Ko je Đorđa Meloni, koja bi mogla da bude nova premijerka Italije: Obožavala Musolinija, podržava Orbana
Od tinejdžerske aktivistkinje koja je hvalila Benita Musolinija do favorita za prvu italijansku premijerku, Đorđija Meloni imala je zanimljiv razvojni put, dovodeći svoju krajnje desnu stranku nadomak vlasti.
Ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da je krajnje desna koalicija na čelu s njenom Braćom Italije na najboljem putu da pobedi na nedeljnim izborima.
Odlučna i borbena dok kritikuje Evropsku uniju, masovnu imigraciju i "LGBT lobije", ta 45-godišnjakinja je osvojila razočarane birače i izgradila snažan lični brend.
- Ja sam Đorđija, ja sam žena, ja sam majka, ja sam Italijanka, ja sam hrišćanka - rekla je na skupu u Rimu 2019, što je postalo viralno nakon što je remiksirano u pesmu.
Braća Italije proistekla su iz italijanskog postfašističkog pokreta, ali Meloni nastoji da se distancira od takve prošlosti, premda ne želi sasvim da je se odrekne, piše Jutarnji.
Zagovara tradicionalne katoličke porodične vrednosti, ali kaže da će sačuvati italijanski zakon o pobačaju koji dopušta prekide trudnoće, ali omogućuje doktorima da odbiju da ih sprovoede. Međutim, kaže da želi ženama, koje misle da im je pobačaj jedina opcija, dati pravo na izbor.
Spremna za vlast
Rođena u Rimu 15. januara 1977. godine, Meloni je odrasla u radničkoj četvrti Garbateli sa majkom, pošto ih je otac napustio.
Već dugo se bavi politikom. Sa 31 godinom bila je najmlađa ministarka u posleratnoj italijanskoj istoriji i bila je među osnivačima Braće Italije 2012. godine.
Na izborima 2018. njena stranka osvojila je četiri odsto glasova, a sad u anketama dobija više od 24 posto.
Ako u nedelju ostvari takav rezultat, Meloni bi bila ispred ne samo svojih suparnika, nego i koalicionih partnera, protivimigrantske Lige Matea Salvinija i stranke Forza Italia Silvija Berluskonija, u čijoj je vladi bila 2008. godine.
Meloni ide u prilog to što je njena stranka bila jedina opoziciona stranka zadnjih 18 meseci jer su sve ostale odlučile da uđu u vladu nacionalnog jedinstva dosadašnjeg premijera Maria Dragija.
Istovremeno želi da razuveri one koji postavljaju pitanja o njenom manjku iskustva, postavivši plakate sa sloganom "Spremna" širom zemlje.
Naglašava fiskalnu razboritost s obzirom na ogroman italijanski dug, uprkos tome što njena koalicija poziva na smanjenje poreza i veća socijalna davanja.
Njen stav o Evropi sa godinama je postao umereniji i više ne želi da Italija napusti evrozonu i snažno podržava evropske sankcije protiv Rusije zbog rata u Ukrajini. Međutim, govori da se Rim mora više zauzimati za svoje nacionalne interese i podržava mađarskog premijera Viktora Orbana u njegovim bitkama s Briselom.
Neofašistička prošlost
Meloni je kao tinejdžerka bila aktivistkinja za mlade Italijanskog socijalnog pokreta (MSI) koji su osnovale pristalice fašističkog diktatora Benita Musolinija nakon Drugog svetskog rata.
U dobi od 19 godina, vodeći kampanju za krajnje desni Nacionalni savez, izjavila je za francusku televiziju da je "Musolini bio dobar političar jer je sve što je radio radio za Italiju".
Pošto je izabrana za zastupnicu Nacionalnog saveza 2006, promenila je retoriku, izjavivši da je diktator činio "greške", kao što su bili rasni zakoni, njegova autoritarnost i ulazak u Drugi svetski rat na strani nacističke Nemačke Adolfa Hitlera.
Njena stranka preuzela je ime iz prvog stiha italijanske himne, a logo uključuje plamen koji je koristio i MSI, u bojama italijanske zastave.
Odbila je pozive da promeni logo, insistirajući da plamen "nema ništa s fašizmom".
- Italijanska desnica prepustila je fašizam istoriji ima već više decenija - ekla je u videoobraćanju stranim dopisnicima prošlog meseca.
Insistira da u njenoj stranci "nema prostora za nostalgiju".
Meloni ima ćerku, rođenu 2006. godine, sa partnerom Andreom Giambrunom, televizijskim novinarom.
Video: Snimak Vladimira Putina kada proglašava delimičnu mobilizaciju
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nenad
Cim nije po meri vladara iz senke odmah se naziva fasistom. Tako su pisali i za svedsku desnicu koja je odnela vecinu u parlamentu, pre par dana. Samo se pravi fasisti nazivaju borcima za slobodu.
Podelite komentar