Škole u Ukrajini grade skloništa za učenike: Deca i roditelji strahuju, žele da sve bude kao pre

 
  • 5

Početak nove školske je i za profesore i đake poseban dan u Ukrajini. Tada deca oblače svečaniju odeću i svojim učiteljicama i nastavnicama poklanjaju cveće. Međutim, sukob koji je u ovoj zemlji počeo u februaru, bacio je senku na ovaj dan. 

Sada se škole umesto u organizovanju proslava, utrkuju koja će brže da izgreadi bunkere i skloništa u koja će učenici moći da se sakriju ukoliko dođe do eskalacije sukoba u tom mestu. I dok se škole spremaju da otvore svoja vrata za učenike početkom septembra, nastavnici strahuju za bezbednost dece.

- Naše škole nisu napravljene da se koriste kao odbrambeni objekti - kaže ukrajinski ombudsman za obrazovanje Sergej Horbačov.

U Irpinu, predgrađu glavnog grada Kijeva, u borbama je uništena najveća škola koju pohađa 2.400 dece uzrasta od šest do 17 godina. Geleri su uništili krov i prozore, a oštećeni su i spoljni zidovi na zgradi.

Rupe koje se vide u zidovima i podovima škole popunjene su betonom i malterom. Uz pomoć UNICEF-a, škola sada obnavlja svoje sklonište od napada.

- Napravićemo tako da tamo bude bezbedno i udobno, da se deca ne plaše, a da roditelji budu mirni - rekao je direktor škole Ivan Ptašnik za CNN.

Ana Krasiuk, učenica devetog razreda koja je prošle srede bila u poseti školi, rekla je za CNN da joj nedostaju drugovi, ali i nastavnici.

- Stvarno želim da idem u školu. Sanjam kako grlim svoje drugare i samo opušteno časklam sa njima - kaže Ana.

Pored nje je učenik drugog razreda Ivan Pinčuk koji kaže da mu je jedina želja da "Ukrajina pobedi".

Šest meseci od početka sukoba, deca poput Ane i Ivana pripremaju se za novu školsku godinu u trenutku koji je izuzetno težak za njih. Ukrajinske oružane snage bore se sa žestokom ruskom ofanzivom na istoku, a ekonomija zemlje je u rasulu.

Rat je uzeo dodatni danak, s obzirom na to da je u sukobima poginulo i povređen veliki broj dece.

- Najmanje 361 dete je poginulo od početka rata, a 1.072 je povređeno - rekao je Horbačov.

U istraživanju koje je objavljeno u junu procenjeno je da je 5,7 miliona dece školskog uzrasta (između tri i 18 godina) koja žive u Ukrajini pogođeno ratom, od kojih je, kako se procenjuje, 2,8 miliona interno raseljeno.

Najmanje 6,3 miliona ljudi napustilo je zemlju, od kojih su mnoge žene i deca, pokazuju procene Ujedinjenih nacija.

Video: Na školu u Donjecku bačene dve granate: Ogromna šteta, jedna žena bila u blizini

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • anex

    23. avgust 2022 | 19:15

    Za koje ucenike?? Puna ih je grcka i crna gora!! Letuju ko da nije rat

  • Mz

    23. avgust 2022 | 19:39

    Deci ne trebaju bunjeri njima treba predsednik, koji moze da im obezbedi mir. Sa ovim samo problemi ,jad i cemer. Molim se da dodje mir a vi uzivate u mirnom detinjstvu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA