Izlivanje gasa na ostrvu u Italiji alarmiralo naučnike: "Krater koristili kao đakuzi, sad moram da zviždim"

 
 ≫ 
  • 0

Dugogodišnja turistička atrakcija, izlivanje gasa - uglavnom ugljen dioksida - sad uznemiruje naučnike jer se od oktobra povećalo četiri puta

Lepa peščana plaža na italijanskom ostrvu Vulkano u Tirenskom moru može se pohvaliti ležaljkama, spasiocima i kafićem, kao i zapanjujućim prirodnim fenomenom. U plićaku mala mrlja vode kipti i, kao u đakuziju, mehurići izlaze na površinu. Reč je o vulkanskom gasu koji se uzdiže 3 kilometra dalje od magmatskih komora.

Dugogodišnja turistička atrakcija, izlivanje gasa - uglavnom ugljen dioksida - sad uznemiruje naučnike jer se od oktobra povećalo četiri puta. Sad se u jednoj sekundi izlije deset litara plina, a sumpor povremeno vodu pretvara iz prozirne u mlečno belu tečnost, piše britanski The Times, a prenosi Jutarnji.hr.

Poslednji put je vulkanolog Franko Italiano video tako veliku mrlju belog mora 2002. godine kod Panaree, susednog ostrva, kad je iznenada navrlo milijardu litara vulkanskog plina u jednom danu i eksplozijom napravilo krater širok 18 i dubok 9 metara na morskom dnu.

- To bi uništilo brodove i ugušilo ljude da su bili blizu pa smo zabrinuti za Vulkano, čak i ako su nivoi trenutno niži - rekao je Italiano, šef italijanskog Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju u Palermu.

Vulkano, deo Eolskog arhipelaga severno od Sicilije, ime je dobio po rimskom bogu vatre Vulkanu. Iako je aktivni krater tamo poslednji put imao erupciju 1888, na susednom vulkanskom ostrvu Stromboliju, s kojim je povezan istim komorama magme, lava često završi u moru. Uzbuna se proširila Vulkanom u novembru prošle godine kad je skok u količini ugljen dioksida koji izvire iz tla na obali primorao nadležne na noćne evakuacije luke. Bez mirisa i teži od vazduha, ugljen dioksid može da stvori zagušljivi sloj na tlu i da ubije ljude na spavanju, prenosi Slobodna Dalmacija.

Osušio je svu travu, ugušio mačku...

Alesandro Gatuzo, još jedan stručnjak iz Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju, opisao je kako je ugljen dioksid stvorio najviše problema u blizini kampa. Osušio je svu travu, ugušio mačku, a upaljači više nisu mogli da rade zbog nedostatka kiseonika.

Iznad luke, krater je bio zatvoren za turiste jer je izbacivao oblake kiselog gasa i pare od kojih su suzile oči. Osam meseci kasnije, emisije gasova u luci uglavnom su smanjene s izuzetkom plaže, gde se rasplamsava svađa između naučnika i lokalnih preduzeća.

Otvaranje kratera za turiste

Rikardo Gulo, novi gradonačelnik Liparija, grada kraj kog je krater, dobio je simpatije stanovnika odlukom o otvaranju plaže i napomenuo da sad razmišlja i o otvaranju kratera za turiste.

- Bilo kakav strah da će se stvari pogoršati je neutemeljen; fenomeni poput bele vode pojavljuju se s vremena na vreme - uveren je gradonačelnik.

Italija, ostrvo Vulkano Foto: Shutterstock

Spasioca Kristijana Kadaru zbunile su bove koje sprečavaju ljude da plivaju do žuboreće vode.

- Ljudi su krater koristili kao đakuzi i nikad se nisu osećali bolesno, ali sad moram da zviždim kupačima da ih držim podalje - rekao je.

Osim što moraju da izbegavaju krater, turisti više ne mogu da leže na peščanoj plaži Vulkana. Naime, zbog opasnosti od skrivenih slojeva ugljen dioksida moraju se sunčati na ležaljkama koje su na barem 30 centimetara iznad tla.

Bela voda je prekrasna, sumpor je deo nas

Iz mesnog odbora otkrivaju kako je broj turista pao za 30 posto, a za to krive napise u medijima o skoroj erupciji.

- Vulkani su stvorili ove ostrve i želimo da pokažemo da nema potrebe za strahom. Bela voda je prekrasna i sumpor je deo nas - izjavila je Ticijana Ajelo, članica odbora.

Uprkos tvrdnjama mesnog odbora, stručnjak Alesandro Gatuzo tokom šetnje do kratera ove nedelje naišao je na znak da se stvari nisu vratile u normalu. U blizini kratera na glavu je navukao plinsku masku i krenuo da izmeri temperaturu šištećeg belog plina i pare.

- Prošlog septembra ovaj plin imao je 320 Celzijusa. Od novembra je stabilan na oko 400 Celzijusa tako da se nešto promenilo. Je li to upozorenje na podvodnu eksploziju? Jednostavno ne znamo. Sve što možemo da kažemo je da su emisije porasle - zaključuje Gatuzo u razgovoru za The Times.

(Telegraf.rs)

Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA