Libija u poslednjem trenutku odustala od izručenja Gadafijevog zeta i pomoćnika: Plaši se gneva javnosti

 
  • 0

Izručenje SAD najpouzdanijeg i ozloglašenog pomoćnika Moamera Gadafija naglo je zaustavila Libija u poslednjem trenutku prošle nedelje iz straha od gneva javnosti nakon primopredaje još jednog bivšeg visokog libijskog obaveštajnog operativca, rekli su zvaničnici u Tripoliju za Guardian.

Abdulah al-Senusi, bivši šef obaveštajne službe i Gadafijev zet, okrivljen je za seriju smrtonosnih bombardovanja usmerenih na zapadnu avijaciju, kao i na druge ciljeve.

SAD potražuje 72-godišnjaka, koji se trenutno nalazi u zatvoru u Tripoliju, kako bi odgovorio na pitanja u vezi sa napadom u kojem je 1988. oborena letelicu za SAD iznad Lokerbija u Škotskoj. Senusi je dugo bio osumnjičen da je rukovodio operacijom u kojoj je poginulo 270 ljudi.

Ranije ovog meseca SAD su saopštile da je još jedan Libijac Abu Agil Masud osumjičen za incident u Lokerbiju u njihovom pritvoru.

Masuda su naoružani ljudi odveli iz njegovog doma u Tripoiju 17. novembra, držala ga je milicija dve nedelje, a zatim je predat agentima američke vlade u lučkom gradu Misrati.

Njegova porodica je rekla da je protivpravno otet. U saopštenju od utorka, američka ambasada u Libiji je rekla da je proces bio "zakonit i sproveden u saradnji sa libijskim vlastima".

Predaja Masuda izazvala je bes u Libiji, stavljajući vladu privremenog premijera Abdula Hamida Dbejba pod jak pritisak i dovodeći do odlaganja planova za prebacivanje Senusija u američki pritvor.

"Ideja je bila da se Masud prvo pošalje u SAD, a zatim da im se preda Senusi. Već mesecima se vode rasprave o tome. Ali onda su se zvaničnici zabrinuli", rekao je jedan libijski zvanični izvor koji poznaje slučaj.

Drugi je rekao da je Senusi trebalo da bude predat za vikend.

Poznat kao "mesar", Senusi se nalazi u zatvoru Ravava u Tripoliju i smatra se da je lošeg zdravlja. Osuđen je na smrt u masovnom suđenju koje je završeno 2015.

Senusi se smatrao Gadafijevim pomoćnikom od najvećeg poverenja. Ima reputaciju brutalnosti od sredine 1970-ih i njegovo ime se pojavilo kao drugo na opozicionoj listi traženih "ratnih zločinaca".

Abdullah al-Senussi Foto: MAHMUD TURKIA / AFP / Profimedia

Njegovo izvođenje pred američki sud označilo bi značajno, iako kontroverzno, dostignuće za Bajdenovu administraciju i moglo bi signalizirati novu odlučnost u procesuiranju decenijama starih slučajeva koji uključuju smrt američkih državljana.

Napori da se obezbedi transfer Masuda i Senusija pokrenuti su pod administracijom Donalda Trampa, ali su oživljeni u poslednjih devet meseci kroz razgovore između američkih zvaničnika i libijske vlade, rekli su izvori.

U avgustu je postignut dogovor o transferu Senusija i Masuda sa Dbejbom. Mandat Dbejba je istekao prošlog decembra i on ima jasan podsticaj da pridobije naklonost SAD, kažu analitičari.

Pošto je Senusi trenutno iza rešetaka, transfer od strane Libije u SAD bi bio administrativno jednostavniji od Masuda, koga je bez naloga privela milicija lojalna komandantu optuženom za sistematsko kršenje ljudskih prava.

"Ovo je potpuno drugačiji slučaj", rekao je libijski zvaničnik.

Početkom 1980-ih, dok je Senusi vodio Gadafijeve službe unutrašnje bezbednosti, mnogi protivnici režima su ubijeni u Libiji i u inostranstvu. Libijci ga smatraju odgovornim za masakr oko 1.200 zatvorenika u zatvoru Abu Salim 1996. godine, dok ga je sud u Francuskoj 1999. godine osudio u odsustvu za njegovu ulogu u bombaškom napadu na putnički avion iznad Nigera 1989. u kojem je poginulo 170 ljudi.

Senusi, tada šef libijske organizacije za spoljnu bezbednost, dugo je bio optužen za regrutovanje i upravljanje Abdel-Basetom al-Megrahijom, čovekom osuđenim za bombaški napad na Lokerbi 1988.

Takođe se navodi da je Senusi stajao iza navodne zavere libijskih obaveštajnih službi za ubistvo prestolonaslednika Abdulaha iz Saudijske Arabije krajem 2003. godine.

Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je nalog za hapšenje Senusija 2011. godine zbog njegove uloge u nasilju protiv opozicionih demonstranata u istočnom gradu Bengaziju na početku libijske pobune.

Libijske vlade insistirale su na krivičnom gonjenju Senusija na domaćem tlu. MKS je 2013. odlučio da, pošto je Libija izvela Senusija na suđenje, obustavi sopstveni postupak protiv njega. Bivši šef obaveštajne službe na kraju je osuđen na smrt u julu 2015. u procesu koji su žestoko kritikovali aktivisti za ljudska prava.

Porodica Senusija i plemena koja su mu i dalje lojalna zapretili su nemirima ako bude prebačen u SAD.

Video: Nemačka ratna mornarica presrela i upala na turski brod: Tražili oružje za Libiju

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA