Hiljade žrtava građanskog rata i dalje leži u masovnim grobnicama: Da li će ikada dobiti pravdu?
Sa karanfilima u svojim rukama, 94-ogodišnji Hulio Lopez del Kampo, decenijama je dolazio da obeleži mesto gde je, kako veruje, zakopan njegov brat Marijano, zajedno sa drugim žrtvama surovog režima Franciska Franka, u Španiji.
- Odveli su ga u zatvor u Gvadalahari, a 1940. je ubijen. Od tada dolazim svake godine i donosim karanfile. Nastaviću dok budem mogao - rekao je Hulio, prenosi AP.
Više od 70 godina kasnije, masivna grobnica u malenom gradiću istočno od Madrida, konačno je iskopana i unutra je pronađeno 26 tela.
Hulijo se nada da će, putem DNK analize, ustanoviti da li je i njegov brat među njima.
Na iskopavanju rade volonteri, uz podršku nekih regionalnih zvaničnika, kako bi pronašli ljude koji se vode kao nestali i vratili ih porodicama.
Porodice žrtava imaju pravo na istinu
Oni zaslužuju bar malo dostojanstva, nakon više od pola veka zaborava.
Nacrt zakona koji se razmatra u parlamentu ima za cilj da poboljša Zakon o istorijskom sećanju, iz 2007. godine koji, kako se stručnjaci i aktivisti slažu, nije učinio dovoljno kako bi se preduzelo nešto u vezi sa stotinama još netaknutih masovnih grobnica.
Ukoliko Zakon bude usvojen, porodicama žrtava biće priznato "pravo na istinu", vlada će biti u obavezi da pronađe i identifikuje sve koji se vode kao nestali.
Kao i hiljade drugih, Marijano je nestao nakon što je otišao da se bori za drugu špansku republiku koju je Frankov desničarski vojni ustanak uništio u Španskom građanskom ratu, koji je trajao do 1936. do 1939. godine.
Predao se policiji i, uprkos obećanjima da neće biti povređen, nikada više nije viđen. Imao je samo 23 godine.
Procenjuje se da ima oko 114 hiljada žrtava
U poslednje četiri decenije od diktatorove smrti, pronađeno je samo 19 hiljada žrtava režima, koje su stradale za vreme i nakon rata, a veruje se da ih ukupno ima oko 114 hiljada.
Vlada procenjuje da je samo oko 20 hiljada tela u moguće pronaći i identifikovati, zbog procesa raspadanja.
kako se ekshumacija u Gvadalahari nastavlja, ljudi širom zemlje su skeptični prema tome da će novi Zakon doneti pravdu za žrtve.
- Zakon su samo reči koje neće preći u dela. On govori o istini i žrtvama, ali ne i počiniteljima. Govori o pravdi, ali porodicama žrtava neće doneti pravdu u vidu suđenja - rekao je Emilio Silva, predsednik Asocijacije za obnavljanje sećanja.
U poslednje dve godine, premijer Pedro Sančez, vođa socijalističke partije, dodelio je pet miliona evra za finansiranje 3 stotine ekshumacija iz masivnih grobnica, i predložio još 5.5 miliona evra da se izdvoji iz budžeta za narednu godinu.
Međutim, Silva smatra da to neće primorati naredne vlade da izdvoje previđena sredstva, a populatna partija već upozorava da će izmeniti zakon čim ponovo dođe na vlast.
Video: Totalni obračun na ulicama Barselone zbog korona mera: Kataloncima se smučio i virus i karantin
(Telegraf.rs)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.