Tiktok ratnici ili elitne snage: Šta Čečeni rade dok se bore na frontu u Ukrajini?

   
Čitanje: oko 5 min.
  • 3

Čečeni su jedna od retkih etničkih grupa koje se bore na obe strane u ratu u Ukrajini.

Među onima koji se bore uz ukrajinske trupe su najstariji i najljući neprijatelji ruskog predsednika Vladimira Putina, veterani iz ratova u svojoj domovini i separatisti koje Moskva traži. Neki od njih su na strani Kijeva još od početne faze rata, tačnije od 2014. tokom aneksije ostrva Krim.

Međutim, u isto vreme, Čečenima koji su lojalni Kremlju, nije strano disciplinovanje, pa čak i pogubljenje vojnika koji nisu lojalni aktuelnom režimu.

S obzirom na to da se mnogi od njih od početka rata bore u Ukrajini, mnogi se pitaju šta oni tačno rade i kakva je njihova uloga u borbama.

Zašto se Čečeni bore na strani Rusije u Ukrajini?

Čečenija je teritorija na jugu Rusije. Nakon raspada SSSR-a, ova regija koju većinski čine Muslimani, pokušala je da se izbori za nezavisnost i osnuje sopstvenu državu. Zbog toga su se tokom 1990-ih suočili sa dva rata, koji su okončani tako što je Moskva preuzela kontrolu nad ovom regijom.

Zbog toga mnogi analitičari tvrde da su oni koji se danas bore na strani Rusije u Ukrajini, isti oni koji su stali uz Moskvu tokom drugog Čečenskog rata koji je trajao od 1999. do 2009. godine.

Od tada, oni su se na pomenutoj teritoriji ponašali kao da su vojska poluautonomne Čečenske Republike. Sve vreme vladaju "gvozdenom pesnicom", a oko sebe okupljaju separatiste i ilsamiste, kako bi navodno jednog dana ponovo pokušali da se obračunaju sa Moskvom.

"Njih je okupio ruski režim. Rusija im je dala oružje, posao i novac", kaže Žan-Fransoa Ratel, docent na Univerzitetu u Otavi koji godinama istražuje sukobe u Čečeniji.

Muškarci iz Čečenije koji se bore pod zastavom Rusije poznati su kao Kadirovci, po ocu lidera Čečenske Republike Ramzana Kadirova, koji se često naziva "Putinov ludi pas".

Vladimir Putin, Ramzan Kadirov Foto: Profimedia

Ramzan je nasledio funkciju od svog oca Ahmada Kadirova, koji je prvobitno proglasio džihad Moskvi tokom Prvog čečenskog rata. Međutim, za vreme drugog čečenskog sukoba 1999. godine, i Ahmad i Ramzan, koji je služio kao očev lični vozač i telohranitelj, prešli su na rusku stranu.

Njihovu militantnu grupu od tada podržava glavna služba bezbednosti Rusije.

"Oni su kao njegova lična vojska", rekao je Harold Čembers, analitičar Severnog Kavkaza, za Euronews.

Kadirov je u oktobru tvrdio da je poslao svoja tri sina, od 14, 15 i 16 godina, da se bore sa ruskim snagama na linijama fronta u Ukrajini.

Kakav uticaj Čečeni imaju na rat u Ukrajini?

Na hiljade Čečena stiglo je u Ukrajinu u prvim danima rata. Iako brojke variraju, veruje se da se oko 9.000 bori na strani Rusije, dok je 21.000 njih do sada učestvovalo u sukobima sa obe strane.

Iako se ne radi o malom broju vojnika, Ratel je vrlo skepitičan po pitanju njihovog uticaja na sukob.

"Ne radi se o elitnim trupama. Oni se više koriste kao topovsko meso. Lakše je ubiti njih nego ruskog vojnika", tvrdi ekspert.

Putinova naredba o delimičnoj mobilizaciji 300.000 ljudi u septembru, dovela je do toga da veliki broj Rusa pobegne u neke od država Centralne Azije.

Prema nezvaničnim podacima, broj poginulih vojnika iz ruskih regija u kojima preovladava muslimansko stanovništvo, poput Dagestana, je deset puta veći nego etničkih Rusa.

Iako se ne zna koliko je Ččena tačko poginulo u ratu, Harold Čembers kaže da je dosta njih poginulo sa obe strane.

S obzirom na to da Čečeni za Kremlj, navidno obavljaju sumnjive i "prljave poslove" u Ukrajini, mnogi stručnjaci smatraju da njihova uloga u ratu nije beznačajna.

Oni su često zaduženi da primenjuju silu nad vojnicima, a često i za egzekuciju dezertera.

"Oni obavljaju poslove koje Rusi ne smeju zbog Konvencija o ratovanju. Oni se češće ponašaju kao kriminalci, a ne kao vojnici", tvrdi Ratel.

Ramzan Kadyrov Ramzan Kadirov Foto: Profimedia/Yelena Afonina/TASS

"Putinovi elitni ratnici" i propaganda

Raspoređivanje brutalnih i borbeno prekaljenih Čečena u Ukrajini takođe je bio pokušaj pokretanja psihološkog rata, pokušavajući da na taj način uplaše Ukrajince.

Oni su pušteni na Kijev tokom prvih dana rata dok je Rusija nastojala da zauzme glavni grad i obezglavi Ukrajinu.

"Bilo je mnogo propagande. Rusija je pokušala da širi ideju da su to elitni borci koji dolaze da unište Ukrajinu", tvrdi Ratel.

Međutim, ovaj propagandni efekat je uglavnom bio bez efekta, tvrdi on.

"Oni su poznatiji kao Instagram i TikTok borci nego kao specijalne snage. Oni su bolji na društvenim mrežama nego u borbi", tvrdi ekspert.

I, ponekad, ovi klikovi i lajkovi imaju visoku cenu koja mora da se plati.

"Zbog toga što toliko objavljuju videe na društvenim mrežama, olakšali su Ukrajincima da ih lakše lociraju i unište", tvrdi Čembers.

Najbolji primer za to je objava jednog od Kadirovljevih sinova na Telegramu dok je bio na turneji po Ukrajini navodno je pomogla Kijevu u jednom od raketnih udaru mesecima kasnije, dodaje Čembers.

Deca Ramzana Kadirova Sinovi Ramzana Kadirova Printscreen/VK/Ramzan Kadirov

Ko su Čečeni koji se bore na strani Ukrajine?

Iako su "poznatiji" Čečeni koji se bore na strani Rusije, ima i onih koji su na strani Ukrajinaca. Iako ih je mnogo manje, oko 200, stručnjaci tvrde da su ovi Čečeni pridružili Ukrajincima, a često se bore i sa drugim Čečenima koji su na suprotnosj strani.

"Među njima imate ljude različitih struktura i ideologija. Radi se o Čečenima koji su protiv Rusa, veterana Čečenskog rata i egzilaca koji su godinama boravili u Zapadnoj Evropi i Turskoj.

Mnogi od njih su se 2014. godine preselili u Ukrajinu tokom aneksije Krima.

"Oni veruju da se Rusi sada ponašaju isto onako kao što su i tokom Čečenskog rata", tvrdi Ratel.

U Ruskim vojnim kampovima u Čečeniji koji su postojali krajem prošlog veka, navodno je došlo doi porasta mučenja i smrtnih ishoda. Stručnjaci veruju da je Rusima ovaj primer kampova poslužio kao model koji navodno koriste tokom sukoba u Ukrajini.

"Jedino što oni žele je da pobede Rusiju i ponovo preuzmu kontrolu nad Čečenijom. Žele da oslobode Čečeniju od ruskog uticala", tvrdi Čembers.

Video: Ponos Čečena: Džamije u Argunu i Šaliju

(Telegraf.rs)

Video: Skup u Jagodini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ksiii

    10. februar 2023 | 07:06

    Sve sto je ovaj "ekspert" rekao treba tome slepo verovati, a ne razmisljati svojom glavom.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA