bi identifikovali odgovorne prilikom izgradnje, koji su nesavesnim radom doprineli urušavanju objekata", saopštili su nadležni.

U Adijamanu je priveden Javuz Karakus, koji je bio umešan u izgradnju brojnih stambenih zgrada u tom gradu. On je uhvaćen na aerodromu u Istanbulu u trenutku kada je sa surpugom pokušavao da pobegne u Gruziju.

Kod njega je pronađena velika količina novca. Mediji prenose da je među njegovim stvarima pronađeno oko 16.000 dolara i više od 20.000 lira.

Prilikom davanja izjave novinarima, na pitanje da li mu je savest čista, Karakus je rekao: "Izgradio sam 44 zgrade, samo četiri su se srušile. Radio sam sve po propisima."

Turski mediji javljaju da je policija uhapsila još nekoliko preduzimača, građevinaca koji su vršili tehnički prijem urušenih zgrada i još nekoliko investitora.

Većina njih uhvaćena je u pokušaju da pobegne iz zemlje. Jedan od njih uhvaćen je u trenutku kad je pokušao iz Istanbula da odleti u Crnu Goru.

Bugra Dalkiran, šef Komore građevinskih inženjera Kahramanmaras, koji je vlasnik jedne od zgrada koje su preživele potres, navodi da opstanak zgrada nema nikakve veze sa čudima.

"Nije čudo da zgrada ostane netaknuta ako je izgrađena prema specifikacijama. Većina uništenih zgrada oko nas izgrađena je 90-ih godina, a kvalitet betona je nizak”.

Stručnjaci se pitaju koliko su osumnjičeni za nesavesnu gradnju mogli da zarade krađom materijala iz zgrade.

"Troškovi grube izgradnje zgrade iznose 35-40 odsto ukupne cene. Čak i ako ukradete od toga, možete ostvariti profit od najviše 3-5 odsto. Mislim, ovo su veoma, veoma male zarade…”, upozoravaju.

Video: Trenutak rušenja još jedne zgrade, dok ljudi trče i vršteći izlaze iz nje kako bi se spasili

(Telegraf.rs)

Video: Građani Kosovske Mitrovice: Ponašaju se kao da smo im trn u oku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • billy piton

    13. februar 2023 | 09:21

    Kada bi tako krenuli da hapse i u Srbiji, i da im se oduzima sva na takav način stvorena imovina, i sve na takav način izgrađeno, bilo i srušeno, zemlja bi izgledala potpuno drugačije.. Pristojnija, uređenija..

  • Sirija

    13. februar 2023 | 09:17

    Jel u Siriji bilo zemljotresa ili nije?

  • Ljudi

    13. februar 2023 | 10:42

    Nedaj boze kod nas nekog jačeg zemljotresa, pola novogradnja bi se urusilo

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA