Putin svoje postupke uporedio sa osvajanjima Petra Velikog: "Ništa nije uzimao, nego vraćao"
Ruski predsednik Vladimir Putin uporedio je svoje trenutne akcije sa osvajanjem baltičke obale od strane Petra Velikog tokom njegovog rata protiv Švedske u 18. veku.
Nakon posete izložbe u Moskvi posvećene 350. rođendanu cara Petra Velikog, Putin je grupi mladih preduzetnika rekao da "imate utisak da je on borbom protiv Švedske nešto grabio".
- Ništa nije uzimao, nego vraćao - rekao je.
Kada je Petar Veliki osnovao Sankt Peterburg i proglasio ga ruskom prestonicom, "nijedna država u Evropi nije priznala ovu teritoriju koja pripada Rusiji", rekao je Putin, prenosi France24.
- Svi su smatrali da je to deo Švedske. Ali od pamtiveka, Sloveni su tu živeli zajedno sa Ugro-finskim narodima - dodao je ruski lider.
- Naša je odgovornost i da vratimo i osnažimo - rekao je Putin, očigledno misleći na rusku ofanzivu u Ukrajini.
- Da, bilo je trenutaka u istoriji naše zemlje kada smo bili primorani da se povučemo, ali samo da bismo povratili snagu i krenuli napred - rekao je on.
Poraz Švedske u Velikom severnom ratu (1700-1721) učinio je Rusiju vodećom silom na Baltičkom moru i važnim igračem u evropskim poslovima.
Ali s obzirom na to da su veze Rusije sa Zapadom trenutno narušene sukobom u Ukrajini, moskovske vlasti umanjuju sklonost Petra Velikog ka Evropi i fokusiraju se na njegovu ulogu u širenju ruskih teritorija.
Više od tri veka nakon što je nastojao da Rusiju približi Evropi, Rusi su u četvrtak obeležili 350. rođendan cara Petra Velikog sa zemljom duboko izolovanom zbog sukoba u Ukrajini.
Petar I je vladao prvo kao car, a zatim kao imperator od 1682. do svoje smrti 1725. godine.
Video: 100 dana sukoba u Ukrajini
(Telegraf.rs)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Neko
Tako je. Za one koji znaju šta znači reč istorija, sve je jasno. Došli komunisti i podelili rusku zemlju drugima iz neki interesa, isto kao u Jugoslaviji što su delili zemlju na nelogične delove, što je posle impliciralo rat. Granice koje su pratili komunisti po Rusiji kao i po Srbiji nisu dobre, a pre svega toga trebaju biti svesni oni koji govore loše o komunizmu, kako je nedemokratski itd... To na prvom mestu govore oni iz kapitalističkih zemalja. Ovamo komunisti ovakvi, onakvi, radili ovo loše, ono loše, ali granice što su pravili, e to je sveto...
Podelite komentar
Ivo
Svaki dan bi u evropi a mozda i svetu bio rat kad bi ljudi tako gledali koja je teritorija nekada kome pripadala.
Podelite komentar
Igor
Ta osvajačka vremena su davno prošla. I nije bitno kome je koja teritorija nekada pripadala. Rusi su priznali Ukrajinu u tim granicama. I to je ono što važi. On bi kao Hitler da uzme celu evropu pod svoju kontrolu.
Podelite komentar