Čileanska novinarka preminula nakon što je upucana dok je izveštavala o maršu povodom Dana radnika

  • 0

Čileanska novinarka koju je ulični trgovac upucao u glavu dok je izveštavala o maršu za Dan radnika 1. maja umrla je od zadobijenih povreda.

Francisca Sandoval (29) izveštavala je u Bario Meigsu, trošnoj pijaci u centru glavnog grada Santjaga, kada je grupa muškaraca otvorila vatru nakon sukoba sa demonstrantima.

Metak je probio Sandovalin vizir, ostavivši je da se bori za život u bolnici.

U pucnjavi su povređena još dva novinara.

- Franciska nas nije napustila, oni su je ubili. Ovim rečima potvrđujemo smrt naše drage Frane. Nedostajaće nam i učinićemo sve da pronađemo istinu - tvitovao je Kanal 3 La Victoria, nezavisni medij za koji je Sandoval izveštavala.

Dva dana nakon pucnjave, Marselo Naranjo (41) uhapšen je zbog sumnje za pokušaj ubistva, nedozvoljeno nošenje vatrenog oružja i neopravdano korišćenje vatrenog oružja u javnosti.

Nakon Sandovalove smrti, čileanski javni tužilac potvrdio je da će optužbe biti preispitane.

U kućnom pritvoru u vezi sa incidentom su i Kolumbijac i državljanin Venecuele.

Čile na 82. mestu po slobodi medija

Sandovalova je prvi novinar koji je ubijen na dužnosti u Čileu od Pinočeove diktature.

Poslednji, Hoze Karasko, kidnapovan je iz svog doma pre 36 godina 1986. godine, nekoliko dana nakon neuspelog pokušaja da se ubije diktator. Njegovo telo pronađeno je tri sata kasnije izrešetano mecima - i toliko unakaženo da čak ni njegova žena nije mogla da ga identifikuje.

U Svetskom indeksu slobode medija za 2022., koji je ranije ovog meseca objavio Reporters Sans Frontieres (RSF), Čile je pao na 82. mesto – iako je i dalje peti najviše rangiran u Južnoj Americi. Izveštaj je naglasio ogromnu koncentraciju vlasništva nad medijima u Čileu – dugotrajno pitanje u zemlji, gde dve glavne grupe dominiraju tradicionalnim medijima.

- Čile prolazi kroz težak period u pogledu nasilja, a posebno nasilja prema medijima. To je bilo evidentno tokom protesta 2019. godine, kada smo videli kako su novinari proganjani dok su obavljali svoj posao, a takođe smo videli kako su se formirale grupe koje ciljaju na novinare - rekla je Karolina Munjoz, direktorka Fakulteta za novinarstvo Univerziteta Čile.

Predsednik Čilea Gabrijel Borić (36), koji je ranije ove nedelje posetio Sandovalovu porodicu u bolnici, požalio se na njenu smrt i obećao da će odgovorni za to odgovarati.

Video: Novinar ranjen u navodnom minobacačkom napadu pobunjenika u Venecueli

(Telegraf.rs)

Video: Nepravilna upotreba pirotehnike može izazvati teške povrede sa trajnim posledicama po zdravlje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA