Rusija je 2008. najavila vojno povlačenje sa granice sa Gruzijom: 8 dana kasnije, izvršila je invaziju
Rusija danima tvrdi da povlači neke trupe sa ukrajinske granice dok negira planove da napadne zemlju. Međutim, SAD i NATO kažu kako se čini da Rusija povećava svoje vojno prisustvo tamo.
Oni brinu da bi ovo mogla da bude repriza ruskih akcija iz 2008, kada je rekla da povlači trupe, a onda je izvršila invaziju osam dana kasnije.
Tada je Rusija rekla da je poslala vojnike u region Abhazije kako bi popravili železnicu, a zatim je rekla da se povlače.
- Izvesno je da će svo ljudstvo i sva oprema biti poslata odavde - rekao je 30. jula 2008. godine ruski general-potpukovnik Sergej Klimets.
A onda je 7. avgusta 2008. godine Rusija poslala trupe u region Južne Osetije, a trupe i tenkovi su potom napredovali dalje u zemlju. Među oštećenim mestima nalazio se i međunarodni aerodrom u Tbilisiju, prenosi Insider.
Rusija je napad prekinula 12. avgusta. Negirala je invaziju na Gruziju, rekavši da je tek počela da šalje trupe kao odgovor na vojnu akciju Gruzije, dok je Gruzija tvrdila da je odgovorila na vojnu akciju Rusije.
Tvrdnje koje je Rusija iznela o povlačenju nekih trupa zbog toga su kod nekih naišle na skepticizam.
Viši američki zvaničnik rekao je u četvrtak da je Rusija zapravo rasporedila dodatnih 7.000 vojnika na granicu.
- Sada znamo da je to bilo lažno - rekao je on, prenosi NBC News.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je u sredu kako se čini da Rusija povećava svoje vojno prisustvo.
Već u petak spekulisalo se da je Rusija poređala i oko 190.000 trupa u blizini granice.
Koliko je veliki rizik od agresije?
Rusija uporno tvrdi da ne planira da napadne Ukrajinu, ali je pretnja shvaćena ozbiljno jer je Rusija izvršila i invaziju na Ukrajinu 2014. godine i zauzela njenu teritoriju.
Više od 100.000 ruskih vojnika raspoređeno je u blizini ukrajinskih granica, a navodno još 30.000 učestvuje u vežbama u Belorusiji, u blizini njene granice sa Ukrajinom dugačke 1.084 kilometara.
Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da šalje neke od svojih jedinica nazad u bazu nakon što završe borbene vežbe, ali velike vežbe još uvek traju. Vežbe u Belorusiji bi trebalo da se završe 20. februara.
NATO je rekao da ne vidi znakove deeskalacije i da Rusija i dalje ima "masovne snage za invaziju" spremne da napadnu od Krima do Belorusije.
Ono što nije poznato jeste da li se predsednik Vladimir Putin odlučio na to.
Mnoge zapadne vlade pozvale su svoje građane da napuste Ukrajinu.
Sa druge stane, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski apelovao je na zapad da ne širi "paniku", dok Francuska veruje da je Putinov glavni cilj postizanje boljeg bezbednosnog sporazuma.
Putin insistira na tome da Rusija ne želi rat i da je spremna da pregovara, ali je zapretio "odgovarajućim vojno-tehničkim merama odmazde" ako se nastavi sa, kako on naziva, agresivnim pristupom zapada.
Rat u Gruziji
Rat u Gruziji se vodio u avgustu 2008. godine između Gruzije sa jedne i Rusije i gruzijskih otcepljenih teritorija Južne Osetije i Abhazije sa druge strane. Nakon nekoliko dana žestokih okršaja u ovoj oblasti između gruzijske vojske i snaga Južne Osetije, gruzijski vojnici su 7. avgusta pokušali da zauzmu grad Chinvali, glavni grad Južne Osetije.
Kao odgovor na ovo usledio je ruski napad na Gruziju koji je Moskva opravdala odgovorom na napad na ruske mirovne snage u Južnoj Osetiji i zaštitom svojih državljana u Gruziji. Abhazija je takođe napala gruzijske snage koje su se od ranije nalazile na delu njene teritorije nakon završetka prethodnog rata 1993.
Po izveštaju Ujedinjenih nacija, broj izbeglica iz Južne Osetije koji je pobegao u Rusiju je oko 30.000 od ukupno 70.000 stanovnika koji su živeli tu pre rata, dok je 68.000. Gruzina moralo da napusti svoje domove.
Rusija i Gruzija su uz posredovanje Evropske unije potpisale primirje 15. avgusta 2008. u kom su se Rusi obavezali da će se povući sa gruzijske teritorije. Gruzija je često iskazivala nezadovoljstvo tempom ruskog povlačenja i prisustvom ruske vojske u crnomorskoj luci Poti.
Ruska duma je zvanično priznala nezavisnost Abhazije i Južne Osetije 26. avgusta, što je Gruzija okarakterisala kao čin aneksije. Jednostrano rusko priznanje je izazvalo osudu nekih zemalja poput SAD i nekih članica Evropske unije zbog kršenja teritorijalne celovitosti Gruzije.
Video: Posle vojnih vežbi deo ruskih trupa se povukao sa Krima
(Telegraf.rs)
Video: Požar stara Merima, Kruševac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bhm
A da li se svet plasi americke invazije na Srbiju,Irak,Libiju,Iran,Rusiju,Severnu Koreju?
Podelite komentar
Super Brundo
Normalno da ce da ih napadnu kad je Gruzija naoruzavala Cecene.
Podelite komentar
Gruzijanci su
Sa kulturom kao siptari krvna osveta dobro ih pamtim iz moskve neka su ih pregazili
Podelite komentar