Tri moguća ishoda sukoba u Ukrajini: Svi strahuju od jednog Putinovog poteza?

 
 
  • 13

Neke zapadne vlade, uključujući SAD, postale su zabrinute da je tok doniranog oružja Ukrajini iscrpeo nacionalne zalihe i da bi to ugrozilo njihovu mogućnost da se odbrane

Zapadni obaveštajni i vojni zvaničnici veruju da je sukob u Ukrajini u kritičnoj fazi koja bi mogla da odredi dugoročni ishod rata. Ovaj ključni momenat bi takođe mogao da natera zapadne vlade da donesu tešku odluku, jer će nastavak sukoba uticati na njihove sopstvene ekonomije i zalihe oružja.

S druge strane, Rusija nagomilava značajnu topovsku prednost oko dva strateški važna grada u istočnoj Ukrajini, Kramatorska i Slavjanska.

- Mislim da će uskoro doći do tačke u kojoj će ili jedna, ili druga strana biti uspešne. Ili će Rusi stići do Slavjanska i Kramatorska ili će ih Ukrajinci ovde zaustaviti - rekao je visoki zvaničnik NATO-a koji je želeo da ostane anoniman.

Američki ministar obrane Lojd Ostin predvodio je u utorak radnu grupu od gotovo 50 zemalja, a glavna tema bila je aktuelna kriza. Tokom tog sastanka trebalo je da se razgovara o održivosti pružanja podrške Ukrajini po cenu pada državnih ekonomija i smanjivanja zaliha oružja zapadnih zemalja. Upoznat sa zapadnim obaveštajnim izvorima, CNN je saopštio da se očekuje da će SAD najaviti novo slanje paketa oružja i opreme u Ukrajinu.

Tri moguća scenarija

Zapadni zvaničnici veruju da su u Ukrajini moguća tri scenarija:

Prva opcija je da Rusija nastavi da ostvaruje postepeni napredak u dve ključne istočne provincije. Ili da se borbene linije svedu na ćorsokak, što bi dovelo do ogromnih žrtava na obe strane i dodatno oštetilo globalnu ekonomiju.

Zatim postoji druga mogućnost koju zvaničnici smatraju najmanje verovatnom, a to je da bi Rusija mogla da redefiniše svoje ratne ciljeve i objavi da je pobedila. Ipak, stručnjaci smatraju da je verovatnije, ako Rusija bude u stanju da konsoliduje neke od svojih dobitaka na istoku, da će ruski predsednik Vladimir Putin na kraju iskoristiti tu teritoriju kao polaznu osnovu za dalje prodor u Ukrajinu.

Takve slutnje ima i predsednik Volodimir Zelenski koji je tokom prethodnih dana izjavio da je siguran da će, ako Ukrajina ne bude dovoljno jaka, Rusija ići dalje. Zbog toga je kako kaže, od krucijalne važnosti da u ovim momentima ne izostane podrška Zapada.

- Siguran sam da će, ako Ukrajina nije dovoljno jaka, (Rusija) ići dalje. Pokazali smo im svoju snagu. I važno je da tu snagu zajedno sa nama pokažu i naši zapadni partneri. Zapadna vojna pomoć mora doći brže - rekao je on.

Iako američki zvaničnici tvrde da zapadno oružje redovno pristiže na prve linije borbe, sve je više lokalnih izveštaja o nestašici. Izvori su za CNN rekli da deo problema predstavlja prelazak boraca sa postojećih sistema sovjetskog naoružanja na zapadne sisteme usklađene s NATO-om.

Sa druge strane, zapadni zvaničnici uglavnom veruju da je Rusija u povoljnijoj poziciji na istoku isključivo zbog vojne masovnosti. Obe strane su pretrpele velike gubitke na prvim linijama fronta i sada se suočavaju sa nedostatkom ljudstva. Rusija je izgubila čak trećinu svojih kopnenih snaga, a američki obaveštajni zvaničnici su javno rekli da će se Rusija boriti da ostvari napredak bez potpune mobilizacije, što je politički opasan potez koji Putin do sada nije hteo da učini.

Treći scenario fokusira se na dva pobratimska grada na suprotnim stranama reke Severski Donjec - Severodonjeck i Lisičansk. U ova dva grada Ukrajinski borci su skoro potpuno opkoljeni.

Iako zapadni analitičari veruju da Ukrajina ima veće šanse da odbrani Lisičansk, koji se nalazi na uzbrdici, zabrinjavaju ih pokušaji Rusije da preseče gradske linije snabdevanja napredujući sa jugoistoka.

- Na mnogo načina se odlučuje o sudbini našeg Donbasa i dva ključna grada - rekao je Zelenski prošle nedelje.

Američki zvaničnici insistiraju da zapadno oružje i dalje stiže na prve linije borbe. Ali lokalni izveštaji o nestašici oružja i stalnih molbi ukrajinskih zvaničnika na linijama fronta, pokrenuli su pitanja o tome koliko efikasno funkcionišu linije snabdevanja.

Ukrajina moli Zapad da joj pošalje ne samo tešku artiljeriju, već i osnovnije zalihe, poput municije.

Deo problema, kažu izvori, leži u tome što, iako Ukrajini ponestaje stare sovjetske municije koja odgovara postojećim sistemima, takođe postoje prepreke za prelazak njenih lovaca na zapadne sisteme koji su usklađeni sa NATO-om. Kao prvo, obuka vojnika na ovim sistemima zahteva vreme  i odvodi borce sa bojnog polja.

U nekim slučajevima, prema jednom izvoru upoznatom sa američkim obaveštajnim službama, Ukrajina jednostavno odlučuje da ne koristi nepoznate zapadne sisteme. Na primer, uprkos tome što dobijaju na stotine dronova, neke jedinice radije koriste komercijalne dronove opremljene eksplozivima jer su lakši za upotrebu.

Bajdenova administracija je ranije ovog meseca najavila novi paket pomoći koji je uključivao raketni sistem visoke pokretljivosti, koji je sposoban da lansira baraž raketa i projektila i koji Ukrajina traži nedeljama. Ali, iako je mala grupa ukrajinskih vojnika počela obuku na sistemu gotovo odmah nakon što je paket dostavljen, za to su potrebne najmanje tri nedelje obuke, i on još uvek nije počeo da se koristi.

Predviđanje Putinovog sledećeg poteza

U međuvremenu, američki i drugi zapadni zvaničnici ne vide znake da je Putin promenio svoje planove.

- Što se tiče strateških ciljeva za koje procenjujemo da Putin ima za Ukrajinu, ne vidim nikakve znake da su se oni promenili. Putin i dalje veruje da će na kraju njegova "operacija" biti uspešna i da će ili fizički kontrolisati ili da će dobiti neki oblik političke kontrole nad Ukrajinom u značajnom delu zemlje ili idealno u celini - kaže zvaničnik NATO.

Kako su se borbe odlagale, cena zapadnih vlada je nastavila da raste. Neke zapadne vlade, uključujući SAD, postale su zabrinute da je tok doniranog oružja Ukrajini iscrpeo nacionalne zalihe i da bi to ugrozilo njihovu mogućnost da se odbrane.

Ukrajina rat u Ukrajini Rusija Foto: Tanjug/AP

- To je opravdana briga za Sjedinjene Države - priznao je visoki zvaničnik administracije.

Zatim, naravno, tu je problem visokih cena energenata i visoke inflacije. Kako ovi troškovi počinju da utiču na obične građane, u SAD i Evropi, i kako pažnja medija počinje da se udaljava od svakodnevnih borbi, neki zvaničnici strahuju da bi podrška Zapada Ukrajini mogla da oslabi.

Portparol međunarodne legije ukrajinske vojske ismevao je u ponedeljak "osećaj zadovoljstva" među ukrajinskim vojnim pokroviteljima, rekavši da je zemlji potrebna mnogo veća podrška ako želi da pobedi Rusiju.

- Postoji određeni osećaj samozadovoljstva koji je izgleda zavladao među našim zapadnim partnerima da su isporuke oružja koje je Ukrajina već obezbedila nekako dovoljne za pobedu u ratu - rekao je Demijen Magrou, portparol Međunarodne legije za odbranu Ukrajine na konferenciji za novinare.

Video: 100 dana sukoba u Ukrajini

(Telegraf.rs)

Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Slava Rusiji

    15. jun 2022 | 23:25

    Samo napred Putine i satri naciste

  • Podgorica

    15. jun 2022 | 22:47

    Kriticna faza jeste, za Ukre. U Donbasu se gase, polako ali sigurno.

  • Igor

    15. jun 2022 | 22:57

    Najbolji scenario je da uklone ovog povampirenog Hitlera. To bi za obe strane bilo idealno rešenje!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA