Kako se Putin i Bajden "kockaju" sudbinom Ukrajine: Dok Rusija gomila trupe, SAD ostaju neme
Ne može se osporiti to da je ruske vojske na ukrajinskoj granici više nego ikada ranije. Izvor upoznat sa radom ruskih obaveštajnih službi rekao je za CNN da postoje indicije da ruski zvaničnici smišljaju kako bi mogli da sprovedu invaziju, ukoliko im Kremlj to naredi.
Takođe, iako nije retkost da se vojnici, koji se predstavljaju kao ruski, nalaze u blizini granice sa Ukrajinom, moguću operaciju mnogi vojni analitičari vide kao konačnu.
Naime, Ukrajina je već dva puta napadnuta, ali se Moskva oba puta ograđivala od napada govoreći da se ne radi o pripadnicima njihove vojske, već da su da su „zabrinuti meštani” ušli u Donbas, a prethodno su sve svoje oklopne transportere uzeli iz njihovih vojnih skladišta.
Akcija "zabrinutih meštana" nije urodila plodom, kao ni one koje su usledile. Nakon aneksija Krima 2014. godine, Moskva je ostala bez kopnenog koridora koji povezuje poluostrvo sa ruskom maticom, a tek 2018. je završila tanki most preko Kerčkog moreuza.
Ruska invazija na Donbas okončana je 2015. godine, ali je na teritoriji ostao ruski pokret, koji je na stalnoj vezi sa Moskvom. Sada, ovom vojnom akcijom, trećom u poslednjih osam godina, mogli bi da završe započeto i donesu dugoročnu korist Moskvi, piše CNN.
Podeljena mišljenja
Glavni argument onih koji veruju da je sukob pred vratima jeste to što Vladimir Putin "ne donosi uvek najracionalnije odluke" i to što je sklon nepredvidivim potezima. Zbog toga, kako naglašavaju, Zapad ćuti, jer bi bilo kakva odluka Bajdenove administracije mogla da poveća verovatnoću invazije.
Sa druge strane, neki ocenjuju da ova ćutnja nije prirodna, jer postoje jasni znaci upozorenja koji ukazuju na mogući napad.
- Možda je bolje da se pobrinete da vaši saveznici budu svesni i spremni za to nego da ćutite i da izgledate nespremni. Bela kuća je Putinu dala izbor: da reaguje odmah ili učini da izgleda kao da je popustio pod pritiskom Zapada. Ali znala je da Putin, kao neko ko veruje da je njegova zemlja bila oštro ponižena na kraju Sovjetskog Saveza, to neće prihvatiti - kaže jedan od sagovornika CNN.
Bajden želi da prekine Trampovu naklonost Moskvi
Ovakvo uslovljavanje nisu podržali ni šef CIA-e i bivši američki ambasador u Moskvi, Bil Berns, niti deo administracije Bele kuće koji se bavi pitanjem Rusije.
Zbog toga nije jasno da li oni znaju nešto što ne znaju ostali? Da li su izračunali da Putin ne može sebi da priušti ponovnu invaziju na Ukrajinu?
Ova država, koja je već izgubila više od 10.000 ljudi u ovom ratu, sada je visok ulog i glavni front bileteralnog rata SAD i Rusije.
Možda je Bajdenova administracija jednostavno želela da pokaže Rusiji da su se SAD vratile u Evropu, prekinuvši Trampovu naklonost Moskvi. Ali, takva retorika ne ide nikome u prilog.
Sada - s obzirom na to da su pregovori između Rusije i Sjedninjenih Država u Briselu završili u ćorsokaku, Ukrajina ostaje sama. Stručnjaci veruju da će morati da već kroz osam nedelja, kada se led na granici otopi, ruski tenkovi preći na njenu teritoriju.
Video: Lepo je videti te opet: Putin i Bajden nasmejano počeli sastanak
(Telegraf.rs)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Valjevac
Vladimire rokaj ove Fasiste
Podelite komentar
Baja
Nekocka se Putin, on cuva svoju zemlju od novih okupatora.
Podelite komentar
Krusko Medo
I treba fasiste u Ukrajini koji su na silu uzeli vlast od brojnijih Pravoslavaca zauzeti i vratiti Ukrajinu Pravoslavcima
Podelite komentar