Jedni kažu da živi u Somaliji, drugi da je mrtva: Misterija nestanka Bele udovice za kojom se traga 10 godina

 
  • 0

Pre deset godina Britanka Samanta Levtvajt bila je na interpolovoj poternici najtraženijih kriminalaca zbog optužbi za terorizam.

Plavooka Britanka koji su mnogi prozvali "Bela udovica" pobegla je britanskim bezbednosnim službama i otišla u Afriku gde je i danas povezuju sa brojnim zločinima terorističkih organizacija.

Mesecima se njeno ime pojavljivalo u medijima, međutim, porodica ove majke četvoro dece, koja uskoro puni 40 godina, već godinama ne zna ništa o njoj.

Bezbednosni analitičari rekli su u izjavi za Mirror da se udovica Abdulaha Šašida Jamala, bombaša samoubice koji se razneo u londonskom metrou 2005. godine, najverovatnije nalazi u Somaliji ili Tanzaniji.

Oni takođe tvrde da ona ne sme da putuje i menja položaj iz straha da bi mogla da bude ubijena. Njena porodica, međutim, strahuje da je ova, nekada popularna tinejdžerka iz Ejlsberija, zapravo mrtva.

Samantin stric Najdžel rekao je da njegov rođeni brat Endrju, godinama nije čuo ništa o svojoj ćerki.

- Ne znam tačno koliko vremena je prošlo. Ona verovatno više nije živa, a moj brat izbegava da priča o njoj - rekao je Samantin stric.

Na pitanje da li je neki član porodice od policije ili bezbednosnih službi dobio bilo kakvu informaciju o njoj, Najdžel je samo odmahnuo glavom.

- Teško nam je poslednjih deset godina, možda čak i duže od toga, ali šta nam preostaje? Čini mi se da sam je poslednji put video na dan njene mature. Video sam je na stanici u Ejlsberiju - priseća se on.

Pre pet godina kurir Al- Šababa uhvaćen je sa 15 lažnih pasoša koji su namenjeni ekstremistima, među kojima je bio i onaj koji pripada Samanti. To je bila poslednja informacija o njoj koju je njena porodica čula.

Eksperti za terorizam sumnjaju u tačnost informacija koje o "Beloj udovici" kruže poslednjih godina. Prema nekim navodima ona je viđena u Jemenu, Siriji, pa čak i na granici Ukrajine sa Rusijom. Oni takođe tvrde da su male šanse da će ona sada biti ponovo aktivna kao pripadnik džihadista.

- Teško mi je da poverujem da se ona nalazi na visokom položaju u Al- Šababu - rekao je ekspert koji izučava situaciju u Somaliji Omar Mahmud.

On je dodao da se sve ređe čuju priče o njoj, kao i da mnoge od njih zvuče kao legende.

- Godinama nisam čuo ništa o njoj što bi posvedočilo o njenoj umešanosti u neke zločine. Ukoliko je još živa i ako ima dobar položaj u organizaciji moguće je da živi u nekom od sela ili gradova koji su pod upravom Al- Šababa- rekao je ekspert.

Mahmud je dodao da bi se o njoj sigurno pojavila neka informacija da je učestvovala u nekoj aktivnosti, ili da je često menjala položaj.

- Bilo kakav pokret izložio bi je velikom riziku - rekao je on.

O njoj i deci se godinama ništa ne zna

Ekspertkinja za radikalizam sa Kraljevskog koledža u Londonu dr Đina Vejl rekla je da bi Samanta verovatno bila korišćena u propagandne svrhe ukoliko je direktno uključena u napade Al- Šababa.

- Ceo njen identitet, način na koji je on predstavljen, njena veza sa pokojnim suprugom, njen zvučan nadimak, kao i činjenica da je poreklom sa zapada i da se preobratila u muslimanku, da je belkinja i žena, sve je to čini veoma dobrim propagandnim sredstvom koje nije iskorišćeno na pravi način - rekla je ona.

Upravo to je fascinantno u njenom slučaju.

- Ona je velika misterija. Imati nekog njenog profila i ne koristiti ga na pravi način je zaista neobično. Da je ona umešana u napade, verovatno bismo više čuli o njoj - smatra Vejl.

Đina kaže da je malo verovatno da je Samanta, ukoliko je živa, nalazi u prvim redovima na frontu, ali sigurno ima važnu ulogu u planiranju ili finansiranju napada.

- Ovo su načini na koje bi neko njenog profila mogao da doprinese toj ekstremističkoj organizaciji, a da zapravo ne učestvuje u njima - rekla je Đina.

Nakon što je pobegla iz Britanije, Samantu je kenijska policija u februaru 2012. godine optužila za planiranje terorističkih napada na hotele u toj zemlji.

Ona je u Keniju doputovala sa lažnim pasošem, ukrala je identitet medicinskoj sestri, a onda je iz sigurne kuće kontrolisala jednu od ćelija organizacije, sve dok ustanova u kojoj je boravila nije pretresena.

"Bela udovica" je takođe optužena i za ispaljivanje granate na navijače u baru u jednom primorskom gradu u Keniji.

Javnost godinama malo zna i o sudbini njeno četvoro dece, od kojih su čak troje rođeni u Velikoj Britaniji. Većina članova njene porodice i dalje živi u Velikoj Britaniji, ali izbegavaju da javno govore o njoj, njenoj deci i optužbama koje su pokrenute protiv nje.

Jedino što se o deci zna je da su odgajani bez oca i da ih je majka podizala u skladu sa običajima džihada.

Video: Ovako sada izgleda kuća u kojoj se razneo vođa ISIS-a

(Telegraf.rs)

Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA