Mario Dragi se danas suočava sa Parlamentom: Sudbina mu visi o koncu, 100.000 ljudi traži ostanak

 
  • 0

Italijanski premijer Mario Dragi održaće danas govor pred Parlamentom, a mnogi politički analitičari ovo obraćanje vide kao ključno za budućnost njegove političke karijere.

Od Drugog svetskog rata Italija je imala na desetine vlada, a građani su se godinama navikli na političke krize. Međutim, novonastala situacija je potpuno drugačija. Dragi je prošle nedelje ponudio ostavku predsedniku Serđu Matareli, nakon što je njegov koalicioni partner bojkotovao važno glasanje u Parlamentu. Predsednik je tom prilikom odbio da prihvati ostavku, barem za sada.

Dragi je tokom 17 meseci, koliko je na čelu "neobične" Vlade nacionalnog jedinstva stekao dobar status među ostalim zapadnim zvaničnicima zbog nepokolebljive podrške Ukrajini i želje da sprovede ozbiljne ekonomske reforme u državi.

Očekuje se da će danas u toku dana održati govor, a debata koja će uslediti nakon njegovog obraćanja odrediće da li će ostati na čelu Vlade ili će se ona raspustiti. Ukoliko se Vlada raspusti, u državi će najverovatnije biti raspisani prevremeni izbori.

- Ukoliko svi koalicioni partneri uspeju da se dogovore vlada će da nastavi da pronalazi "novu snagu" - smatra Gaetano Azariti, profesor ustavnog prava iz Rima.

Ukoliko se to ne dogodi, profesor smatra da će teret odluke o daljim koracima poneti upravo predsednik Matarela. Moglo bi da dođe do formiranja nove vlade sa novim premijerom ili održavanja novih opštih izbora.

Za razliku od ostalih političkih kriza u Italiji, na koje je veliki broj građana bio potpuno ravnodušan, na primeru Marija Dragija pokazalo se da građani mogu i te kako da budu odlučni. Onlajn peticiju pod nazivom "Dragi ostani" do sada je potpisalo više od 100.000 ljudi, a nju je pokrenuo bivši premijer Mateo Renci.

Na stotine građana izašlo je na ulice Rima, Milana i drugih gradova kako bi podržali Dragija. Osim "običnih građana" i veliki broj gradonačelniha, čak i iz rivalskih partija potpisali su otvoreno pismo u kom pozivaju dragija da ostane.

Različiti lobiji, uključujući grupu lekara koji su zabrinuti zbog potencijalne krize usred ponovnog širenja koorna virusa takođe su apelovali na premijera da ostane na vlasti.

Volodimir Zelenski, Emanuel Makron, Olaf Šolc, Mario Dragi, Kijev, Ukrajina Mario Dragi u nedavnoj poseti Kijevu Foto: Tanjug/AP

Ko je Mario Dragi?

Od kako je došao na vlast morao je da se užhvati u koštac sa krizom koju je izazvala pandemija korona virusa, a ovo su neke od najpoznatijih činjenica iz njegovog života.

Mario Dragi je italijanski ekonomista i bankar koji je bio predsednik Evropske centralne banke između 2011. i 2019. godine. Pre toga bio je predsednik Finansijskog Odbor za stabilnost od 2009. do 2011. godine, a takođe je bio guverner Banke Italije od 2005. do 2011. godine.

Posle duge karijere ekonomiste u Italiji, Dragi je tokom 1980-ih takođe radio za Svetsku banku u Vašingtonu, a 1991. se vratio u Rim i postao generalni direktor italijanskog trezora.

Ostavio je tu ulogu nakon jedne decenije da bi se pridružio Goldman Saksu, gde je ostao do imenovanja guvernerom Banke Italije 2006. godine.

mario draghi, Mario Dragi Foto: Profimedia

Njegov mandat guvernera poklapao se sa Velikom recesijom 2008. godine, a usred toga izabran je da postane prvi predsednik Odbora za finansijsku stabilnost, novostvoreni globalni postavljač standarda koji će biti odgovoran G20.

Obe te uloge napustio je nakon imenovanja od strane Evropske komisije 2011. godine za funkciju predsednika Evropske centralne banke. Predsedavao je tom institucijom tokom krize u evrozoni, a proslavio se širom Evrope rekavši da će biti spreman da učini "sve što je potrebno da spreči pad evra".

Tokom 2014. godine, magazin Forbs Dragija je naveo kao osmu najmoćniju osobu na svetu.

Časopis Fortune ga je 2015. godine rangirao kao "drugog najvećeg lidera na svetu". U maju 2019. godine Pol Krugman ga je opisao kao "najvećeg centralnog bankara modernog doba".

U februaru 2021. godine, usred pandemije korona virusa, italijanski predsednik Serđo Matarela je Dragija pozvao da formira novu vladu, nakon ostavke Đuzepe Kontea, zbog krize.

Dragi je oženjen plemkinjom Marijom Serenelom Kapelo sa kojom ima sina i ćerku. Strastveni je navijač Rome, a takođe je veliki ljubitelj košarke.

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA