Natalija je sa decom provela dva meseca u bunkeru ispod Azovstala: Mislila sam da nećemo preživeti
Putovanje dugo 200 kilometara trajalo je dva dana, budući da su autobusi sa civilima dugo čekali da prođu provere na ruskim kontrolnim punktovima
Poslednja grupa civila, koji su bili zarobljeni u bunkeru ispod čeličane "Azovstal" u Mariupolju, stigla je sinoć u Zaporožje.
Humanitarni konvoj u kom je bilo oko 170 civila, stigao je u ovaj grad na jugoistoku Ukrajine pre nego što je pao mrak. U grupi je bilo 51 civil koji je spasen iz čeličane i oko 120 drugih koji su sami došli do punkta za evakuaciju koji je bio stacioniran kod uništenog tržnog centra.
Putovanje dugo 200 kilometara trajalo je dva dana, budući da su autobusi sa civilima dugo čekali da prođu provere na ruskim kontrolnim punktovima.
- Mislila sam da nećemo uspeti da preživimo. Trenutno nemam nikakve planove za budućnost - kaže Natalija, bivša radnica čeličane "Azovstal", koja je dva meseca provela u bunkeru ispod kompleksa fabrike.
Kaže da je sa sobom ponela nekoliko crteža svoje dece koje su nacrtali tokom boravka u bunkeru, koje je sačuvala u znak sećanja.
- Ne bih se odrekla njih čak i da su me upucali - kaže ona u izjavi za Guardian.
Zamenica ukrajinskog premijera Irina Verščuk potvrdila je juče na svom Tviter nalogu da su žene, deca i stari evakuisani iz kompleksa čeličane.
The last civilians rescued from Azovstal in Mariupol reach safety in Ukraine, along with a handful of families able to make it to an evacuation collection point in the city. A 200km journey that took 2 days. pic.twitter.com/FNRzLne1lM— Emma Graham-Harrison (@_EmmaGH) May 8, 2022
Oko 36 sati kasnije grupa od nekoliko autobusa stigla je na sigurno, a volonteri su ih odmah popisali u registar, a zatim su dobili i topao obrok. Ponudili su im igračke i odeću, jer je većina njih krenula sa svega nekoliko torbi u kojima su bile najosnovnije stvari.
- Ovo je olakšanje, biti na sigurnom na ukrajinskoj teritoriji - kaže Tatjana koja je u Zaporožje došla sa ćerkom i unukom.
Većina evakuisanih civila bilo je gladno i umorno.
- Želim da živim i počnem život iz početka - kaže Jegor Čehovecki dok u rukama drži nekoliko torbi.
On, njegova žena i dvojica sinova su početkom marta pobegli u bunker ispod čeličane Azovstal.
- Naravno da sam presrećan jer sam u Ukrajini - rekao je on.
Lučki grad Mariupolj, u kom se nedeljama vode najžustrije borbe veoma je važan za rusku vojsku zbog strateškog položaja, odnosno izlaska na Azovsko more. Veliki broj civila se nakon početka sukoba u Ukrajini povukao u bunkere u okviru čeličane u kom su imali malo hrane i medicinske pomoći.
Juče su borci Azovstala u svojoj retkoj konferenciji za novinare rekli da će se dok su živi boriti protiv Rusije.
- Nemamo mnogo vremena - rekao je kapetan Svjetoslav Palamar koji je tokom konferencije apelovao na Međunarodnu zajednicu da pomogne u evakuaciji ranjenih vojnika.
Video: Ruševine muzeja u Mariupolju: U šutu se nalaze vredni eksponati
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Veteran
A političari i njihovi pobegli iz Ukrajine sa džakovima para.
Podelite komentar
Bl@
Zao mi je opste tragedije u Ukrajini ali koliko mi je poznato, mogli su izaci i puno ranije. Neka usput kaze i razlog zbog cega to nije ucinila.
Podelite komentar