"Super Mario" Dragi, heroj evra koji je održao Italiju na površini posle korone: Ovu krizu možda neće rešiti
Deset godina nakon što je obećanje Marija Dragija "šta god je neophodno" spasilo evro, Italija je ponovo usred dužničke krize, a premijer zemlje i bivši šef Evropske centralne banke možda neće moći da reši ovu krizu.
Baš kao i pre deceniju, investitori se pitaju da li neke zemlje evrozone mogu da nastave da vraćaju svoje javne dugove, koji su narasli tokom pandemije i koji postaju sve skuplji za refinansiranje dok se ECB priprema da podigne kamatne stope, piše Reuters.
Ovaj put, međutim, epicentar krize je sekularni nedostatak privrednog rasta Italije, a ne finansijski ekscesi koji su Grčku, Portugal, Irsku i Španiju doveli u nevolje pre 10 godina.
Situacija za Italiju je upravo postala mnogo nestabilnija.
Dragi je u četvrtak ponudio ostavku nakon što je jedna od stranaka u njegovoj rasparčanoj koaliciji odbila da mu izglasa poverenje, da bi šef države odbio njegovu ostavku. Dragi bi trebalo da se obrati parlamentu u sredu, a njegova budućnost je još uvek neizvesna.
"Super Mario"
Dragi (74) koga su zbog duge karijere rešavanja finansijskih problema nazvali "Super Mario", primetio je porast troškova zaduživanja u Italiji tokom njegovog 17-mesečnog premijerskog mandata, što je priznao na konferenciji za novinare pre dva meseca.
- Ovo pokazuje da nisam štit od svih događaja. Ja sam ljudsko biće i stvari se dešavaju - rekao je on novinarima.
U svetu oportunističkih političara, Mario Dragi je brzo stekao titulu suštinskog tehnokrate. U italijansku vladu je došao gotovo nevoljno, kako bi svojoj zemlji učinio uslugu, a dok je bio na čelu Italije, bio je ekonomista, kao što je to oduvek.
- On je veoma sofisticiran političar, koji se ne može svesti na ulogu bankara. On je osam godina bio na čelu Evropske centralne banke, upravljao odnosima sa Bundesbankom i uspeo da spase evrozonu. Šta više možete tražiti? - potvrdio je 2021. godine tužilac Bruno Tabači u izjavama za list Politico.
Bio je to dobar način da se opiše onaj koji je u to vreme preuzimao vođstvo slomljene Italije nakon pandemije. Između decembra 2020. i januara 2021. u italijanskom parlamentu vladala je napetost. Premijeri Đuzepe Konte i Mateo Renci suočili su se sa rezultatom prisilne koalicije i nisu se složili oko veoma delikatnog upravljanja kovidom-19.
Kada je saopštena ostavka obojice, Serđo Matarela, predsednik Italije, pribegao je teškoj artiljeriji svog jedinog asa u rukavu: pozvao je Marija Dragija, bivšeg predsednika Evropske centralne banke (ECB), i zamolio ga da preuzme komandu nad zemljom. Koja je bila njegova misija? Da napravi tehnokratsku vladu i spasi italijansku ekonomiju.
Nakon uspešnih pregovora sa strankama, Mario Dragi je postao premijer Italije 11. februara 2021. godine, jer je njegova zemlja to tražila od njega.
Učinio je to uz obećanje koje ne želi da prekrši: vladaće samo dok traje savez partija u njegovoj koaliciji.
Dragi jednom rečenicom spasio evro
Mario Dragi je ušao u istoriju 2012. godine sa jednom rečenicom. U to vreme, evro je bio u opasnosti, evrozona u previranju i sumnjalo se u njen suverenitet.
Ali tokom konferencije u Londonu, Dragi, koji je bio predsednik ECB jedva godinu dana, rekao je da je ta institucija "spremna da uradi šta god je neophodno da bi sačuvala evro". Posle kratke pauze, dodao je: "Verujte mi, to će biti dovoljno".
Globalna tržišta su brzo pokazala uticaj te rečenice. Ova izjava se munjevito proširila širom globalne trgovinske mreže, a kasnije je shvaćena kao glavna prekretnica u bogatstvu evrozone. Mnogi političari i analitičari to opisuju kao suštinsku za nastavak evro valute.
Dragi (74) rođen je u Rimu u bogatoj porodici. Ekonomsko bogatstvo, međutim, nije bilo sinonim za sreću; otac mu je umro kada je imao samo 15 godina, a majka kada je imao 19 godina, tako da je ostao siroče čim je završio adolescenciju.
- Sećam se vraćanja sa odmora na moru, sa prijateljem. Vrativši se u Rim, mogao je da radi šta je hteo. Međutim, kad bih došao kući, našao bih hrpe faktura - ispričao je Dragi, kroz nedavno objavljenu biografiju.
Tragedija je u njega usadila dubok osećaj odgovornosti, koji ga je pratio tokom cele akademske karijere: od diplome iz ekonomije na Univerzitetu Sapienza u Rimu, do doktorata, takođe iz ekonomije, na Tehnološkom institutu u Masačusetsu.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Косингас
Руси му први послали помоћ у време короне, неколико авиона медицинске опреме. Одржали га на власти. Он им међу првима забо нож у леђа. Вратиће се као бумеранг... Полако.
Podelite komentar
Veliki reset
Bankrotirali:-Italija,Grcka, Francuska,Amerika..- pa krenula korona,zatvaranje,ratovi, nestasica hrane i energenata...
Podelite komentar
Slavko
Cao bela cao
Podelite komentar