Objavljen snimak vežbe ruskih i beloruskih vojnika: "Najveći pokret trupa još od Hladnog rata"
Moguće je da se kriza u vezi sa Ukrajinom zaoštrava. Ruske i beloruske trupe danas su započele veliku vojnu vežbu, nazvana je "Odlučnost unije".
U nazivu se aludira na "Državnu uniju" Belorusije i Rusije. Dve države su pod tim nazivom 2021. godine dogovorile tesnu saradnju i u vojnom sektoru.
Na Zapadu postoji strah da bi pokreti trupa mogli biti maska za planiranu invaziju na susednu Ukrajinu. Moskva i Minsk to demantuju.
Ovakve zajedničke vojne vežbe Rusije i Belorusije nisu retkost. Obično se organizuju s jeseni i najave ih pola godine unapred. Ovaj put beloruski vlastodržac Aleksandar Lukašenko tek krajem prošle godine je nagovestio da će se održati vojna vežba.
Zvanična najava sa detaljima usledila je tek sredinom januara ove godine. Ništa nije poznato o inače uobičajenoj praksi da se na takve vojne vežbe pozovu strani posmatrači.
U isto vreme, u celoj Rusiji održavaju se druge vojne vežbe. Uključene su i strateške jedinice s atomskim naoružanjem. Razmere pokreta trupa spadaju u najveće od kraja Hladnog rata. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu kao cilj vojne vežbe u Belorusiji naveo je vojnu bezbednost obe zemlje i borbu protiv terorizma.
Koliko je realna zabrinutost da će Rusija napasti Ukrajinu?
Da li bi ovi vojni manevri mogli da se pretvore u napad Rusije na Ukrajinu? U zapadnim glavnim gradovima se pribojavaju da je to moguće, a ni Kijev ne isključuje tu mogućnost.
Vojni stručnjak berlinske „Fondacije nauka i politika Volfgang Rihter, smatra da je mala verovatnoća da će doći do takvog razvoja događaja.
- U vremenima napetosti, vojne vežbe šalju političke signale. Moglo bi se raditi o insceniranju pretnje vojnom silom. Rihter dodaje da bi, u trenutku intenzivnih diplomatskih razgovora, vojna intervencija bila kontraproduktivna, te bi za rusku vojsku postojali značajni rizici - rekao je on, piše DW.
Trupe i oružje
Prema podacima ruskog Ministarstva odbrane, vežba će se odvijati na pet poligona, a najveći broj njih su na zapadu i jugozapadu Belorusije, blizu poljske i ukrajinske granice. Nije poznato koliko vojnika će biti u angažovanim jedinicama.
Saradnik moskovskog centra "Karnegi" Artjom Šrajbman napisao je u jednoj analizi da "toliki broj ruskih vojnika nije bio na beloruskom tlu u ukupnoj postsovjetskoj eri". Generalni sekretar Severnoatlanskog pakta Jens Stoltenberg procenjuje da taj broj iznosi 30.000.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izjavio je da brojnost trupa ne prelazi granicu dogovorenu Bečkim sporazumom koji je potpisan 2011. u okviru Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju. Prema tom sporazumu, prijavljuje se pokret trupa čija brojnost je iznad 9.000 vojnika. Broje se samo armijske jedinice.
Vojne formacije i moderna tehnika dovedeni su u Belorusiji čak iz Sibira i dalekoistočnih oblasti Rusije. Potvrđeno je da će na vežbi učestvovati i lovački avioni tipa Suhoj SU-35, koji spada među najbolje u ruskom vazduhoplovstvu. I avion koji služi podršci kopnenim trupama Suhoj SU-25SM uključen je u vojnu vežbu.
Tu je i protivavionski i protivraketni sistem S-400, koji pogađa ciljeve u poluprečniku od 400 kilometara, kao i Pancir S, sistem protivvazdušne odbrane srednjeg i kratkog dometa koji se u savremenom ratovanju upotrebljava uglavnom protiv dronova.
NATO navodi da će se na vežbi pojaviti i raketni sistem Iskander, ali Rusija to nije potvrdila. Ruski izvori najavljuju učešće padobranskih jedinica, marinaca i artiljerije. Vojni analitičar "Fondacije nauka i politika" Volfgang Rihter kaže da se radi o sveukupnoj vežbi u kojoj se mogu uvežbavati sposobnosti i za odbranu i za kontranapad.
Učestvuju li jedinice s atomskim naoružanjem?
Nije jasno da li će na vežbi uzeti učešća i jedinice s nuklearnim naoružanjem. Ruski izvori navode da će strateški bombarder Tupoljev Tu-22M3 neposredno uoči početka vežbe patrolirati iznad Belorusije. Za Volfganga Rihtera takvi patrolni letovi nisu ništa neuobičajeno.
- To rade i Sjedinjene Američke Države, to su politički signali.“ On dodaje da se takvi letovi obavljaju uglavnom bez atomskog oružja, ali dodaje da bi teoretski rakete sistema Iskander-M mogle biti opremljene atomskim bojevim glavama. Ipak, Rihter ukazuje na to da su u Rusiji te rakete do sada uglavnom bile opremljene konvencionalnim bojevim glavama - rekao je Rihter.
Šta se dešava sa ruskim trupama posle vežbe?
Beloruski generalštab je naveo da će ruske trupe napustiti zemlju posle vežbe. To je potvrdio i Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsednika Vladimira Putina.
- Trupe će se vratiti u svoje baze - rekao je Peskov.
Nije jasno da li to važi za oružje i opremu koji su dopremljeni.
Lukašenko je ranije izjavio da bi Belorusija rado nabavila od Rusije moderno naoružanje, među kojim je i protivavionski i protivraketni sistem S-400.
Video: Objavljen snimak ruske vojne vežbe u blizini ukrajinske granice: Moskva se hvali naoružanjem
(Telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
BRANIOCI PRAVOSLAVLJA !!! BRAVO !!! NATO SE MORA ZAUSTAVITI !!!! SRBE SU KLALI I VADILI IM ORGANE !!!!!!
Podelite komentar