Šta znači rusko priznanje nezavisnosti DNR i LNR i kako bi Zapad mogao da reaguje?

 ≫ 
  • 47

Ruski predsednik Vladimir Putin doneo je odluku o priznanju nezavisnosti Narodne Republike Donjeck i Narodne Repbulike Lugansk.

Podsetimo, proruski separatisti u oblastima Donjecka i Luganska, kolektivno poznatih kao Donbas, otcepili su se od kontrole ukrajinske vlade 2014. i proglasili se nezavisnim „narodnim republikama“, do sada nepriznatim. Od tada, Ukrajina kaže da je oko 15.000 ljudi ubijeno u borbama.

Šta priznanje Rusije sada znači?

Po prvi put Rusija je rekla da na Donbas ne gleda kao na deo Ukrajine. To bi moglo da otvori put Moskvi da otvoreno pošalje vojne snage u separatističke regione, koristeći argument da interveniše kao saveznik da ih zaštiti od Ukrajine.

Aleksandar Borodaj, član ruskog parlamenta i bivši politički lider u Donjecku, rekao je prošlog meseca da će separatisti tada tražiti od Rusije da im pomogne da preuzmu kontrolu nad delovima regiona Donjecka i Luganska koji su još uvek pod kontrolom ukrajinskih snaga. Ako bi se to desilo, moglo bi da dovede do otvorenog vojnog sukoba između Rusije i Ukrajine.

Šta je sa Sporazumom iz Minska?

Odluka Rusije da prizna nezavisnost "ubija" mirovne sporazume iz Minska iz 2014. i 2015. godine koji, iako još uvek nije implementiran, sve strane, uključujući i Moskvu, do sada su ga videle kao najbolju šansu za rešenje sukoba. Sporazumi pozivaju na veliki stepen autonomije za dva regiona unutar Ukrajine.

Kako bi Zapad mogao da reaguje?

Zapad već mesecima je upozoravao Moskvu da bi svako kretanje vojnih snaga preko ukrajinske granice izazvalo snažan odgovor, uključujući oštre finansijske sankcije.

Entoni Blinken je prošle nedelje rekao da bi priznanje "dodatno potkopalo suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, predstavljalo grubo kršenje međunarodnog prava i dodatno dovelo u pitanje izjavljenu posvećenost Rusije da nastavi da se bavi diplomatijom za postizanje mirnog rešenja ove krize“.

Američki državni sekretar je rekao da će biti potreban "brz i čvrst“ odgovor SAD i njihovih saveznika.

Da li je Rusija ranije priznavala otcepljene države?

Rusija je u prošlosti priznala nezavisnost Abhazije i Južne Osetije, dva otcepljena gruzijska regiona, posle kratkog rata sa Gruzijom 2008. Pružila im je veliku budžetsku podršku, proširila rusko državljanstvo na njihovo stanovništvo i tamo stacionirala hiljade vojnika.

Koje su prednosti i mane ove odluke?

U slučaju Gruzije, Rusija je iskoristila priznanje otcepljenih regiona kako bi opravdala otvoreno vojno prisustvo u susednoj bivšoj sovjetskoj republici u pokušaju da na neodređeno vreme osujeti aspiracije Gruzije da postane deo NATO, uskraćujući joj punu kontrolu nad sopstvenom teritorijom. Isto bi mogli da učine i sa Ukrajinom.

Sa druge strane, Moskva se suočava sa sankcijama i međunarodnom osudom zbog napuštanja sporazuma iz Minska nakon što je dugo tvrdila da mu je posvećena. Takođe će na neodređeno vreme biti opterećena odgovornošću za dve teritorije koje su opustošene osmogodišnjim ratom i kojima je potrebna ogromna ekonomska podrška.

Video: Donjeck slavi Putinovu odluku da prizna dve samoproglašene republike

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ivica

    21. februar 2022 | 21:32

    Prvi su SAD otvorile pandorinu kutiju sa Kosovo sad nek cute i gledaju

  • Xy

    21. februar 2022 | 21:37

    Bije Amere njihovim oružjem. Primenjuje isti recept, kao oni na Kosovu.

  • Miloš

    21. februar 2022 | 21:30

    Sta znaci Americko priznanje Kosova?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA