Da li će Kalinjingrad, rusko uporište u Evropi, postati sledeća tačka sukoba? Tenzije rastu, "pala" upozorenja

 
  • 14

Tenzije rastu oko ruske enklave Kalinjingrada, izolovane ali strateški važne teritorije na baltičkoj obali koja bi uskoro mogla da bude uvučena u rusko-ukrajinski sukob.

Rusija je besno reagovala na odluku Litvanije da blokira transport robe sa kopnenog dela Rusije ka Kalinjingradskoj oblasti. Međutim, Litvanija je rekla da zabranjuje tranzit robe koja je pod EU sankcijama iz Rusije u tu oblast i da je evropski blok to podržao.

Oglasila se i litvanska premijerka Ingrida Šimonite, koja je rekla da zabrana tranzita ka Kalinjingradskoj oblasti Rusije preko teritorije Litvanije nije usmerena na blokadu regiona, već je usmerena protiv robe koja potpada pod sankcije Evropske unije.

Sukob sada preti da eskalira odnose između Moskve i EU, koja je uvela nekoliko paketa sankcija ruske robe.

Gde se nalazi Kalinjingrad?

Kalinjingrad je grad na krajnjem zapadu Ruske Federacije, glavni i najveći centar Kalinjingradske oblasti, ruske eksklave stešnjene između Poljske na jugu i Litvanije na severu i istoku i najzapadniji je oblasni centar u zemlji. Obuhvata teritoriju površine 224,7 km2 i ima zvaničan administrativni status gradskog okruga.

Nalazi se oko 1.300 kilometara od Moskve.

Zašto je ruski?

Pre Drugog svetskog rata bio je nemački najistočniji veliki grad, poznat kao Kenigsberg.

Krajem jula i početkom avgusta 1945. godine, sovjetski lider Jozef Staljin, britanski premijer Vinston Čerčil i američki predsednik Hari Truman nacrtali su nove granice Evrope na samitu ratnih saveznika u nemačkom gradu Potsdamu.

Kenigsberg je ustupljen Sovjetskom Savezu i kasnije preimenovan u čast Mihaila Kalininja, boljševičkog revolucionara. Nemačka populacija je proterana, a naselili su se sovjetski stanovnici. Ljudmila Putina, bivša žena ruskog predsednika Vladimira Putina, rođena je u Kalininjgradu 1958. godine.

Istorija je, međutim, ostavila oblast na cedilu. Kolaps Sovjetskog Saveza znači da je uklesan između dve zemlje članice NATO-a i EU, Poljske i Litvanije. Grad većinu svoje hrane dobija od svojih EU suseda, ali se region najviše oslanja na Rusiju za drugu robu. Svake godine se milioni tona nafte i uglja transportuju, uglavnom železnicom, kroz Litvaniju. Oko 100 ruskih tranzitnih vozova svakog meseca prolazi kroz

Litvaniju. Tenzije postoje godinama. Litvanija je 2017. godine izgradila novu graničnu ogradu u vreme ruske ogromne vojne vežbe Zapad, a litvanski helikopteri su lebdeli iznad železničke pruge kada je rusko vojno osoblje unutra.

Ima populaciju oko milion stanovnika, a poslednjih godina je postao turistička destinacija. Eksklava je jedan od prosperitetnijih regiona Rusije, sa velikom industrijom. Njegova luka Baltijsk je najzapadnija luka na ruskoj teritoriji i, što je značajno, nema leda tokom cele godine.

Šta je izazvalo novi sukob?

Otkako je Rusija započela specijalnu operaciju u Ukrajini u februaru, stručnjaci su strahovali da bi Kalinjingrad mogao da postane nova tačka sukoba između Moskve i Rusije.

Nešto manje od polovine sve robe koja obično prolazi kroz Litvaniju, uključujući ugalj, metale, građevinske materijale i naprednu tehnologiju, obuhvaćeno je zabranom ulaska ruskog izvoza na teritoriju EU.

U ponedeljak je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao da je blokada bez presedana i da ga Rusija smatra nelegitimnim.

- To je deo blokade, naravno - rekao je Peskov.

Drugi ruski zvaničnici zapretili su odgovorom.

Zvanična Moskva će uskoro odgovoriti na odluku Litvanije da blokira transport robe sa kopnenog dela Rusije ka Kaljingradskoj oblasti, a litvanski narod će ostetiti posledice ovih mera, upozorio je danas sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev u Kalinjingradu.

- Rusija će sigurno odgovoriti na takve neprijateljske akcije. Odgovarajuće mere se razrađuju u međuresornom formatu i biće preduzete u bliskoj budućnosti - rekao je Patrušev.

Vlada Litvanije je rekla da je samo postupila u skladu sa smernicama Evropske komisije. Ministar spoljnih poslova zemlje u ponedeljak je optužio Kremlj da pogrešno predstavlja situaciju. Visoki predstavnik EU za spoljne poslove Žozep Borel rekao je na konferenciji za novinare u Briselu da je Litvanija "nevina", ali je dodao da će zvaničnici "dvostruko proveriti" sve relevantne sporazume.

Kalinjingrad je sedište ruske Baltičke flote i ima neke od njenih najmoćnijih naoružanja, uključujući hipersonične rakete. Međutim, osim upotrebe sukoba kao povoda za novi svetski rat, ruske opcije nisu jake.

Litvanija je već smanjila uvoz ruske energije, uključujući naftu, prirodni gas i električnu energiju.

Video: 100 dana sukoba u Ukrajini

(Telegraf.rs)

Video: Srpska lista objavila spot za predstojeće izbore na Kosovu i Metohiji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Millle

    22. jun 2022 | 12:32

    Tako je i Ukrajina radila. Setimo se zatvaranja vodovoda za Krim. Sad su kao nedužni i jadni. Velika je verovatnoća da Rusija bude prinuđena da sama napravi koridor ka Kaljingradu.

  • Supermen

    22. jun 2022 | 13:16

    Rusija do Srbije preko Rumunije u srce Evrope..

  • Ohman

    22. jun 2022 | 11:45

    Mogu im poslati protesnu notu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA