Ovi predmeti su ukradeni od plemena Lakota tokom pokolja 300 ljudi : Sad im je konačno vraćeno njihovo blago
Širom SAD, oko 870.000 indijanskih artefakata nalazi se u muzejima i arhivama, a nebrojeno ih je više u privatnim, neautohtonim rukama. Skoro 110.000 su ljudski ostaci. Oni koji se drže u institucijama sa javnim finansiranjem dugo su bili predviđeni za povratak u skladu sa Zakonom o zaštiti grobova Indijanaca i repatrijaciji iz 1990. godine, piše My Modern Met.
Međutim, napredak je bio spor i privatno finansirani muzeji i zbirke nisu obavezani na isti način. Jedan mali privatni muzej u Baru, Masačusets, nedavno je odlučio da uradi pravu stvar i vrati 150 svetih predmeta narodima Lakota Sijuksa.
Muzej osnivača u Baru dugo je čuvao kolekciju koju je nabavio putujući trgovac iz 19. veka Frenk Rut. Nabavio je autohtone predmete za izlaganje na putujućem sajmu. Lažni "nestali" trop je već bio uticajan do kraja 19. veka uprkos trajnom prisustvu plemena.
Oružje, lule, mokasine i odeća koju je Rut prikupio na kraju su završili u muzeju Masačusetsa. Smatra se da su neki predmeti ukradeni iz pokolja u masakru Vunded Kni 1890. u Južnoj Dakoti, gde su američke trupe ubile oko 300 muškaraca, žena i dece Lakota.
Ovi predmeti su neverovatno značajni za autohtone narode, od kojih su neki potomci preživelih iz Vounded Knea.
- Uvek mi je bilo važno da ih vratim - kaže En Meilus, predsednica odbora u Muzeju osnivača.
- Mislim da će muzej ostati upamćen po tome što je bio na pravoj strani istorije zbog vraćanja ovih predmeta. Članovi plemena Oglala Siouk i Čijen River Siouk nedavno su otputovali u Masačusets kako bi primili 150 svetih predmeta. Na javnoj svečanosti predmeti su simbolično vraćeni. Oni su fizički predati nasamo svojim pravim starateljima - dodaje ona.
- Otkad se desio masakr u Vounded Kneu, genocidi su usađeni u našu krv - kaže 20-godišnji Okruženi Medved, koji je doputovao iz indijanskog rezervata Pajn Ridž u Južnoj Dakoti.
- A za nas da vratimo ove artefakte, to je korak ka izlečenju. To je korak u pravom smeru - dodaje.
Predmeti će biti pohranjeni na Oglala Lakota koledžu dok o njihovoj budućnosti odlučuju plemenske vođe. 61-godišnji Žuti bik iz Oglala Lakote, potiče od Džozefa Horna Klauda koji je preživeo masakr u Vunded Kneu. Razmišljajući o javnoj ceremoniji koja simbolično vraća predmete u domovinu, on kaže: "Želim da odu znajući da smo svi mi ljudska bića".
Posle više od sto godina, ovi predmeti se konačno vraćaju tamo gde im je mesto.
Video: Nemaju pijaću vodu, ali zato neprekidno konzumiraju Koka-Kolu: Teška sudbina Indijanaca
(Telegraf.rs.)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Xx
Amerikanci. Zločinci. Dovoljno rečeno.
Podelite komentar
Bg
Amerikanci su naj Genocidniji naroda na ovoj Planeti...kad tad platice oni za SVA njihova zlodela...Bog sve vidi
Podelite komentar
KKK
Eto, to je istorija Amerike.! A danas su im puna usta demokratije i ljudskih prava.Doveli su robove iz Afrike u lancima, izvrsili GENOCID nad starosedeocima i danas to pokusavaju svuda po svetu samo po drugacijim metodama.!!!!
Podelite komentar