Ovog Putinovog generala zapadni mediji zovu "Kasapin iz Mariupolja"

 
  • 76

Godinama je general-pukovnik Mihail Mizincev bio nepoznata ličnost u velikom vojnom rukovodstvu Rusije. Međutim, tokom prošle nedelje postao je dobro poznat pod nadimkom "kasapin iz Mariupolja", kako su ga prozvali zapadni mediji.

Ukrajinski zvaničnici i aktivisti optužili su Mizinceva da je organizovao opsadu južnog ukrajinskog lučkog grada u kojoj su, prema rečima gradonačelnika Mariupolja, ubijene hiljade civila i srušene stambene zgrade.

- Ovo je Mihail Mizincev. On vodi opsadu Mariupolja. Ima ogromno iskustvo u uništavanju gradova u Siriji - napisala je prošle nedelje Oleksandra Matvijčuk, šefica ukrajinskog Centra za građanske slobode, na Tviteru ispod fotografije 59-godišnjeg generala, čoveka sa kratko podšišanom sedom kosom i bledoplavim očima.

Mizincev, šef Komande nacionalne odbrane i kontrolnog centra, stavljen je na prošireni spisak sankcija britanske vlade u četvrtak.

Kako se navodi u saopštenju vlade Velike Britanije, "Mizincev se dovodi u vezu sa planiranjem i izvršavanjem bombardovanja Mariupolja, pored drugih ključnih vojnih operacija protiv Ukrajine".

Ruski vojni zvaničnik nazvan je "kasapinom Mariupolja", navelo je britansko ministarstvo u saopštenju.

Međutim, neki posmatrači Rusije bili su iznenađeni kada su videli da je Mizincev izdvojen i sankcionisan. Ranije nije imao veliku reputaciju uprkos decenijama službe, kažu stručnjaci.

- Iskreno ne razumem sve ovo - mislim da on ovde nema nikakvu operativnu komandnu odgovornost i nema nikakvu posebnu reputaciju kao nasilnik za koju ja znam - rekao je Mark Galeoti, počasni profesor na Univerzitetskom koledžu u Londonu koji proučava ruske oružane snage.

Džefri Edmonds, bivši direktor za Rusiju u Savetu za nacionalnu bezbednost i viši analitičar istraživačkog centra CNA u Vašingtonu, rekao je da malo zna o Mizincevu i da nikada nije komunicirao s njim, prenosi Washington post.

Keir Džajls, ruski ekspert u Chatham House, rekao je da je Mizincev visoka ličnost, ali da je proveo veći deo proteklih decenija na poslovima koji su bili "efikasno administrativni - ne samo na kadrovskim, već na rukovodećim štabovima, komandnim mestima , koordinacionim centrima".

- Dakle, on se razlikuje od drugih istaknutih visokih ruskih komandanata koji su uglavnom imali operativno iskustvo na terenu u Siriji - napisao je Džajls u mejlu.

SAD nisu uvele sankcije Mizincevu. Međutim, britansko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je on "poznat po korišćenju taktika koje su za osudu, uključujući granatiranje civilnih centara u Alepu 2015-16. i sada u Mariupolju - gde se nastavljaju zločini nad ukrajinskim narodom".

Prema sajtu ruskog ministarstva odbrane, Mizincev je bio na čelu ministarskog koordinacionog tela odgovornog za povratak izbeglica tokom sirijskog rata.

Mizincev je imenovan kao glavni čovek Rusije u sporazumu sa Ukrajincima o humanitarnom prekidu vatre kako bi se stanovnicima Mariupolja omogućilo da se evakuišu i da isporuka kritične pomoći uđe u grad, gde se procenjuje da je više od 100.000 ljudi ostalo zarobljeno.

- Prekid vatre je čisto u humane svrhe - rekao je on na brifingu u sredu, prenela je novinska agencija Interfaks.

Međutim, Sergej Bratčuk, portparol ukrajinske vojske u Odesi, napisao je na Fejsbuku 23. marta da je Mizincev "lično" kontrolisao vojnu operaciju u Mariupolju, dodajući da je ruski lider naredio svojim trupama da bombarduju porodilište i druge ciivlne mete.

Ukrajinska vlada je objavila audio snimak za koji tvrdi da je presretnuti snimak Miziceva kako ruske vojnike grdi i preti zbog njihovog pojavljivanja. The Washington Post nije mogao da proveri autentičnost snimka.

Bivši ukrajinski ambasador u Austriji Oleksander Šherba podelio je snimak na Tviteru 23. marta, opisavši Mizinceva kao "kasapina Mariupolja".

Džajls je rekao da je Mizincev iznenađujuća ličnost koja je preuzela najveći deo krivice za napad na Mariupolj, s obzirom na njegovo poreklo. Ali, prema rečima Džajlsa, to ne znači da nije odgovoran.

Relativna anonimnost ruskog generala bila je očigledna iu Rusiji, kaže Andrej Soldatov, ruski istraživački novinar koji proučava bezbednosne službe zemlje. Ali to nije ništa neobično, rekao je.

- On nije veliko ime u Rusiji - rekao je Soldatov i dodao da je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu zaista jedini vojni vođa poznat javnosti.

Video: Snimak granatiranja Belgoroda: Momenat kad je pogođen rezervoar nafte

(Telegraf.rs)

Video: U severnom delu Kosovske Mitrovice održan pomen Oliveru Ivanoviću

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Podgorica

    2. april 2022 | 13:14

    Pokasapio Azovce, Desni sekyor i ostalu bagru. Svaka mu cast.

  • Xy

    2. april 2022 | 13:15

    Zapadni mediji. Sve je time rečeno. Imajući u vidu da su oni satanine sluge, sve što od njih dolazi je satansko.

  • naravno

    2. april 2022 | 13:16

    Ču kasapin, sta im drugo ostaje nego da blebecu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA