Telefonski razgovori otkrivaju probleme ruske vojske: Sebi kupuju termo veš, farbom pokrivaju rđu na oružju?

  • 28

Кada ju je njen nedavno mobilisani brat Vladimir pozvao sa linije fronta prošle nedelje, Olesja Šiškanova je snimila telefonski poziv – a sa njim i niz pritužbi. "Nisu nam dali apsolutno nikakvu opremu. Vojska nema ništa, morali smo sami da kupimo svu našu opremu", požalio se Vladimir (23) koji je regrutovan nakon što je Vladimir Putin naredio mobilizaciju ranije ovog meseca.

- Čak sam morao da ofarbam pištolj da prekrijem rđu. To je noćna mora... Uskoro će nas naterati da kupimo sopstvene granate - dodao je on u pozivu koji je Šiškanova snimila i postavila na svoju stranicu na ruskoj društvenoj mreži VК.

Vladimirova priča nije jedina. Širom zemlje, novomobilisani muškarci kupuju sve, od termo donjeg veša do pancira, jer se pojavljuje sve više dokaza da nedovoljno snabdevena ruska vojska nije bila u stanju da im obezbedi čak ni osnovne stvari kada stignu na front, prenosi Blic.

Na Telegramu su se pojavile desetine kanala za diskusiju u kojima žene i sestre mobilisanih muškaraca dele savete o tome gde najbolje kupiti pancire i odeću za vojnike koji idu da se bore u ratu u Ukrajini.

- Od jutra do večeri pretražujem internet da pronađem dobre ponude za naše momke - rekla je Anastasija, članica grupe "Pomoć za vojnike", koja se nalazi u ruskoj oblasti Sverdlovsk u blizini planina Urala.

Anastasija je rekla da je lokalna kancelarija za regrutaciju u Sverdlovsku "snažno savetovala" novomobilisanim vojnicima da ponesu svoju opremu, uprkos izjavama Ministarstva odbrane da će svi mobilisani vojnici biti obučeni i opremljeni.

Za neke Ruse, nedostatak osnovne opreme znači spoznaju da se njihova vojska, hvaljena pre invazije kao borbena sila svetske klase, pokazala kao nedovoljno pripremljena za rat.

- Dovoljno je loše što nam se oduzimaju naši ljudi. Morali smo da potrošimo svoju mesečnu platu na opremu mog muža da bi on barem imao priliku da se vrati - rekla je Anastasija, učiteljica iz Brjanska, ruskog grada manje od 100 milja od granice sa Ukrajinom.

Nedostatak robe doveo je do nestašice i naglog povećanja cena u prodavnicama odeće za boravak na otvorenom i onlajn prodavnica vojne opreme.

Prema izveštaju poslovnog lista Кomersant, cene pancira su porasle za 500 odsto i sada se prodaju za čak 50.000 rubalja (710 funti). Slična povećanja cena zabeležena su i za šlemove i osnovnu opremu za kampovanje.

- Naše zalihe su prazne. Vreće za spavanje su rasprodate dva dana nakon što je mobilizacija objavljena. Imamo samo nekoliko zimskih čizama i dva šatora. Ovo nam se nikada ranije nije dogodilo - rekao je Aleksej, vlasnik prodavnice u Jekaterinburgu, četvrtom po veličini gradu u Rusiji.

Ono malo opreme koju vojska izdaje novomobilisanim vojnicima izgleda da je zastarela ili potpuno neadekvatna.

U jednom video snimku koji kruži društvenim mrežama, mobilisani ruski vojnik žali se da je dobio pancir napravljen za igre, bez stvarnog otpora na metke.

Čak i pre Putinovog mobilizacionog pritiska, vojni nedostaci ruske vojske – na papiru druge najveće na svetu, sa budžetom od oko 58 milijardi funti godišnje – bili su bolno izloženi pošto Moskva nije uspela da postigne svoj cilj da brzo preuzme Кijev.

Nakon ruske vojne kampanje u Gruziji 2008. godine, ministarstvo odbrane zemlje, pod Putinovim saveznikom Sergejem Šojguom, nastojalo je da obnovi vojsku, sa ciljem da je transformiše u sofisticiranu, modernu silu, istovremeno garantujući da će iskoreniti korupciju.

Ali otkako su ruski tenkovi ušli u Ukrajinu 24. februara, njena vojna oprema je sistematski posustajala do stepena koji je iznenadio većinu zapadnih analitičara.

Na obavještajnom brifingu održanom u nedjelju, Ministarstvo odbrane Velike Britanije je reklo da su "endemska korupcija i loša logistika" glavni uzrok "lošeg učinka" Rusije u Ukrajini. Ministarstvo je saopštilo da je prosečna količina lične opreme koju je Rusija davala svojim mobilisanim rezervistima "skoro sigurno niža od ionako lošeg opremanja prethodno raspoređenih trupa".

- Uopšte nisam iznenađen što vidim u kakvom je neredu vojska. Vojska je oduvek bila duboko korumpirana i ta pitanja nikada nisu na pravi način rešena. Nisu trošili novac na osoblje, dok su se naši nadređeni bogatili - rekao je Gleb Irisov, bivši poručnik vazduhoplovstva koji je napustio rusku vojsku 2020. i sada živi u SAD.

Video: Snimak Vladimira Putina kada proglašava delimičnu mobilizaciju

(Telegraf.rs)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Iskusan

    23. oktobar 2022 | 12:22

    Ako je neko ikada drzao oruzje u rukama zna da je prefarbavanje rdje na oruzju najveća notorna laz koja postoji... Propaganda..

  • Tt

    23. oktobar 2022 | 11:25

    Ukoliko je ovo istina onda je jedino logicno objasnjenje neverovatno duboka korupcija i pljacka na sv8m nivoima pa su oprema i naoruzanje postojali ali aamo ,, na papiru". To Kinezi resavaju smrtnim kaznama za korumpirane politicare ili oficire.

  • Mile

    23. oktobar 2022 | 12:25

    Nije problem. Kalašnjikov i rđav ne blokira. Samo se vi tesite da je tako

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA