Zbog rata u Ukrajini i lansiranje raketa Severne Koreje, sve veći broj Japanaca kupuje skloništa
Kada je Severna Koreja poslala raketu iznad Japana u oktobru, aktivirajući hitna upozorenja preko mobilnih mreža, Megumi Morohoši je donela odluku: kupiće sklonište od bombi.
Morohoši je bila zabrinuta zbog stalno prisutne opasnosti od zemljotresa u Japanu i želela je da proširi kuću kako bi bilo više prostora za njeno troje dece.
Međutim, rat u Ukrajini i lansiranje raketa od strane Severne Koreje ubedili su je da je pretnja hitna.
"Kada se oglasila uzbuna, to je bilo zaista zastrašujuće", rekla je Morohoši (40) dok je sedela na podu uske kutije od čvrstog čelika koja zauzima parking mesto u njenoj kući.
"Uvek sam želela ovakvu sobu, ali sam u oktobru odlučila da moram da požurim i kupim jednu", rekla je ona, prenosi Reuters.
U senci političke tenzije, porodica Morohoši pridružila se malom ali rastućem broju Japanaca koji uzimaju bezbednost u svoje ruke.
Neki su se obratili Nao Engineering, koji prodaje svoja skloništa Crisis-1 od decembra 2021. godine, ali je primetio porast upita nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru.
I posle više od 70 godina, u Japanu i dalje postoji sećanje na intenzivno bombardovanje tokom Drugog svetskog rata, uključujući jedinu atomsku detonaciju u borbi.
A nuklearni bauk je nedavno oživeo, nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin zapretio da će upotrebiti "sva sredstva" u odbrani svoje nacije.
U Aziji postoji zabrinutost da bi Kina mogla da pokuša da zauzme samoproglašeno ostrvo Tajvan, za koje tvrdi da pripada njoj.
Najaktivnija pretnja japanskom arhipelagu ove godine bila je Severna Koreja, koja je lansirala desetine raketa i navodno se priprema za svoj prvi nuklearni test od 2017.
Jedan od projektila prešao je preko Japana u oktobru, prvi put za pet godina, što je dovelo do uzbune u zemlji. Sledećeg meseca je interkontinentalna balistička raketa pala samo 200 kilometara od severozapadne obale.
Skloništa koja pravi Nao Engineering, otprilike veličine velikog ormara, napravljena su od gvožđa, sa olovnim slojem da izdrže sve osim direktnog pogotka projektila ili nuklearne eksplozije, dok će izraelski sistem filtracije sprečiti radijaciju ili opasan gas.
Ali i ta zaštita dolazi sa cenom.
Skloništa, koja se prave u fabrici u prefekturi Ibaraki severno od Tokija, koštaju 44.000 dolara, bez troškova instalacije. A kutije od tri tone su previše glomazne da bi mogle da stanu u ogromnu većinu japanskih kuća ili dvorišta.
Generalni direktor Nao Engineering, Jošimicu Kojano, smatra da je Japan veoma nepripremljen za rizik od bombardovanja.
Njegova kompanija je dobila narudžbine za devet skloništa, oko polovine je od pojedinaca a ostalo od agencija, koja će se koristiti u izložbene svrhe, dodao je on.
Svakog dana u odsustvu apokalipse, Crisis-1 se može koristiti kao soba za hobi, dečiji radni prostor ili kućna kancelarija, kaže se u brošuri.
Sklonište koje je kupila Morohoši, isporučeno krajem prošlog meseca, bela je kutija sa natpisom "CRISIS-01" sa strane, sa spoljnim kamerama montiranim na njoj. Ona strči iz dna njihove uske trospratnice u Saitami.
Komšije je nisu pitale za sklonište, ali ga deca zovu "tajnom bazom" za igranje, dok ona unutra može da pobegne od bučnog doma da bi čitala ili učila.
A u slučaju nužde, njena petočlana porodica može da provede unutra čak nedelju dana, a da ne mora da ostavi svog voljenog ježa.
"U javna skloništa ne možete da povedete ljubimca, zato vlasnicima kućnih ljubimaca mogućnost zajedničkog skloništa donosi duševni mir", rekla je ona.
Video: Lansiranje rakete Severne Koreje aktiviralo sirene u centralnom Tokiju
(Telegraf.rs)
Video: Hladni front stigao u Pancevo, jak vetar duva, pocinje kisa
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.