Bio i zapovednik KFOR-a na Kosovu: Ko je general koji treba Nemačku da izvuče iz pandemije?
Nemačka je teško pogođena četvrtim talasom korona virusa, zbog čega uvodi nove mere pre Nove godine, a na čelo Kriznog štaba postavila je generala. Od njega se očekuje da zemlju izvuče iz pandemije.
- Ne možemo i ne smemo da zatvorimo oči pred sledećim talasom. Korona ne ide na božićnu pauzu - rekao je novi kancelar Nemačke Olaf Šolc.
Od 28. januara biće ograničena privatna okupljanja vakcinisanih na najviše 10 osoba. Klubovi i diskoteke se takođe zatvaraju, a veliki događaji, kao što su fudbalske utakmice, biće dozvoljeni bez publike.
- Pandemija ne prolazi tako brzo kao što smo se nadali - rekao je Šolc. On je građanima poručio kako se Nemačka, kada je epidemiološka situacija u pitanju, nalazi u "međufazi" te kako se očekuje nagli porast novozaraženih zbog omikron varijante.
Šolc je istakao kako jedino buster pruža zaštitu od omikron varijante, a za kampanju vakcinisanja angažovao je generala nemačke vojske Karstena Brojera.
On je postavljen za šefa Kriznog štaba u Kancelariji kancelara.
Ko je nemački "korona-general"?
Primarni zadatak 56-godišnjeg Brojera je da postigne mnogo bolju vakcinisanost u Nemačkoj. U medijima je već dobio nadimak "korona-general".
On se smatra stručnjakom za logistiku s velikim iskustvom u upravljanju krizama. Njegovo trenutno zapovedništvo, koje je odgovorno za raspoređivanje Bundesvera u zemlji, takođe je pomoglo u snežnim i poplavnim katastrofama poslednjih godina.
Brojer je takođe služio kao zapovednik KFOR-a na Kosovu, imao je poziciju u sedištu NATO-a u Briselu, a proveo je neko vreme i u Avganistanu. 2018. godine preuzeo je vođenje Zapovedništva za teritorijalne zadatke Nemačke vojske (Bundesver), koje upravlja s 20.000 vojnika.
Kao šef kriznog tima, general Brojer bi trebalo da izvuče Nemačku iz pandemije. U njegov rad u borbi protiv pandemije polažu se velika očekivanja - i čekaju ga mnogi izazovi.
Neko ko je video prave borbe, sada je zajednički odgovoran za borbu protiv nemačke pandemije. Sa svojim kriznim timom, trebalo bi da pruži novi podsticaj kampanji vakcinacije protiv korone.
Prema rečima Janoša Damena, zdravstvenog stručnjaka Zelenih, Brojer bi trebalo da uradi bolje ono što je nedavno pošlo po zlu.
- U prošlosti smo videli da dobra kontrola pandemije često nije uspela jer procesi koordinacije nisu dobro funkcionisali i pojavili su se problemi sa interfejsom. To se ne sme dogoditi u tako kritičnoj fazi pandemije - rekao je Damen.
A da se to ne bi ponovilo, bolje organizovano osoblje treba da obezbedi brži tempo vakcinacije. Brojer bi trebalo da okupi važne ljude iz saveznih ministarstava i saveznih država za jednim stolom.
U poslednje vreme se značajno povećao broj dnevnih vakcinacija. Iznad svega, general želi da osigura visoku stopu vakcinacije na duži rok, prenosi nemački Tagesschau.
- Ne treba više da nas pokreće talas infekcija, već da talas vakcinacija određuje naše postupke: to je cilj kriznog tima - rekao je Brojer.
Prema njegovim rečima, vakcinisano je 24.418.540 ljudi, a zemlja sada ima nešto manje od dve nedelje do Nove godine.
- Možemo dostići 30 miliona do Nove godine - rekao je on ranije.
Brojer je dodao da, kako bi dostigao taj cilj, želi da zadrži visoki tempo vakcinisanja tokom božićnih praznika.
- Nedelja pre i nakon Božića su od ogromne važnosti - rekao je Brojer.
On takođe planira da zaštiti važnu infrastrukturu u slučaju da veliki talas omikrona zahvati Nemačku. Krizni tim ne bi trebalo da donosi političke odluke, već da se bavi praktičnim pitanjima, zaključuje nemački medij.
Podsetimo, Nemačka je danas prijavila prvi smrtni slučaj osobe zaražene omikron sojem.
Video: Ferdinand (9) je prvo dete u Nemačkoj koje je vakcinisano protiv kovida
(Telegraf.rs)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
O
Ovaj ce odmah da nas bombarduje
Podelite komentar