Ko je prelepa Eva, koja je u središtu korupcionaškog skandala EU

 
  • 2

Kaili se sumnjiči da je dobijala velike sume nofca, te za nezakonito lobiranje u korist države Persijskog zaliva, koju su belgijski mediji identifikovali kao Katar

Ime Eva Kaili je poslednjih dana poznato ne samo u Briselu već širom sveta. U pitanju je jedna od potpredsednica Evropskog parlamenta, koja je uhapšena u petak i optužena za saradnju sa kriminalnom organizacijom, korpciju i pranje novca.

Kaili se sumnjiči da je dobijala velike sume nofca, te za nezakonito lobiranje u korist države Persijskog zaliva, koju su belgijski mediji identifikovali kao Katar, kontroverznog domaćina Svetskog prvenstva u fudbalu 2022.

Navodno je "uhvaćena sa rukom u tegli", što je jedina okolnost koja je izazvala momentalno ukidanje poslaničkog imuniteta. Njen otac Aleksandros i njen partner Frančesko Đorđi takođe su odvedeni na ispitivanje zbog njihove navodne uloge u šemi.

Belgijski tužioci su zaplenili oko 1,5 miliona evra tokom istrage, u čijem središtu je i bivši poslanik Pjer Antonio Panzeri.

Kancelarije neimenovanih poslaničkih pomoćnika su zapečaćene, a kompjuteri su zaplenjeni kako bi se sprečilo brisanje ključnih podataka.

I dok Kaili negira sve optužbe koje joj se stavljaju na teret, ovaj skandal izazvao je buru u Briselu.

Ko je zaista Eva Kaili?

Diplomirani inženjer arhitekture, građevinarstva i evropskih poslova, Kaili je karijeru započela kao novinarka MEGA kanala u svojoj rodnoj Grčkoj.

Do 2007. već je bila poslanik u Parlamentu Grčke, kao član PASOK-a, socijaldemokratske partije koja je tada bila jedna od vodećih političkih snaga u toj mediteranskoj zemlji.

Dve godine kasnije, PASOK je ušao u vladu pod vođstvom premijera Jorgosa Papandreua, koji se suočio sa ogromnim kritikama zbog načina upravljanja razornom krizom državnog duga.

Kada se Papandreu suočio sa glasanjem o poverenju 2011, Kaili je u početku odbila da ga podrži, ali se kasnije predomislila i svi poslanici PASOK-a podržali su svog premijera.

Kako se kriza u Grčkoj produbljivala, Kaili se kandidovala za Evropski parlament i izabrana je 2014. godine.

Pridružila se moćnoj grupi socijalista i demokrata (S&D), drugoj po veličini formaciji u hemiciklu, i brzo je stekla reputaciju pristpačne političarke dostupne medijima.

Kaili je unapredila svoj profil zakonodavca tako što se uključila u sve istaknutiju digitalnu agendu EU, dok se dočepala složenih fajlova kao što su veštačka inteligencija, sajber bezbednost i blokčejn.

Od 2021. godine, njena plata nakon oporezivanja kao poslanice u Evropskom parlamentu iznosila je 7.146 evra mesečno, zajedno sa mesečnom opštom pomoći od 4.778 evra i nadoknađenim putnim troškovima.

Tokom godina bila je član brojnih komiteta, kao i rezervni član delegazije za odnose sa Arabijskim poluostrvom.

Hana Nojman, nemačka evroposlanica koja predsedava DARP-om, rekla je da je tokom svog mandata primetila da "neke ambasade pokušavaju da utiču na odluke odbora mnogo agresivnije od drugih”.

"Bilo je sasvim očigledno da je nekoliko kolega iz grupe S&D imalo jaku pro-katarsku agendu. Međutim, nikada nisam pomislila da bi to u nekim slučajevima moglo biti povezano sa ilegalnim spoljnim mešanjem i optužbe su me šokirale", rekla je Nojman za Euronews.

"Ako se ispostavi da je tačno da je Katar, ili bilo koja druga zemlja, pokušala da utiče na poslanike Evropskog parlamenta putem mita, to će biti težak teret za diplomatske odnose, ali i za moj rad sa delegacijom", rekla je ona.

Uspod i pad lepe Eve 

Karijera Eve Kaili vinula se u visine u januaru kada je imenovana za jednog od 14 potpredsednika Evropskog parlamenta, pozicija koja je odražavala njen položaj među socijalističkim kolegama.

Ali njenom političkom usponu naglo je došao kraj.

Nakon šokantnog hapšenja u petak, Eva je izbačena iz PASOK-a i suspendovana iz grupe S&D, dok su grčke vlasti zamrznule njenu ličnu imovinu.

Njeni prethodni govori i intervencije odmah su predmet ponovnog ispitivanja, a novinari su tražili tragove koji bi mogli da nagoveste neprimereno bliske odnose sa Katarom.

Objave na društvenim mrežama pokazuju da je Kaili otputovala u zalivsku zemlju početkom novembra i održala sastanke visokog profila sa premijerom Katara, ministrom rada i ministrom energetike, između ostalih.

Eva Kaili Foto: Frederick FLORIN / AFP / Profimedia

Nedeljama kasnije, obratila se u Evropskom parlamentu, gde je hvalila katarske reforme rada, a Katar opisala kao zemlju "partnera i dobrog komšiju".

"Danas je Svetsko prvenstvo u Kataru dokaz, zapravo, kako sportska diplomatija može da postigne istorijsku transformaciju jedne zemlje, uz reforme koje su inspirisale arapski svet“, rekla je ona.

Kaili je optužila Evropljane da drže dvostruke standarde prema Kataru jer, prema njenom mišljenju, žele da kupe njegov tečni prirodni gas (LNG) kako bi ublažili energetsku krizu, dok istovremeno poziva na međunarodni bojkot Svetskog prvenstva zbog eksploatacije migranata pri zapošljavanju i kršenje LGBTQ+ prava.

"Katarci su se izborom posvetili viziji i otvorili su se svetu. Ipak, neki ovde pozivaju da ih diskriminišu. Oni ih maltretiraju i optužuju sve koji razgovaraju sa njima ili sa njima sarađuju za korupciju. Ali ipak, oni im uzimaju gas, tamo imaju svoje kompanije koje profitiraju milijarde", rekla je Kaili.

U decembru je učestvovala u glasanju parlamentarnog odbora za građanske slobode koje je bilo usredsređeno na liberalizaciju viznog režima za Kuvajt i Katar, koje je odobreno sa 42 glasa za i 16 protiv.

Kaili, međutim, nije bila član tog odbora i nejasno je koji je poslanik EP od nje tražio da uđe.

Kako se skandal odvijao u Briselu i odjeknuo širom kontinenta, katarska vlada se distancirala od Kaili.

"Svako povezivanje katarske vlade sa prijavljenim tvrdnjama je neosnovano i ozbiljno dezinformisanje“, navodi se u saopštenju Misije Katara pri Evropskoj uniji.

Tim Eve Kaili nije odgovorio na nekoliko medijskih zahteva.

Njen advokat Mihalis Dimitrakopulos rekao je grčkim medijima da je njegova klijentkinja nevina i da "nema nikakve veze sa podmićivanjem iz Katara", a da nije ni demantovao ni potvrdio zaplenu novca iz njene kuće.

Njena kancelarija u Briselu i dalje je zapečaćena, a na vratima je okačen komad papira na kome piše "zabranjen pristup“. Njoj je juče i oduzeta titula potpredsednice EP. Za njenu smenu glasalo je 625 poslanika, a samo jedan je bio protiv.

(Telegraf.rs)

Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mixx

    14. decembar 2022 | 12:09

    Prelepa hahahahahaha 🤣🤣🤣🪗🪗🪗🪗🪗

  • Антун Чупак

    15. decembar 2022 | 13:13

    Ева је ту,али не знамо где је Адам????😂😂😂😇😇😇

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA