Trećina bivših zatvorenika iz zloglasnog zatvora Gvantanamo nema rešen status: Moguća deportacija
Oko 30 odsto bivših zatvorenika u Gvantanamu koji su preseljeni u treće zemlje nije dobilo pravni status, zbog čega je moguća njihova deportacija, pokazuju podaci nove analize organizacije za zaštitu ljudskih prava Ripriv.
Od više stotina muškaraca puštenih iz Gvantanama, otkako je zatvor prvi put otvoren pre 20 godina, oko 150 je poslato u treće zemlje u okviru bilateralnih sporazuma uz posredovanje SAD, jer se smatralo da su njihove matične zemlje opasne za povratak, piše britanski list Gardijan, a prenosi Tanjug.
SAD su se obavezale da će ih prebaciti na human način koji bi obezbedio rehabilitaciju nakon više godina provedenih u zatvoru i u mnogim slučajevima, mučenja bez optužnice.
Ali mnogi ostaju u pravnom vakumu, bez mogućnosti da rade ili da se ponovo ujedine sa svojim porodicama. Drugi su prisilno vraćeni u opasno okruženje.
Podatke je iznela organizacija za zaštitu ljudskih prava Ripriv, koja pomaže bivšim pritvorenicima i ilustruje kako bezakonje koje je obeležilo zatvor od početka može pratiti osobe godinama nakon puštanja na slobodu.
Analiza pokazuje da oko 45 muškaraca nije dobilo boravišne papire nakon preseljenja.
Video: Ako se ne poubijaju poumiraće od korone: Vlada El Salvadora ne mari za živote robijaša
(Telegraf.rs)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Predrag Z.
Ko ih nebi držao zatvorene, pogledaj samo te njuške.
Podelite komentar
Lovac
Da ne budem previše grub ali ovo se zatvori,a ključ baci!!!!
Podelite komentar
Boban
Ovo niti se čuva niti se pušta...
Podelite komentar