Rusija je probno lansirala novu interkontinentalnu balističku raketu sa nuklearnim oružjem Sarmat. Ovu raketu zapadni mediji nazivaju "Satana 2", a Rusija tvrdi da može da dostigne brzinu od 16.000 milja na sat (25.750 kilometara) i da može da rasporedi 10 ili više bojevih glava na svaku raketu.
Satana navodno može da "pogodi bilo šta na Zemlji" i može biti ispaljena preko bilo kojeg od Zemljinih polova.
Vest o probnom lansiranju rakete objavljena je u sredu, 20. aprila.
Govoreći na ruskoj televiziji, Putin je čestitao vojsci na uspešnom testiranju rakete.
- Ovo zaista jedinstveno oružje će ojačati borbeni potencijal naših oružanih snaga, pouzdano obezbediti sigurnost Rusije od spoljnih pretnji i naterati da razmisle one koji u žaru agresivne retorike pokušavaju da ugroze našu zemlju - dodao je on.
Zapadni analitičari su interkontinentalnu balističku raketu Sarmat (ICBM) nazvali Satana 2.
To je jedna od ruskih raketa sledeće generacije koje je Putin nazvao "nepobedivim", a među njima su i hipersonične rakete Kinžal i Avangard.
- Sarmat je najmoćnija raketa sa najdužim dometom uništavanja ciljeva na svetu, što će značajno povećati borbenu moć strateških nuklearnih snaga naše zemlje - saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Sarmat je težak više od 200 tona i domet joj je 18.000 kilometara. Rusija tvrdi da Sarmat može da dostigne brzinu od 25.750 kilometara na sat i da može da rasporedi 10 ili više bojevih glava na svaku raketu.
Raketa dugog dometa je u razvoju od 2000-ih.
Sa Sarmatom, Rusija ima opciju da je ispali preko bilo kojeg od Zemljinih polova. Smatra se velikim izazovom za zemaljske i satelitske radarske sisteme i sisteme za praćenje.
"Satanin sin"
Vojni analitičari smatraju da se ne radi o neposrednoj pretnji Zapadu, već o razvoju programa ICBM-a. Sarmat bi trebalo da zameni ICBM Voevoda iz sovjetske ere, koji je u NATO-ovim krugovima poznat kao SS-18 Satana.
Hans Kristensen, direktor programa Nuclear Information Project u sklopu Saveza američkih naučnika, rekao je da je razvoj Sarmata na tekuće gorivo zapravo "ušminkani" originalni projektil Satana.
- Ima slične sposobnosti kao i SS-18, ali je verovatno bilo nekih poboljšanja ispod haube - rekao je Kristensen za CNN.
Poput SS-18, Sarmat bi mogao nositi 10, a možda i više nuklearnih bojevih glava s dometom do 18.000 kilometara, što znači da bi mogao ciljati kontinentalni dio SAD-a.
Kristensen je rekao da je Rusija u poslednjih godinu dana nadograđivala postrojenje za lansiranje Sarmata i da je program nekoliko puta kasnio, odnosno da je projektil trebao biti lansiran još prošle godine.
Kada bude operativan, Sarmat, kao i svi projektili koji se lansiraju s raketnog silosa, verovatno će biti u većem stanju pripravnosti od ICBM-a baziranih na mobilnim platformama, navodi Kristensen.
- To je zato što su silosi stacionarni i stoga podložniji napadima neprijateljskih snaga - rekao je on.
(Telegraf.rs)
Video: Skup povodom osnivanja pokreta za narod i državu u Jagodini
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
......
Dosta je amera bilo
Podelite komentar
Ja
👏
Podelite komentar
Zoki
Zbogom svete
Podelite komentar