Ovih 7 ljudi će vladati Kinom u narednih 5 godina: Si ponovo lider partije, zanimljiv je novi premijer
Si Điping treći put zaredom potvrđen je za lidera kineske komunističke partije na redovnom kongresu koji je održan u Pekingu. Očekivano je pobedio na kraju zasedanja koje je trajalo nedelju dana. Prvi put u 25 godina nije uključena žena u Politbirou - piše Blumberg.
- Krećemo na novi put na kojem ćemo od Kine napraviti još moderniju socijalističku zemlju u svim pogledima. Želimo da osvežimo kinesku naciju na svim frontovima i krenemo u još veću modernizaciju - rekao je Si i dodao da će Kina nastaviti da gradi moderno socijalističko društvo što je "odličan, ali golem poduhvat", ali "upravo zato što je takav, to ga čini velikim i beskrajno slavnim".
Kineski premijer Li Kećijang i trojica drugih članova Stalnog odbora Politbiroa, najvišeg tela vladajuće Komunističke partije za kreiranje politika, isključeni su iz novoizabranog Centralnog komiteta u subotu.
Li Žanšu (72), Vang Jang (67) i Han Ženg (68), dojučerašnji pripadnici sedmeročlanog Stalnog odbora, takođe su isključeni iz novog Centralnog komiteta.
Trenutna postava sedmeročlanog Stalnog odbora sada izgleda ovako: Li Čijang (novi premijer, koji je zamijenio Li Kećanga), Žao Leđi, Vang Huning, Sai Ki, Ding Šuešiang i Li Ksi.
Li Čijang: Drugi najvažniji čovek u zemlji potpuno se oslanja na Ksija
Analitičari su predviđali da bi Li Činag mogao stati iza Sija u ulozi druge najvažnije osobe, kao novi premijer.
Ovaj 63-godišnjak bio je šef stranke u Šangaju zadužen za dvomesečni lokdaun u tom gradu ranije ove godine, pa je dugogodišnji Ksijev čovek od poverenja, nakon što je ranije radio kao šef njegove baze. Međutim, njegovo uzdizanje na mesto premijera iznenađenje je ako bacite oko na njegovu biografiju - nikada nije bio član Državnog veća, pa je preskočio nekoliko stepenica na putu do vrha.
- Li Čijang postaće prvi funkcioner koji je ujedno premešten iz pokrajine ili opštine u premijera zemlje bez ikakvog radnog iskustva u bazi - rekao je za BBC profesor Jang Ženg sa Američkog univerziteta, prenosi Jutarnji.
Bez sopstvene uspostavljene baze moći i autoriteta, Li će se takođe morati da se oslanja na Sijev autoritet da vodi Državno veće. Bivši premijer Li Kećijang s druge je strane bio smatran "umerenijim glasom", tako često jedinim protivnikom Siju u Stalnom odboru.
Profesor Jang dodao je da Lijevo unapređenje pokazuje značajno restrukturiranje moći u kineskoj politici te da Si na ovaj način zadržava kontrolu.
(Telegraf.rs)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
SRECNO !!! NASIM CELICNIM PRIJATELJIMA ZELIMO BRZ NAPREDAK!!!
Podelite komentar
eNL
ovi bre sve nikako da odu u penziju, ono da sjašu sa....😃
Podelite komentar
Po isti terk
UNIFORMA ! SMESNO.
Podelite komentar