Ostaci jednog od dva tela pronađena u udaljenoj amazonskoj prašumi su ostaci britanskog novinara Doma Filipsa, potvrdila je brazilska policija.
Kažu da je identifikacija zasnovana na stomatološkim kartonima, prenosi BBC.
Drugo telo, za koje se veruje da je telo autohtonog stručnjaka Bruna Pereire, još uvek se ispituje.
Dom Filips (57) i Bruno Pereira (41) prvi put su prijavljeni kao nestali 5. juna. Ranije ove nedelje, osumnjičeni je priznao da je zakopao tela.
Osumnjičeni je kasnije identifikovan kao Amarildo da Kosta de Oliveira. Policija je saopštila da je detaljno objasnio kako su oba muškarca ubijena pre nego što su policajci odvedeni do mesta gde su njihova tela zakopana.
Brat osumnjičenog, Osenei da Kosta de Oliveira, takođe je uhapšen u vezi sa ubistvima, ali negira bilo kakvu umešanost.
Nakon priznanja osumnjičenog, porodica Doma Filipsa rekla je da su im "srca slomljena".
- Zahvalni smo svima koji su učestvovali u potrazi, posebno starosedelačkim grupama koje su neumorno radile na pronalaženju dokaza o napadu. Zahvaljujemo se mnogima koji su nam se pridružili u pozivanju nadležnih da intenziviraju potragu i onima koji su nam se javili sa rečima utehe i saučešća - navodi se u saopštenju koje je objavljeno u sredu.
- Sada možemo da ih dovedemo kući i da se oprostimo s ljubavlju - rekla je Filipsova supruga, Alesandra Sampajo u odvojenoj izjavi. Ona je dodala da je priznanje označilo početak "potrage za pravdom".
Pereira je upoznao novinara, koji je pisao knjigu o Amazonu, sa kontaktima i bio je u ulozi njegovog vodiča kada njihov brod nije stigao na očekivanu destinaciju blizu granice sa Peruom.
Njih dvojica su nestala u dolini Žavari, na krajnjem zapadu Brazila, u zabačenoj oblasti u kojoj žive hiljade starosedelaca iz više od 20 grupa. To je utočište za ove starosedelačke grupe, koje žive izolovano od spoljašnjeg sveta.
Zašto je dolina Žavari tako opasna?
Stručnjaci kažu da je ovo područje postalo leglo kriminala zbog svoje udaljenosti i nedostatka nadzora vlade.
Pored sukoba sa lovokradicama koji love zaštićenu ribu, takođe su zabeleženi upadi ilegalnih rudara zlata, drvoseča i trgovaca drogom koji krijumčare kokain iz obližnjeg Perua i Kolumbije.
Nasilje je takođe poraslo dok se bande koje se bave krijumčarenjem droge bore za kontrolu plovnih puteva u ovoj oblasti kako bi švercovali kokain.
Region, koji je otprilike veličine Portugala, poznat je po nasilnim sukobima između ovih različitih kriminalnih grupa, vladinih agenata i autohtonog stanovništva. Filips i Pereira su dokumentovali ove sukobe.
Nekoliko dana pre nego što je par nestao, starosedelačke grupe kažu da su Pereiri pretili zbog kampanje protiv ilegalnog ribolova. U prošlosti je više puta prijavio da su mu pretile drvoseče, rudari i ilegalni ribolovci.
Potragu za nestalim parom u početku su kritikovali rođaci i grupe za kampanju, koje su pozvale zvaničnike da deluju brže i prošire delokrug.
Kako je globalni gnev zbog nestanka rastao, desetodnevna potraga se proširila sve dok nije uključila vojsku, mornaricu i policiju.
Video: Traže ih svuda po prašumi: U Amazoniji nestao britanski novinar i brazilski antropolog
(Telegraf.rs)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.