Iz oronulog stana svake noći kreće lov na ruske snage: "Mi smo oči ukrajinske vojske"

  • 6

Vetar je hučao kroz krošnje bez lišća i prozore razrušene stambene zgrade u Bahmutu dok se nekoliko izviđača penjalo po stepenicama prekrivenima razlomljenim staklom. Prsti su im trnuli od hladnoće dok su pripremali svoju opremu - termalnu kameru veličine prenosnog kompjutera, tronožac, Starlinkov satelitski tanjir i bateriju.

Dobili su jednostavan zadatak - te će noći biti oči ukrajinskih snaga.

Pred očima Amerikanca Vuka i njegove ekipe, obasjan krvavim mesecom, prostirao se Bahmut, grad na istoku Ukrajine koji zbog ruskih napada već šest meseci nema struje. Raketiranja nije bio pošteđen ni te noći.

Jedan od članova izviđačke grupe uključio je termalnu kameru. Okrenuo se kolegi koji je radio sa satelitom. "Imamo vezu?", pitao ga je.

Idućih šest sati su artiljeriji koja je od njih udaljena kilometrima javljali gde treba opaliti. Zadatak je možda bio rutinski, no svejedno je važan. Na momente je posmatranje Rusa bilo čak i dosadno, no kalkulacije su uvek radili užurbano. Novinari The New York Timesa ukrajinske su izviđače pratili dva dana i zaključili jedno - rat u Ukrajini kombinacija je velike brutalnosti i tehnološke sofisticiranosti.

Suštinski gledano, bitka za Bahmut ne razlikuje se od bitaka koje su se na tom području vodile tokom Drugog svetskog rata. Pešadije, tenkovi i artiljerije udaraju jedni po drugima ne bi li se izborili za bolje pozicije. Međutim, Vuk i njegovi imaju satelit i termalnu kameru dometa osam kilometara. Neke se stvari menjaju, a neke ostaju iste.

17 sati: Dolazak u Bahmut

Blatnjav kombi pun izviđača u Bahmut je ušao pod okriljem noći. Vuk je sa svojim automobilom u grad stigao odmah iza njih. Pre nego što je ostao bez signala na mobilnom, ukrajinski su mu obaveštajci javili da jedan ruski dron marke Orlan-10 nadleće grad.

Vuk je rekao da su se pre na bojnim poljima mogle čuti letelice koje zvuče poput kosilica. Te su im noći niski zimski oblaci smanjivali vidljivost. Da nemaju dronove, Vuk tvrdi da ruska artiljerija ne bi znala gde treba zapucati.

Slaba je to uteha. Zvukovi mitraljeza i topovskih udara govore im da je neprijatelj blizu, prenosi Jutarnji.

Vukova jedinica deo je ukrajinske legije stranaca. Vuk, 29-godišnji bivši marinac, u Ukrajinu je došao jer je "hrišćanin" i zato što je to "ispravno". U njegovom su timu prevodilac iz Ukrajine, Kanađanin, Britanac i Australijanac.

"Bez engleskog", rekao im je Vuk pre nego što su izašli iz svojih vozila. Žitelji Bahmuta koji su ostali u gradu već su bili sumnjičavi prema strancima, pogotovo onima s oružjem.

Nakon što je Rusija mesecima probala da osvoji grad, danas su u Bahmutu aktivna dva fronta - onaj na jugu te onaj na istoku. Rusi su Ukrajince napadali s obe strane kako bi prekinuli njihove linije snabdevanja.

Oba se frona mogu videti iz stana u kojem se nalaze Vuk i njegovi. Ledeno drveće i polja na njihovoj su kameri bili beli, a sve toplo, poput automobila ili ljudi, bilo je crno.

20 sati: Dojavljivanje koordinata

Član jedinice zadužen za pronalaženje ruskih pozicija nosi nadimak Medved. Kada je gledao prema istoku, tražio je vojnike blizu rezervoara u gradu. Kada ih je tražio na jugu, koncentrisao se na okolna sela. No, čak i da je spazio nekoga, ne bi to mogao nikome reći jer jedinica nije imala pristup internetu.

Prevodilac iz ukrajinskog grada Harkova poznat po ratnom imenu Popov, pokušao je osposobiti Starlinkov satelit. Pazio je da ga ne podigne previsoko kako ga Rusi ne bi videli. Svejedno, nije imao sreće.

Balkon koji pripada stanu iz kojeg posmatraju Ruse već je bio na udaru njihovih granata, a njegova su vrata od ranije uništena. Čini se da je u njemu pre rata živela malobrojna porodica. U ugču jedne od soba nalazio se krevetić za dete. Krov je prokišnjavao, a i tapete su se već počele guliti.

Pre otprilike sat vremena, pre nego što se Mesec sakrio iza oblaka, jedinica se uspela spojiti na internet. Nakratko je mogla komunicirati s bataljonima koji su zaduženi za Bahmut. Ukrajinci su marljivo skupljali podatke o ruskim položajima kako bi ih uveče mogli napasti.

"Čini se kako napreduju na istočnoj strani", rekao je Medved, referirajući se na ukrajinske snage. Zvukovi artiljerije doprli su da stana u kojem su se nalazili Vuk, Medved i ostali. Rusi su odgovorili na ukrajinski napad. Jedan je tenk goreo na udaljenosti. Termalna je kamera zabeležila dim koji suklja iz njega, no golim se okom jedva video. Medved je pogledao prema jugu, gde su se Rusi pokušavali probiti kroz ukrajinske linije. Veći je deo tog prigradskog naselja uništen. Izviđači kažu da se Rusi i Ukrajinci u njemu sada bore za svaku kuću. "Video sam nešto", rekao je Medved.

Njegov britanski kolega ratnog imena Pas koji se borio u Avganistanu odmah je uključio svoj tablet. Ekran i svoje lice prekrio je šalom kako se ne bi kompromitovao. Kolegama je dojavio koordinate. Vuk i njegovi spazili su dva ruska transportna kamiona kako stoje nasred polja dosta iza ruskih položaja. Popov je koordinate poslao ukrajinskoj artiljeriji.

"Ima li još nešto? Ima li pored njih vojnika", upitao je Medveda Popov. Kanađanin mu je rekao da pored kamiona nema ništa i nikoga. Popov je kolega rekao da je njegova poruka poslata. "Hajmo videti hoće li nešto s time i napraviti", dodao je Ukrajinac.

Starlink im vrlo brzo nakon toga prestao raditi.

21 sat: Bez interneta, bez sreće

Sedeći u tom stanu, Vuk i njegova jedinica stalno se suočavala s istim preprekama - uništenim tornjevima za mobilnu telefoniju, gustim i niskim oblacima i Rusima koji ometaju njihovu termalnu kameru. Pokušavali su osposobiti svoj Starlink, međutim nisu uspeli. Oblaci su bili pregusti.

Zatim su na severoistoku iznad sela Soledar spazili tamnocrveni dim koji su iza sebe ostavile rakete ispaljene iz ruskih višecevnih bacača raketa "Grad".

Osim tih raketa, nisu videli mnogo drugih.

Ukrajinci na kraju nisu opalili po ranije uočenim kamionima. Precizne su rakete, kojih nemaju mnogo, odlučili sačuvati za važnije teme.

Medved je potom pogledao kroz termalnu kameru i uočio da se jedan ukrajinski vod pokušava približiti selu koje se nalazi južno od Bahmuta. Takvih su se napada i kontranapada nagledali tokom bitke za Bahmut. Uprkos količini napada, ni Ukrajinci ni Rusi nisu uspeli ostvariti značajne dobitke.

Nešto kasnije su čuli odjek raketa koja su ispaljene južno od grada. Nekoliko sekundi nakon toga, nebo je eksplodiralo. Niski oblaci nekoliko su minuta bili belog sjaja.

"Tamo se nema više šta spaliti", rekao je jedan od izviđača. "Sve je uništeno."

Neko je mobilnim uslikao oblake.

Sat vremena nakon toga, izviđači su napustili svoju poziciju. Bez Starlinka su bili skoro pa beskorisni.

Za druge je noć tek počinjala.

(Telegraf.rs)

Video: Ibragić: Zaboravili smo poslednjih godina kakva je zima u ovom delu Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sta kazu fasisticke novine

    16. decembar 2022 | 11:23

    Kako su nato fasisti bombardovali Srbiju, avganistan egipat siriju libiju I kako su bacili atomku na japan

  • Džole

    16. decembar 2022 | 12:46

    Čemu?

  • Dragan I

    16. decembar 2022 | 23:45

    Nekad bio jedan Anderson i pisao bajke. Zavrsavajte rat jer niko nema koristi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA