Ove evropske zemlje gore: Vreli talasi dolaze sve ranije, živa u termometru već u junu iznad 40 stepeni

 
  • 1

Iako leto još nije počelo kalendarski, vremenske prilike su u nekim evropskim zemljama takve da se stiče utisak da je najtoplije godišnje doba već u punom jeku.

Tako su se Španija, Francuska i Velika Britanija u proteklim danima suočile sa ekstremno visokim temperaturama, dok se u delovima Britanije baš sutra očekuje vrhunac tog vrelog talasa i temperatura od 34 stepena Celzijusa. Britanci su juče imali najtopliji dan u godini - temperature su dostizale 28 stepeni u delovima Londona, a delovi jugoistoka zemlje su bili izuzetno vrući.

Sve toplije vreme tokom godina u Velikoj Britaniji povezano je sa klimatskim promenama, a Met Ofis (Nacionalna meteorološka služba Velike Britanije) upozorava da bi ovonedeljne vrućine inače bile "retkost" za jun mesec.

Met Ofis i Agencija za zdravstvenu bezbednost Velike Britanije (UK Health Security Agency - UKHSA) izdali su upozorenje o visokim temperaturama trećeg nivoa za jugoistočnu Englesku, London i istočnu Englesku, dok je upozorenje nivoa 1 na snazi za severnu Englesku.

U Španiji i južnoj Francuskoj drugi ekstremni toplotni talas u ovoj godini

Drugi ekstremni toplotni talas u ovoj godini zahvatio je Španiju i južnu Francusku, sa temperaturama koje dostižu maksimum koji se inače ne beleži do jula ili avgusta, a stručnjaci upozoravaju da se letnji toplotni talasi dešavaju sve ranije i češće.

Francuski Meteo Frans saopštio je da su temperature već premašile 35 stepeni u blizini Mediterana, a od sredine ove nedelje se povećavaju, kako se masa vrućeg vazduha kreće ka severu, a delovi jugozapada i doline Rone mogu da dostignu i 39 stepeni Celzijusa.

U susednoj Španiji, početkom juna, zabeležene su najviše temperature u poslednjih 20 godina, a možda i više, sa 40 stepeni Celzijusa koliko je izmereno tokom vikenda u Sevilji i obližnjoj Kordobi, 42 stepena u dolini Gvadijana u Ekstremaduri i 43 stepena u drugim delovima južne Španije.

- Suočavamo se sa neuobičajeno visokim temperaturama za jun - rekao je portparol Aemeta, državnog meteorološkog zavoda, dodajući da je najnovija epizoda treća najranija zabeležena i prva koja je stigla ovako rano još od 1981. godine.

Prognostičari kažu da je globalno zagrevanje značilo da je leto u Španiji sada počelo između 20 i 40 dana ranije nego pre 50 godina. Prošla godina je bila najtoplija i najsušnija u Španiji u istoriji, sa temperaturom koja je dostigla najviši nivo od 47,4 stepena Celzijusa u provinciji Kordoba. Epizode ​​ekstremnih vrućina u dve zemlje prate najtopliji maj zabeležen u Francuskoj i Španiji. Francuska je prošlog meseca u nekim delovima na jugu zemlje zabeležila temperaturu koja prelazi 38 stepeni Celzijusa - oko 17 stepeni više od sezonskog proseka.

I prošla godina bila vrela

Španija je prošlog avgusta zabeležila najvišu temperaturu u istoriji - 47,4 stepeni Celzijusa, u andaluzijskom gradu Montoro. Rekord Francuske zabeležen je tokom evropskog toplotnog talasa 2019. godine, kada je u Veraržu, u departmanu Erol, izmereno 46 stepeni Celzijusa.

Video: Saveti kako da izbegnete toplotni udar: Pridržavajte se ovih pravila

(Telegraf.rs)

Video: Đukić Dejanović: Raspust za osnovce i srednjoškolce od 24. decembra do 20. januara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA