Vruć krompir u rukama novog premijera: Može li Sunak da "iščupa" Britaniju iz krize?
Uspon Rišija Sunaka na vrh britanske politike je impresivan. Pre samo sedam nedelja izgubio je od Liz Tras na izborima za lidera Konzervativne partije, a danas, pošto je pobedio u novom nadmetanju po ubrzanoj proceduri i na krhotinama njenog kratkog mandata, ulazi u Dauning strit.
Čovek koji je bio ministar finansija dve i po godine i koji je podneo ostavku kako bi oborio vladu Borisa Džonsona, sada se našao pred nezavidnim zadatkom da podigne posrnulu naciju nakon katastrofalnog mandata Liz Tras, prenosi CNN.
To će uraditi, kako se pretpostavlja, tako što će primeniti ekonomski plan koji je izneo tokom svoje neuspele kandidature početkom godine. Sunak je kritikovao njene planove o smanjenju poreze i finansiranju svakodnevne potrošnje zajmovima, govoreći da će to izazvati ekonomski haos.
Ispostavilo se da je bio u pravu kada je vlada Liz Tras implementirala planove o "mini-budžetu" što je srušilo funtu na najniži nivo u poslednjih nekoliko decenija i oborilo vrednost obveznica, izazvalo porast troškova kredita i dovelo penzione fondove na ivicu likvidnosti.
Kao što je Sunak i predvideo, skok kamatne stope podigao je cenu otplate kredita, zajmodavci su se trudili da povuku svoje proizvode sa tržišta, a mnogi potencijalni vlasnici kuća ostali su preko noći bez nade.
Međunarodna reputacija Britanije bila je narušena i pre dolaska Liz Tras čemu su doprineli konstantni skandali koji su na kraju naterali Borisa Džonsona da se povuče sa mesta premijera. Posle Bregzita, svetski lideri nisu mnogo pozitivno gledali na Ujedinjeno Kraljevstvo.
To, ipak ne znači da je Britanija irelevantna na međunarodnoj sceni. Podrška Londona Kijevu, donela je Britaniji, a naročito Džonsonu, pohvale zapadnih lidera.
Sunakov dolazak na vlast može se direktno nadovezati na haos od prethodnih meseci. On važi za pouzdanu osobu i tokom pandemije zaslužio je priznanje zbog vođenja ekonomije, podrške preduzećima i građanima u tom periodu.
Njegov posao je sada jasan - Da smiri situaciju.
Na Sunakovu nesreću, nasledio je podeljenu političku partiju. Konzervativna stranka u 2022. godini toliko je rascepkana da njome nisu mogli da upravljaju ni Džonson ni Trasova.
Partija je podeljena po mnogo više linija nego što su levica i desnica, ali Sunaku će biti najteže da izađe na kraj sa populstičkim krilom onih koji su podržali Bregzit, koji obožavaju Džonsona i koji znaju da će sa novim premijerom biti sporenja oko dogovora posle Bregzita, naročito oko protokola za Severnu Irsku.
Salma Šah, nekadašnji konsultant konzervativaca kaže za CNN da Sunak može da pokuša da neutrališe to krilo, ali ti ljudi mu neće oprostoti "izdaju Džonsona" i imenovanje kabineta kojim neće biti zadovoljni.
Ako ne bude tako, Džonson bi mogao da napravi Sunaku probleme iz pozadine, ako bude bio raspoložen za osvetu.
- Verovatno ga neće pozvati u vladu što znači da bi mogao da pravi probleme iz zadnje klupe. Mislim da se nadaju da će prepustiti svoje mesto i otići da zarađuje novac - kaže Tim Bejl, profesor politikologije na Univerzitetu Kvin Meri.
U neposrednoj budućnosti, Sunak se verovatno neće baviti vođenjem stranke. Ali, u njegovim rukama biće ekonomska politika i saradnja sa međunarodnim partnerima.
- On je neko sa velikim iskustvom izvan politike i poznat je na međunarodnoj sceni jer je bio kancelar. Odličan je sagovornik i zna o čemu priča kad je reč o ekonomiji. Mislim da je sva prilika da će ga međunarodna zajednica prihvatiti ne samo ako uspe da reši britansku ekonomiju, već i politiku - dodao je Bejl.
Idealni scenario bio bi kada bi Sunak doneo ekonomsku stabilnost, a sa tim i političku stabilnost. Ali iskusni posmatrači britanske politike znaće da te dve stvari ne idu uvek zajedno.
- Moraće da primeni nepopularne političke zbog mini-budžeta Liz Tras - kaže Viki Prajs, nekadašnji ekonomski stručnjak u vladi.
To bi, rekao je Prajs, moglo značiti štednju kako bi se izbalansirao budžet, poreze energetskim kompanijama i poništavanje ideje Liz Tras da se uklone ograničenja na bonuse bankara. Morao bi da uravnoteži politiku koja bi mogla da razbesni konzervativne poslanike i da okrene javnost protiv njega.
Sledeći izbori u Britaniji trebalo bi da se održe za dve godine. To je više nego dovoljno vreme da Sunak preuzme kormilo broda i poboljša skroman rezultat torijevaca u anketama, ali za to mu je potrebna podrška partije, zaključuje se.
Video: Prvo obraćanje monarha parlamentu, poslanici pevali Bože, čuvaj kralja
(Telegraf.rs)
Video: RHMZ upozorava na olujne udare vetra, zahlađenje i sneg
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pobor
Za jedno 50 godina, Engleska ce biti Indija 2, cela Evropa polako nestaje, mali natalitet i jurnjava za parama. Al ok, kud svi Turci tubi mali Mujo. U propast.
Podelite komentar
Mihajlo
On nije u krizi, zasto bi nesto menjao?
Podelite komentar
Miki
Ne
Podelite komentar