Putin "operacijom smrzavanja" želi da pošalje jasnu poruku: Šta se krije iza najnovije strategije Moskve?
Ruske rakete trenutno uglavnom ciljaju energetsku infrastrukturu Ukrajine. Ovo stvara velike probleme Kijevu, ali i ostatku Evrope
Dok se Rusija i Ukrajina pripremaju za njihovu drugu zimu na bojištu, ruski lider Vladimir Putin planira operaciju "smrzavanja".
Rusi su od ponedeljka bombardovali elektrane širom Ukrajine, izazivajući nestanke struje i ledene temperature u Kijevu i drugim gradovima tokom noći, gde je skala već pala na tri stepena Celzijusa. U Donjecku, prestonici separatističke oblasti, tokom noći temperature su samo dva stepena.
Prema informacijama iz Kijeva, teški ruski vazdušni napadi pogodili su oko 30 posto energetske strukture Ukrajine od ponedeljka. To je bio prvi put od početka rata 24. februara da je Rusija "dramatično ciljala" energetsku infrastrukturu, rekao je ministar energetike Ukrajine Herman Haluščenko (49) u utorak za CNN.
Stručnjaci su u razgovoru za Bild objasnili šta se krije iza ove Putinove strategije, koju su nazvali "operacija smrzavanja".
Prema njihovim rečima, napadanjem civila, Putin želi da zamrzne ratom zahvaćenu zemlju pre nego što se temperatura još više spusti.
- Ono što vidimo jeste strategija za postizanje mira koji će diktirati Rusija kako bi se izbegao još jedan zimski rat - rekao je za nemački medij istočnoevropski istraživač Andrean Umland.
Prema rečima stručnjaka sa Instituta za istočnoevropske studije u Stokhlomu, napadi na vitalnu infrastrukturu u Ukrajini imaju za cilj da nateraju ukrajinski narod "da pritisnu njihovu vladu da se povuče".
- Putinova poruka Ukrajini je sledeća: "Ili ostavite teritorije koje smo anektirali ili ćemo vas bombardovati do smrti i smrznućete se do smrti" - rekao je profesor Umland.
Ukrajinski političari su takođe prepoznali ovu strategiju i snažno se protive ruskom zimskom planu za Ukrajinu.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je već pozvao svoj narod da obrati pažnju na potrošnju električne energije i da smanji upotrebu, posebno tokom opterećenja uveče, kako ne bi preopteretili električnu mrežu.
Ovu sumnju potvrdio je u utorak na ruskoj televiziji član Saveta za međuetničke odnose Kremlja Bogdan Bezpalko.
Member of Russian presidential council for interethnic relations calls for rocket strikes on Ukraine and Ukrainian infrastructure to destroy it completely."Therefore, we need to strike Ukraine constantly". pic.twitter.com/uF5fT5R0b3— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) October 12, 2022
- Moramo da uništimo celokupnu infrastrukturu Ukrajine - sve elektrane, sve dalekovode, sve železničke čvorove. Onda će Ukrajina potonuti u hladnoću i tamu - rekao je on, prenosi Blick.
On je dodao da je to jedini način da se osigura da Ukrajinci više ne mogu snabdevati svoje trupe na frontovima.
Drugi razlog za napade, prema rečima Haluščenka, bio je taj što će ukrajinski izvoz električne energije pomoći evropskim zemljama da koriste manje ruskog gasa i uglja.
- Ukrajinski energetski sistem je još stabilan - rekao je on. Međutim, pozvao je druge zemlje da obezbede "sisteme protivvazdušne odbrane koji bi im zaista mogli pomoći da zaštite infrastrukturu".
U saopštenju za Bild, gradovačelnik Kijeva Vitalij Kličko rekao je "da se bore da obezbede građanima struju, vodu i grejanje čak i zimi".
- Postoji rizik da bi Kijev, kao i drugi gradovi, mogao da ostane bez grejanja tokom zime. Taj rizik postoji zbog raketnih napada. Zbog toga tražimo od naših partnera specijalne antiraketne sisteme - poručio je Kličko.
Međutim, čini se da Putin već kuje "Plan B" u slučaju da Ukrajina ne pristane da okonča rat, prenosi Bild.
Stručnjaci strahuju da Rusija želi da iskoristi tenkove i rakete raspoređene na beloruskoj zemlji da opremi svojih 300.000 rezervista kako bi ih poslala još dublje u Ukrajinu tokom zime ako bude potrebno.
Belorusija je potvrdila da želi vojno da pomogne Moskvi.
Bild podseća na Bitku za Staljingrad koja je postala "smrtna zamka" za vojnike koji nisu mogli da podnesu jezivu zimu tokom Drugog svetskog rata.
- Zimski period 1942-1943. u Staljingradu istoričari smatraju tačkom preokreta u Drugom svetskom ratu u korist Sovjetskog Saveza. Uprkos povećanom broju mrtvih vojnika, Crvena armija je uspela da porazi Hitlerovu vojsku nakon što ju je okružila - rekli su stručnjaci.
Na temperaturi koja se spustila na minus 30 stepeni, desetine hiljada vojnika se smrzlo do smrti ili je umrlo od gladi.
Video: Putin: Sledi jak odgovor na ukrajinsku terorističku akciju
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ohoz
Ovog puta je Rusija u pravu...
Podelite komentar
Bane
Nato škola... Tako su i nama 1999 godine natovci gadjali i unistavali TE i energentsku mrezu.. Tad je to bila legitimna meta.. Nema veze sa vojskom.. A ubijanje civila koleteralna steta... Šta reći...
Podelite komentar
Filip
Gazi Putine!
Podelite komentar