Bajden i Si se upoznali pre 10 godina, sada se sastaju prvi put kao predsednici: Kakva su očekivanja

 
 
  • 2

Bajden neće učiniti "suštinske ustupke" kada je reč o Tajvanu

Predsednici SAD i Kine Džo Bajden i Si Đinping sastaju se u ponedeljak uoči samita G20 u Indoneziji a na dnevnom redu sastanka će se, kako je najavila američka strana, biti pitanje Tajvana, ali i ruske invazije na Ukrajinu.

Biće to prvi sastanak dvojice lidera od stupanja Džozefa Bajdena na dužnost predsednika. Bajden prethodno stiže u Kambodžu na samit ASEAN-a gde će sa liderima jugoistoćne Azije nastojati da produbi odnose što bi moglo da pomogne smanjenju kineskog uticaja u regionu.

Džejk Saliven, savetnik predsednika Bajdena za nacionalnu bezbednost rekao je u četvrtak novinarima da će Bajden "sesti u istu prostoriju sa Si Đinpingom, voditi direktan razgovor sa njim, što isto očekuje i od Sija", prenosi New York Times.

Bajden nije spreman na ustupke po pitanju Tajvana

Visoki zvaničnik administracije koji je želeo da ostane anoniman takođe naglašava poziciju predsednika Bajdena a to je da neće činiti nikakve "suštinske ustupke" kada je reč o američkoj podršci Tajvanu. Kina inače Tajvan smatra svojom teritorijom a ne suverenom zemljom.

Očekuje se da će Bajden i Si razgovarati i o trgovini, ljudskim pravima i Severnoj Koreji.

Održavanje sastanka daje Bajdenu, političaru koji veruje u efikasnost sastanka licem u lice, šansu da ponovo uspostavi veze sa liderom koga više tretira kao neprijatelja iz ere hladnog rata, nego skeptičnog konkurenta kojeg odavno poznaje.

Od njihovog prvog susreta pre jedne decenije, kada su obojica bili potpredsednici, Si je učvrstio vlast u Kini i više se konfrontirao kao globalni protivnik, čak iako je fizički bio izolovaniji tokom pandemije korona virusa.

Bajden je na konferenciji za medije u sredu rekao da želi da povuče "crvene linije" u odnosu sa Kinom, proceni kritične interese SAD i "odredi da li se oni sudaraju ili ne. Ako je tako, kako da se to reši".

Očekivanja od sastanka su mala. Visoki zvaničnik Bele kuće u četvrtak je okarakterisao sastanak kao "izgradnju temelja" za američko-kineske odnose i rekao da će predsednik iskreno izneti svoju zabrinutost. Dvojica lidera neće imati zajedničku izjavu posle sastanka.

Nijedan američki predsednik u skorije vreme nije davao odvažnije izjave o Tajvanu od Bajdena. Četiri puta je rekao da će SAD braniti Tajvan ako ga Kina napadne mada drugi američki zvaničnici tvrde da to nije zvanična politika.

Bajden je nastavio da šalje američke vojne brodove kroz Tajvanski moreuz dok Kina preduzima vojne akcije kako bi promenila status kvo. A njegova administracija je naterala Tajvan da skladišti oružje kako bi bio sposoban da spreči napad Narodnooslobodilačke armije.

Bajdenovi savetnici kažu da je on bio "direktan i iskren" u razgovorima sa Kinom o američkim interesima kada je reč o Tajvanu, ali da je Si koristio agresivniju retoriku u svojim upozorenjima.

"Oni koji se igraju vatrom u njoj će izgoreti", rekao je on Bajdenu tokom maratonskog razgovora u julu, kako je saopštlo kinesko ministarstvo spoljnih poslova.

Bajden je od stupanja na dužnost predsednika pet puta razgovarao telefonom sa Sijem, naglašavajući vreme koje su proveli zajedno, čak i kada je njegova administracija počela da proverava sposobnost Kine da unapredi svoje tehnološke i vojne ambicije. Ti napori Vašingtona izazvali su oštro reagovanje Pekinga.

Kina je "jedina zemlja koja namerava da preoblikuje međunarodni poredak i koristi ekonomsku, diplomatsku, vojnu i tehonolšku moć da unapredi taj cilj", napisao je Bajden u dokumentu strategije o nacionalnoj bezbednosti objavljenom prošlog meseca. Strategija odbrane Pentagona karakteriše Kinu kao rastuću pretnju naglašavajući njene napore da osnaži svoj nuklearni arsenal.

Ipak, Bajdenova administracija kaže da se nada da će SI biti prijemčiv za saradnju kako bi se zaustavilo dalje pogoršanje odnosa. Bajden i njegovi savetnici smatraju da dve zemlje mogu da rade zajedno na obuzdavanju Severne Koreje koja sve ćešće izvodi raketne testove i šalje vojne avione nadomak granice sa Južnom Korejom.

Video: Bajden posle likvidacije vođe Al Kaide: Pravda je zadovoljena! Gde god se krijete, pronaći ćemo vas!

(Telegraf.rs)

Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA