Zašto je Orban uveo vanredno stanje: Postoje tri moguće opcije i sve su povezane sa Putinom?
Još je nejasno šta potez Viktora Orbana tačno znači, ali s obzirom na dramatičnost njegove objave, mogla bi da ima značajne posledice i na Evropsku uniju kao zajednicu nacija
U ponoć je u Mađarskoj stupilo na snagu vanredno stanje koje je proglasio mađarski premijer Viktor Orban. Proglašenje vanrednog stanja stiglo je praktično odmah nakon što je Orban formirao vladu nakon pobede na zadnjim parlamentarnim izborima i nakon urgentne izmene mađarskih zakona prema kojima je sukob, rat i prirodna katastrofa u susednoj zemlji dovoljan razlog za uvođenje vanrednog stanja, navodi Jutarnji.hr.
Još je nejasno šta potez Viktora Orbana tačno znači, ali s obzirom na dramatičnost njegove objave mogla bi da ima značajne posledice i na Evropsku uniju kao zajednicu nacija.
S obzirom na to da je Viktor Orban uz Vladimira Putina trenutno jedini, kako se navodi, pravi autokrata u Evropi koji kontroliše državu uz pomoć stranačke političke nomenklature i grupe bogatih oligarha, otvara se pitanje šta će jednom autokrati dodatna ovlašćenja koje ga de facto pretvaraju u neku vrstu modernog diktatora?
Zadnja diktatura tog tipa na teritoriji sadašnje EU postojala je u vreme Sovjetskog saveza, kada su bivše članice istočnog bloka (Rumunija, Bugarska, Poljska, Čehoslovačka, Mađarska) imale marionetsko-diktatorske režime bez demokratskih izbora.
S obzirom na to da su građani tih zemalja krajnje osetljivi na taj deo svoje istorije, Orbanovo uzimanje većih ovlašćenja zaslužuje detaljniju analizu, pogotovo jer je poznato da se radi o političaru koji je u vrlo dobrim odnosima sa Vladimirom Putinom.
Iako je više-manje nakon pandemije i početka sukoba u Ukrajini ekonomsko-politička situacija u celoj EU vrlo napeta, Mađarska je jedina članica koja uvodi vanredno stanje. Isto tako, Mađarska je jedina članica EU koja je otvoreno išla na rušenje dogovora članica EU o embargu na uvoz ruske nafte, što bi bila do sada najjača mera u obračunu sa Rusijom.
Neposredno pre objave vanrednog stanja u Mađarskoj Viktor Orban jednostavno je odbio da učestvuje u raspravi evropskih lidera o naftnom embargu koji treba da se održi sledeće nedelje. Mađarski premijer napisao je pismo predsedniku Evropskog saveta Šarl Mišelu u kojem kaže kako njegova zemlja ne može da podrži sankcije bez dodatnih detalja o tome kako će EU finansiranje pomoći Mađarskoj da se reši zavisnost o ruskoj nafti.
- Raspravljati o paketu sankcija na liniji lidera bez konsenzusa bilo bi kontraproduktivno - napisao je Orban u pismu Šarlu Mišelu.
U situaciji kad se razrađuje nacrt evropskog "REPowerEU" plana od 210 milijardi evra, otvara se pitanje koji su pravi ciljevi mađarskog predsednika i zbog čega je sada uveo vanredno stanje, jer više članica dele slične rizike, ali se niko ne ponaša kao Mađarska.
Postoji više mogućnosti, ali je teško proceniti njihovu verovatnost.
a) U svakom slučaju Orban želi da nastavi energetski biznis s Rusijom odnosno Putinovim režimom jer od toga Mađarska i njeni oligarsi imaju puno koristi, zbog čega mađarski premijer ne mari za temeljne principe zajedništva EU. U ovoj opciji moguće je da se mađarski premijer kladi kako EU ionako nema svetlu ekonomsko-političku budućnost te mu se energetski pakt s Putinom čini najjednostavnija i najprofitabilnija opcija.
b) Mađarski premijer perfidno prikazuje Mađarsku kao kolateralnu žrtvu sankcija prema Rusiji i insistira da EU nadoknadi sav trošak tranzicije prema mađarskoj energetici koja neće biti zavisna od Rusije. Osim što je nejasno zbog čega bi EU finansirala mađarske rizike dosadašnje energetsko-interesne integracije s Rusijom, zanimljivo je da Orban ionako ne želi da prihvati druge linije distribucije energentima, a tu je Hrvatsku naveo kao eksplicitni primer.
c) Moguće je da Orban nema jasnu viziju svega što sledi, pa zapravo pokušava da igra i na opciju A) i na opciju B), računajući da će se u jednom trenutku prilagoditi onoj opciji koja je za njega, njegovu stranku i mađarske oligarhe optimalna. Pri tome su ovlašćenja koje dobija uvođenjem vanrednog stanja samo dobrodošla nuspojava.
Ako se razmotre sve tri opcije, jasno je kako u svakoj od njih Orban računa sa nekom vrstom partnerstva s Putinom, piše Jutarnji. Ako Orban ne prekine politiku toplih energetskih odnosa s Rusijom, pitanje je vremena kada će EU morati da raspravlja o suspenziji glasačkih prava Mađarske u telima EU, pa čak i o isključenju iz članstva. Moguće je čak da Orban očekuje takav sled događaja, pa želi da ga preduhitri proglašavanjem vanrednog stanja.
Prema pisanju Hungary Today, Orban insistira da je rat u Ukrajini opasnost za "…Mađarsku, našu fizičku sigurnost, snabdevanje energijom i finansijsku sigurnost porodice i ekonomije… Vlada koja je danas formirana počela je sa radom. Gledajući rat u susednoj zemlji, ne želimo da izgubimo niti jednu sekundu…".
Uz to, Orban se nedvosmisleno ogradio od politike koju želi da nametne EU.
- Videli smo kako rat i sankcije iz Brisela donose ekonomske probleme i drastičan rast cena. Svet je na rubu ekonomske krize. Mađarska mora da ostane van ovog rata i zaštiti svoju finansijsku sigurnost i porodice - rekao je.
Šta znači Orbanova objava da Mađarska mora da ostane van ovog rata? Znači li to da ne želi da stane na stranu EU, odnosno protiv Putina, političara koji mu je među prvima čestitao pobedu na zadnjim izborima? Orban je tek najavio pojašnjenja zbog čega mu trebaju vanredna ovlašćenja, odnosno vanredno stanje, ali je najavio da će koristiti „sve metode na raspolaganju kako bi zaštitio Mađarsku i Mađare“. Ukratko, nejasno je i koje su sve to metode (političke, diplomatske, ekonomske, finansijske, vojne, policijske…?), i od koga štiti Mađarsku i Mađare (od EU, od Putina, od susednih zemalja…?).
Orban mađarskoj javnosti poručuje kako bi uvođenje sankcija Rusiji dovelo do 50-60 postotnih poskupljenja goriva u situaciji kad su te cene na najvišem nivou u 40 godina.
- Zbog naše geopolitičke situacije isključivanje ruske nafte za Mađarsku nije moguće bez preuređenja rafinerijskih kapaciteta i ubrzanja investicija u našu energetsku infrastrukturu… dok relevantno finansiranje EU za nas postoji samo na papiru - što bi u prevodu značilo, kako navodi Jutarnji, "zašto bi, dakle, Orban i njegovi oligarsi prestali da zarađuju na poslu s Rusima, ako im EU ne nadoknadi izgubljeno?"
- Solucije moraju da stignu pre sankcija - poručio je Orban institucijama EU i drugim članicama.
Pozadina Orbanovih ekstravagantnih autokratskih poteza je "samo" stari sukob oko raspodele sredstava iz fonda Oporavka i sigurnosti. Naime, Brisel je izdvojio oko 2 milijarde evra koje bi trebale pomoći zemljama središnje Evrope da investiraju u novu energetsku infrastrukturu, ali su odlučili da kanal distribucije tog novca bude program Oporavka i sigurnosti.
S obzirom na to da je Mađarska de facto blokirana u korišćenju sredstava Oporavka i sigurnosti zbog korupcije, netransparentnosti te nepoštovanja vladavine zakona, Orban možda pokušava da uceni ostatak EU ne brinući za prolivanje krvi u Ukrajini.
Tako bi mađarski predsednik osigurao novac za finansiranje projekata u Mađarskoj, kojom bi mogao mirno da nastavi sa vladavinom u kojoj nema istinske demokratije, slobodnih medija niti vladavine prava prema standardima liberalnih zapadnih demokratija.
Istovremeno Orbanu je Putinov model vladanja jednostavno očigledno bliži od evropskog pa Mađarsku usmerava tamo gde on želi da bude. To je društvo moćnika u koje spadaju Putin, kineski predsednik Si, turski predsednik Erdogan…. i niz drugih moćnika poput onih iz arapskih nedemokratskih režima. Sve su to autokrati koji se ne uklapaju u političke standarde Zapada, navodi Jutarnji.
Zasad se čini kako Orbanova vlast po pitanju uvoza energenata iz Rusije namerava da nastavi posao kao da nema prolivanja krvi u Ukrajini. Mađarske kompanije pristale su na način plaćanja kakav je tražio Gazprom, a Budimpešta planira da ubrza dovršetak nuklearne centrale u saradnji sa Rusijom. Projekat je težak 12,5 milijardi evra.
Moguće je kako mađarski premijer zbog energetike i drugih biznisa oligarha procenjuje da mu se uopšte ne isplati da prekida prijateljstvo sa Putinom, iako je zbog osetljivosti tog pitanja u Mađarskoj nekoliko nedelja pre izbora morao da pretvara da je barem delom na strani ukrajinskih žrtava.
Sada je potrebno pratiti reakcije iz Poljske. Desna vlast Jaroslava Kašinskog s Orbanovom deli mnoga politička načela (koja nazivaju vrednostima iako bi se trebala zvati predrasudama), ali Poljacima je dodvorničko prijateljstvo sa Putinom nakon početka sukoba u Ukrajini ipak potpuno neprihvatljivo zbog puno višeg stepena straha od ruskog političkog, ekonomskog ili vojnog uticaja.
Zaključno, treba naglasiti kako je uvođenje vanrednog stanja u Mađarskoj odmah po formiranju nove vlade najjasniji dokaz kako Mađarska nema pravu demokratiju, nego Orbanovu diktaturu, što bi trebala da bude posebna tema institucija EU.
Video: Da li pokreti Putinovih nogu ukazuju na bolest? Ovo je snimak za koji analitičari tvrde da otkriva
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Европа
Исто као и тад, и сад је Европа под Америчко- Енглеској диктатури тако да.....
Podelite komentar
Paolo Pavle
Orban je Putinov trojdnski konj u EU.
Podelite komentar