Zastrašujuće putovanje Ukrajinca do ruskog zatvora i nazad: Nikita je izgubio sve nožne prste zbog hladnoće
Ukrajinac Nikita Horban je tokom poslednja dva meseca proživeo zastrašujuća iskustva - između ostalog, proveo je tri nedelje u zatvoru u Rusiji i izgubio sve nožne prste zbog hladnoće, a sada je vraćen u Ukrajinu u okviru razmene zarobljenika i nalazi se u bolnici.
Nikitino iskušenje počelo je početkom marta kada je ruska vojska ušla u Andrijevku, malo selo zapadno od Kijeva. Nikita, laboratorijski asistent u kijevskoj bolnici, krio se u hladnom, vlažnom podrumu sa svojim ocem Sašom, suprugom i svojim petogodišnjim sinom. Saša je Nikitin očuh, ali su jedan drugog zvali ocem i sinom.
Rusi su išli od kuće do kuće, izvukli su dvojicu muškaraca iz podruma i tukli ih.
- Bilo je pucnjave, u selu se ubijalo, bilo je zastrašujuće - rekao je Nikita za BBC.
Vezali su im oči i pod nišanom pištolja odveli u nešto što je ličilo na polje, gde su ih mučili. Nikita ima svež ožiljak na zglobu, za koji je rekao da je nastao tako što su mu Rusi uvrtali zglob i okretali ga sve dok se koža ne pocepa u potpunosti. Čuo je druge oko sebe, ali nije znao koliko njih niti koga.
- Sve o čemu sam razmišljao tada bilo je: Gde je moj otac? Šta ako više nije sa mnom? - ispričao je.
Rusi su im oduzeli čizme, napunili ih vodom i ponovo obuli. Tada su zatvorenici bili primorani da leže licem prema dole u polju, na ekstremnoj hladnoći.
Nikita Horban was pulled from his village near Kyiv and sent on a terrifying journey to a Russian prison and back. He lost all his toes. His father is still there. This is just one story of many https://t.co/L1qDmMxkC7— Joel Gunter (@joelmgunter) April 29, 2022
- Ležali smo tako tri-četiri noći, na kiši. Bivalo nam je sve hladnije i hladnije - rekao je Nikita.
Kada više nije mogao da čuje Ruse u blizini, Nikita je tiho dozvao: "Tata jesi li tu?". I Sašin glas je tiho uzvratio. Bili su zajedno. Od tog trenutka, nastavili bi da razgovaraju kad god bi se činilo sigurnim, uveravajući jedan drugog da su blizu.
Dok su ležali u polju, Nikitina stopala je obuzela nepodnošljiva hladnoća. Ubrzo uopšte više nije mogao da ih oseti.
Potom su u jednom trenutku podignuti sa zemlje i "utovareni" u kamione, zavezanih očiju, Nikita se trudio da proceni koliko vremena prolazi. U nekom trenutku su spojeni sa drugom grupom zatvorenika i ukrcani u helikoptere.
Iz helikoptera su prebačeni u teretni avion. Nikita je osetio kako se motori okreću i kako avion juri niz pistu i poleće. Pretpostavio je da je bio sa još 10 ili 12 zatvorenika.
Za to vreme, Sašina i njegova supruga, Nađa i Svitlana, kao i Nikitin sin Artem su se preselili iz svog podruma u veće sklonište ispod komšijske kuće. Nisu imale predstavu gde su njih dvojica.
U nekom trenutku, Nikita i Saša su prešli u ruski vazdušni prostor, a teretni avion je počeo da se spušta. Odvedeni su u logor gde su im konačno skinuli poveze sa očiju i mogli su da se vide i zagrle.
Tri nedelje u zatvoru
Kada mu je povez najzad skinut, Nikita je mogao da vidi i svoja stopala. Prsti su mu pocrneli. Znao je da dobija ozbiljne promrzline od hladnoće i zatražio je medicinsku pomoć. U poljskoj bolnici su mu osušili i previli nožne prste, ali to je bilo to. Obuli su mu čizme i posle pet dana boravka u logoru zatvorenici su kamionima prevezeni u Istražni pritvor broj 1 - zatvor u ruskom gradu Kursku.
Novi zatvorenici su obučeni u uniforme, ošišani i rečeno im je da će biti "vakcinisani", što se ispostavilo kao eufemizam za batine, rekao je Nikita. Dok su on i Saša bili zaključani u ćeliji sa još 10 drugih, Nikita je postajao ubeđen da može da izgubi obe noge.
- Te prve noći shvatio sam da uopšte ne mogu ni da osetim ni da kontrolišem svoja stopala. A počela su i užasno da smrde - priseća se on.
Drugi su se suočili sa istom teškom situacijom. Neki bi kasnije izgubili čitave udove. Nega u zatvoru je bila minimalna - injekcija antibiotika i menjanje zavoja jednom u tri dana.
Zatvorenici su u ćeliji pričali o svojim porodicama i pričali viceve kako bi se malo "zabavili". Bili su primorani da uče patriotske ruske pesme napamet i da ih izvode za stražare, rekao je Nikita.
- Dali bi nam ih ujutru i rekli da ih naučimo do ručka - rekao je on.
Ispričao je da su ispitivani dva ili tri puta dnevno i tučeni. Nakon toga su bili primorani da potpišu dokumente u kojima se izjašnjavaju da su tretirani i hranjeni dobro i da nisu povređeni, pa su tako saznali gde se nalaze, jer je na dokumentima bio pečat "Kursk istražni zatvor 1".
Posle tri nedelje provedene u zatvoru, stanje Nikitinih stopala se drastično pogoršalo i on je konačno prebačen u bolnicu sa još dvojicom. Hirurg mu je rekao da će mu amputirati sve nožne prste.
- Tada su bili u toliko lošem stanju da mi je prilikom pregleda samo otpao jedan prst na nozi - rekao je.
Proveo je nedelju dana u bolnici nakon operacije, pre nego što mu je tamošnji zvaničnik rekao da će on i još nekoliko teško ranjenih muškaraca biti poslati kući.
Nikita nakon toga više nije vraćen u zatvor u Kursku, gde je poslednji put video Sašu. Iz bolnice je ponovo ušao u teretni avion, ovog puta išli su u Simferopolj na Krimu.
Povratak u Ukrajinu
Kada su stigli na mesto razmene zarobljenika, Nikita kaže kako i dalje nije verovao da je u Ukrajini, sve do trenutka kada ga je jedan od vojnika pogledao u oči i rekao na ukrajinskom: "Dobro došao, druže".
Nije znao da li je njegova porodica živa. Nije znao ništa o tome šta se dogodilo u Ukrajini u poslednjih mesec dana. Nikita je ukrajinskom zvaničniku dao broj svoje supruge Nađe i čekao, dok mu je srce lupalo u grudima.
- Samo sam čekao da čujem zvuk poziva, da znam barem da je njen telefon živ. Onda sam ga čuo i ona je odbila poziv, a ja sam znao da je živa - ispričao je.
U drugom pokušaju, Nađa se javila. Rekla mu je da je u Belgiji sa Artemom i da su bezbedni.
- Pet minuta smo samo plakali u telefon. Pokušali smo da razgovaramo jedno sa drugim, ali nismo mogli - rekao je Nikita.
Nađa je pozvala Sašinog brata Vjačeslava i njegove roditelje Nađu i Volodimira da im saopšti vest. Međutim, i dalje nisu znali šta je sa Sašom.
- Sada znamo da je Saša bio živ kada je Nikita otišao, ali to je bilo pre dve nedelje - rekla je Nađa.
Posle dugog putovanja ambulantnim kolima širom zemlje, Nikita je dovezen u bolnicu u kojoj je radio, gde su ga kolege dočekale kao heroja.
Nikita je čak uspeo da ustane i napravio je nekoliko koraka. Dok su doktori govorili o planovima njegovog oporavka, on ih nije baš pažljivo slušao.
- Imam samo jedno na umu. Idem kod žene i sina - rekao je.
Video: Ukrajinka preko Telegrafa sa suzama u očima šalje najvažniju poruku
(Telegraf.rs)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Trig
BBC?Odmah sam prestao da citam.
Podelite komentar
mrljavko
Zna BBC sta prica i zasto. Nije Nikitina prica nesto originalno. Nikaita je samo jedan, a ima toliko ratnih prica i prica. Nisu li srpski vojnici ostali bez prstiju i creva zbog gladi povlaceci se preko Albanije. Nisu li zatim masovno poumirali istovremeno kada su dobili neku hranu na Krfu, a trebalo je glad pretpeti. Moze li BBC da objavi ovakva dva clanka paralelno i da ne dize dramu histerije. Moze li nesto vise da objavi o programima biolaboratorija Pentagona. Moze li malo da objektivnije izvag i opise sve provokativne i nekorektno skandalozne aktivnosti Pentagona i NATO, od pre nego je ratna operacija zapocela i da se onda po svojoj savesti i oceni opredelimo ko je kriminalac a ko nije. Amerika je zbog potiskivanja Rusije i ruskog gasa dovoljno prljavstine odradila ne bi li Evropi prodala fikciju ptice koju jos nema, ali na grani. Treba li ista dalje komentarisati. Za pribrane i trezvene ne, a za devijantne budale nika nije dovoljno.
Podelite komentar
NikolaKBGD
A sta je su sve pisali o nama i Racku, Klecki itd... Kad bismo poverovali u te istine trebali bismo na sms da skupljamo za odstetu Kurtiju....Sto pole bilo puj pike ne vazi...ma oni i njihove istine...Sto ne pisu sta su radili od Indijanaca na dalje po kolonojama...Zlotvori...
Podelite komentar