Premijer Šri Lanke podnosi ostavku, predsednik van zemlje
Premijer Šri Lanke Ranil Vikremesinge potvrdio je danas da će podneti ostavku, posle bekstva predsednika Gotabaje Radžapakse nakon protesta na kojima je tražena njegova ostavka.
"Da bi se obezbedio nastavak rada Vlade, uključujući bezbednost svih građana, prihvatam najbolju preporuku lidera stranaka da se omogući rad Vlade koju će činiti predstavnici svih partija", napisao je on na Tviteru, preneo je TAS S.
"Da bih to olakšao, podneću ostavku na mesto premijera", istakao je on.
Vikremesinge je svoju odluku saopštio nakon sastanka lidera političkih partija kojim je predsedavao predsednik parlamenta Šri Lanke Mahinda Japa Abejvardena.
Poslanik Harša de Silva, jedan od učesnika razgovora, rekao je nakon sastanka da se većina predstavnika političkih partija Šri Lanke složila da predsednik Radžapaksa i premijer Vikremesinge podnesu ostavke, prenosi Tanjug.
Predsednik parlamenta treba da preuzme funkciju privremenog predsednika na najviše 30 dana, a parlament će izabrati predsednika koji će obavljati tu funkciju u preostalom mandatu. Pored toga, na sastanku je odlučeno da se imenuje privremena vlada sastavljena od predstavnika svih partija i da se u bliskoj budućnosti održe izbori.
Vest o ostavci premijera usledila je posle bekstva predsednika Gotabaje Radžapakse nakon protesta na kojima je tražena njegova ostavka. Radžapaksa je očigledno napustio zemlju avionom, rekao je za TAS S bivši ambasador Šri Lanke u Rusiji Udajanga Veratunga koji se nalazi u Kolombu.
"Prema informacijama koje imam, on (predsednik) je već napustio zemlju avionom", rekao je on i dodao da je predsednik prosledio pismo o ostavci svojim poverljivim saradnicima.
U zavisnosti od situacije, pismo će biti objavljeno kasnije danas. Hiljade demonstranata izašlo je na ulice Kolomba, zahtevajući ostavku predsednika Šri Lanke, a neki od njih su ušli u predsedničku rezidenciju.
Tokom protesta povređeno je 39 osoba, uključujući dvojicu policajaca, koji su smešteni u bolnicu. Država od 22 miliona ljudi bori se sa ozbiljnom nestašicom deviza koja je ograničila osnovni uvoz goriva, hrane i lekova, gurnuvši je u najgoru ekonomsku krizu od sticanja nezavisnosti 1948. godine, naveo je Rojters.
Mnogi za to okrivljuju predsednika Radžapaksu, a uglavnom mirni protesti traju od marta ove godine. Nezadovoljstvo se pogoršalo poslednjih nedelja pošto je u zemlji došlo do zatvaranja škola i racionalizacije potrošnje goriva, a inflacija u junu je dostigla gotovo 55 odsto, podsetila je britanska agencija.
Video: Zastrašujuć snimak atentata na bivšeg premijera Japana usred bela dana na ulici dok je držao govor
(Telegraf.rs)
Video: Snimak tera suze na oči: Pas na kiši sedi dok gleda dvorište kojim Jovan i Vukan nikad neće poroći
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bravo
E sad smo mi na redu da se tako slozimo jer kod nas je jos I gore. Ajde maso
Podelite komentar
Super Brundo
Tako je to.Ko ne plati na mostu plati na cupriji.Narod je uzeo pravdu u svoje ruke jer drugacije ne moze.
Podelite komentar