Jevrejin pomaže izbeglicama iz Ukrajine: Želi da oda počast onima koji su spasili njegovu porodicu
Jan Gerber je dao ključeve svog stana u Varšavi porodici koju samo što je upoznao. Majka iz Ukrajine je želela da plati, ali je Gerber insistirao na tome da smeštaj bude besplatan.
Bilo je to nekoliko dana nakon 24. februara, kada je Rusija počela specijalne vojne operacije u Ukrajini, i bio je to samo jedan od nebrojenih činova ljubaznosti koji su ukazani onima koji su bežali od opasnosti i domogli se bezbednosti u Poljskoj. Za Gerbera, pak, ovo je bilo veoma, veoma lično.
- Moja porodica je preživela rat jer im je neko pomogao kada su bili izbeglice. To je razlog zašto sam i ja ovde. Sada ja mogu nekome da pomognem - rekao je 42-godošnji Gerber za CNN.
Jan Gerber handed his apartment keys to the family he had just met. The Ukrainian mother wanted to pay. No, insisted Gerber, this is free.https://t.co/sUwAff2Ein— OFFICIAL NEWS (@official_4news) April 12, 2022
On vodi poreklo od preživelih u holokaustu, nekih od retkih koji su preživeli Hitlerovo uništenje jevrejske zajednice u Varšavi, koja je tada bila najveća u Evropi.
Da ne pomogne drugima sada, za njega je nezamislivo. Zbog toga on i njegova devojka neprestano pozivaju izbeglice da ostanu dok god ne budu imali gde da ostanu trajnije. Kada je treća porodica stigla, Gerber i njegova devojka su naduvali dušek za sebe, a svoju spavaću sobu u stanu od oko 37 kvadratnih metara u Varšavi dali novim gostima.
- Naš stan nije veliki - kaže Jan izvinjavajući se, dok izbeglice odgovaraju da je to upravo sklonište od rata koje im je bilo potrebno.
Nada se da će žena iz Kijeva i njen mali sin konačno moći da se odmore.
Istorija se ponavlja, ali i menja
Nekoliko gradskih blokova od Gerberove kuće nalazi se Varšavski geto, gde su nacisti prvo zatvarali Jevreje iza visokog zida prekrivenog bodljikavom žicom, a zatim ih deportovali u logore smrti tokom Drugog svetskog rata.
Gotovo svakodnevno prolazi pored zgrade u kojoj je pre rata živela njegova prabaka Zofija Poznanska.
Sa nacistima koji su upravljali gradom, Zofija se razdvojila od svog muža Julijana Poznanskog i Kristine, njihove ćerke. Kristina je evakuisana u Sibir, rekao je Gerber. Njegovog pradedu su priveli i sakrili nejevreji u Poljskoj. Ali Zofiji je rečeno da su oboje mrtvi i, skrhana tugom i verujući da nema za šta da živi, predala se nacistima, prema istoriji porodice Gerber.
To je poslednje što su o njoj čuli, rekao je Gerber. Veruju da je odvedena u nacistički logor smrti Treblinka, severoistočno od Varšave, gde je umrla, iako tačne detalje, poput sudbine mnogih od više od šest miliona Jevreja ubijenih u ratu, nikada nisu otkrile generacije koje su došle posle njih.
Pradeda je našao sklonište i preživeo. Prabaka nije imala pomoć i nije preživela.
Ta realnost je Gerberu uvek bila u mislima kada su izbeglice iz susedne Ukrajine počele da preplavljuju Poljsku.
- Cela moja porodica je uključena u pomoć izbeglicama - objasnio je Gerber. Njegov otac je dao svoj stan. Njegove sestre su prevozile Ukrajince od poljske granice do Varšave.
- Živimo zato što su se moji preci krili u Poljskoj - rekao je Gerber.
I ovog puta, za razliku od 1940-ih, u Poljskoj ima mnogo onih koji su voljni da pomognu kada je potreba tako jasna, iako se zemlja oduprla talasima nedavnih izbeglica iz bliskoistočnih zemalja poput Sirije.
Video: Ukrajinka preko Telegrafa sa suzama u očima šalje najvažniju poruku
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
🌴
Hrvatski teolog i istoričar Goran Šarić je povodom godišnjice divljčke NATO agresije na Srbiju napisao - "Srbi su jedini beli narod koji je nakon 1945. pucao na Amerikance, i na koje su Amerikanci pucali ! Srbi su ušli u oružani sukob sa SAD-om i NATO-paktom, onda kada se Rusi ni Kinezi nisu usuđivali sa njima ući ni u diplomatski sukob ! Nikad u istoriji čovečanstva veća sila nije napala manju ! Nikad nije bila veća nesrazmera u vojnoj snazi, ekonomskoj moći i broju stanovnika nego u tom ratu 1999. godine ! Nikakva protivteža Americi nije postojala, lik simpatičnog pijanog Rusa iz tadašnjih holivudskih filmova jako dobro otelotvorava uticaj koji su na svetska dešavanja imali Rusija i Jeljcin. O Kini niko ozbiljno nije ni razmišljao. Ipak, u takvim okolnostima jedan narod, jedna zemlja imali su hrabrosti da Americi kažu "ne". 10 godina Amerika će potrošiti na taj narod. 10 godina je Amerika vodila rat protiv te zemlje - ekonomski, propagandni, psihološki, hibridni, neokortikalni, psihotronički, a 1999. i oružani. Srbija je na pogrešnoj strani istorije bila samo onda kad su istoriju pisali pogrešni. I 1914. se činilo da je Srbija na pogrešnoj strani i 1941. i 1999. Istorija se neprestano ponavlja, ludačka potreba zapadnjačke civilizacije za posedovanjem i osvajanjem odvlači milione u smrt. Najveća svetska carstva, Rimsko, Vizantijsko, Franačko, Osmansko, Habsburško, Nemačko… jurišala su na Srbiju na vrhuncu svoje moći. Tih carstava odavno nema, a Srbi su još uvek ovde. Kosovo čak i danas stoji kao nadgrobni spomenik i dokaz da zapadnjačke elite nisu spremne izvuči pouke iz krikova umirućih u burnoj prošlosti Balkana. Srbi će im to oprostiti. Istorija neće - naglasio je Šarić i dodao 2014. predsednik Putin je u svom govoru pred ruskom Dumom prilikom prisajedinjenja Krima matici Rusiji otkrio da je tokom agresije NATO pakta na Srbiju shvatio kakva je sudbina namenjena Rusima. Tih 10 godina u kojima su se američki establišment i zapadni centri moći opsesivno bavili Srbima, dali su mogućnost Rusiji da se konsoliduje i ponovo uzdigne, Kini da se izrodi u svetsku silu. Bilo je to 10 godina koje su izrodile novi multipolarni poredak. To su tih 10 godina koje su spasile svet!"
Podelite komentar