Skoplje, korona, korupcija: Kakvi sve izazovi čekaju novu vlast u Bugarskoj?
Nakon osam meseci neizvesnosti i posle izbora koji su se održali tri puta u ovoj godini, Bugarska je konačno dobila novu vladu, predvođenu tehnokratom Kirilom Petkovim, jednim od lidera partije "Nastavljamo promene".
Bugarsku će u narednom periodu voditi vlast formirana iz četiri stranke: Nastavljamo promene, centralistička stranka, levičarska Bugarska socijalistička partija, zatim stranka televizijskog voditelja Slavija Trinova "Ima takav narod", kao i Demokratska Bugarska, partija koja se deklariše kao liberalna.
Građani Bugarske morali su da izađu tri puta na birališta, ne bi li dobili novu vladu. Iako je partija bivšeg premijera Bojka Borisova izgubila još na prvim izborima u aprilu, a zatim i na onim u julu, stranke nisu uspele da postignu sporazum, pa se agonija završila tek nakon poslednjih izbora u novembru. Nova vlada ima većinu od 134 poslanika (od 240 koliko ima parlament), a najveća podrška pripada naravno stanci premijera Petkova, i to 64 poslanika.
Pred novom vladom je veliki posao, a takva su i očekivanja građana koji su izlazili na višemesečne proteste protiv bivšeg premijera Borisova zbog njegove nemogućnosti da se izbori sa korupcijom koja hara Bugarskom. Borisov je upravo zbog tih protesta morao da podnese ostavku. Zbog toga je i novi moto kabineta premijer Petkova: "Nulta tolerancija prema korupciji".
Osim Kirila, bitan igrač nove vlasti je i kopredsednik njegove stranke Asen Vasilev, nekadašnji ministar ekonomije, energetike i turizma u vladi Marina Raikova, koja je trajala nešto više od mesec dana. Vasilev je sada preuzeo dužnost ministra finansija. Obojica su se školovali na Harvardu, obojica su stručnjaci u oblasti ekonomije i dugogodišnji su saradnici.
Takođe, njih dvojica su osnivači Centra za ekonomske strategije i konkurentnost koji se bavi edukacijom i istraživanjem iz oblasti ekonomije. I Petkov i Vasilev već imaju malo iskustva u vlasti, jer su četiri meseca bili ministri u privremenoj vladi, Petkov privrede, a Vasilev finansija.
"Nastavljamo promene" kao stožer nove vlasti, pred sobom će osim ekonomije imati i druge brojne probleme, s obzirom na to da je Bugarska najsiromašnija zemlja u Evropskoj uniji. Zbog toga građani imaju velika očekivanja u vezi sa rešavanjem nepovoljne ekonomske situacije, s obzirom na to da su i Petkov i Vasilev ekonomski stručnjaci.
Loša ekonomska situacija i korupcija nisu jedini problemi sa kojima se suočava najsiromašnija zemlja Evropske unije. Bugarska je zemlja sa najmanjom stopom vakcinacije protiv korona virusa u EU, ispod 30 odsto, sa gotovo 30.000 zvaničnih smrtnih slučajeva i 95.000 trenutno zaraženih ljudi. Vlast će morati da nađe inovativna rešenja ne bi li se situacija sa korona virusom smirila.
Rešavanje problema sa Severnom Makedonijom
Još jedan problem sa kojim nova vlast mora da se suoči jeste pitanje odnosa sa Severnom Makedonijom. Problemi su se nagomilali zapaljivom retorikom bivšeg premijera Borisova, koji je često negirao makedonski identitet i jezik, te blokirao makedonski put ka EU. Novi premijer već je obećao zaokret u politici prema susedu.
- Mi smo na pravoj strani politike NATO i EU, 100 odsto… Predložićemo novi proces (o Severnoj Makedoniji), veoma brz, sa ograničenim vremenskim okvirom, dug samo šest meseci - rekao je Perkov u intervjuu za Financial times, pre nego što je izabran za premijera.
Novu vlast u Bugarskoj čekaju brojni problemi i teške reforme. Građani se nadaju da će posle desetogodišnje vladavine Borisova, Bugarska konačno dobiti vlast koja će nastojati da reši Gordijeve čvorove koji su obmotani oko zemlje, čija je krilatica "U slozi je snaga". Vreme će pokazati da li će novopečena vlada imati snage da se složi i ispuni ambiciozna obećanja.
Video: Bugarski nacisti traže deo teritorije Srbije
(Telegraf.rs)
Video: Podkast "Glasno", EP 4: Gost Nemanja Dević
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.