U Kini situacija sa koronom najgora od "doba Vuhana": Čuvena "nulta korona strategija" na testu

 ≫ 
  • 3

Kina se bori da obuzda najveće širenje korona virusa od prvog talasa, koji je počeo u Vuhanu 2019. godine.

Iako su pojedinačna "iskakanja" dovela do porasta ukupnog broja zaraženih, ovo žarište se najviše proširilo, te 19 od 31 kineske provincije, što je više od polovine zemlje, beleži slučajeve obolevanja otkako je krenuo talas sredinom oktobra, saopštili su zvaničnici, prenosi CNN.

Prema nacionalnoj zdravstvenoj komisiji, u sredu su prijavljena 93 nova simptomatska slučaja, što je najveći dnevni broj obolelih u poslenja tri meseca. Oko 500 slučajeva registrovano je širom zemlje otkako je krenuo novi talas, biše Global Times.

Taj broj zvuči mali ako se uporedi sa državama na Zapadu, koje svakodnevno beleže na hiljade i hiljade slučajeva. Ipak, ovaj broj je ogroman za Kinu, koja se drži svoje "nulta kovid" strategije, koja uključuje stroge granične kontrole i karantine za one koji su došli iz inostranstva. Ovaj pristup, koji ima za cilj da u Kini ne bude nijednog slučaja korona virusa, znači da čak i desetak novoobolelih predstavlja ozbiljnu pretnju.

Novi talas korona virusa počeo je 16. oktobra, kada su infekcije detektovane unutar jedne turističke grupe koju su činili vakcinisani stariji građani, koji su došli iz Šangaja u severni deo Kine. Slučajevi su brzo krenuli da rastu, a zaraza da se širi po severnim provincijama. Već za nedelju dana zdravstvena komisija je upozorila na više raštkranih klastera na severu i severozapadu, koji se veoma brzo šire.

Hitna akcija, ali ne baš uspešna

Vlasti su odmah pokrenule akciju "suzbijanja", prateći svoj uigrani sistem, uz pomoć kojeg su prethodnih puta uspešno obuzdavali divljanje virusa: masovno testiranje, nagli lokdaun, karantin, zabrana putovanja i nadzor kontakata. Zvaničnici su zabranili putovanja između provincija i regiona u kojima ima zaraženih.

U jednom mestu, koje je veoma popularno među turistima, zabranili su i stanovnicima i turistima da napuste objekte. Peking je pooštrio uslove za ulazak u grad i kažnjavani su svi oni koji su kršili mere, neki su čak završili i u pritvoru.

U pojedinim gradovima, koji su prijavili po nekoliko desetina slučajeva, uveden je lokdaun, što je uticalo na milione građana. Međutim, virus je nastavio da se širi, što je dovelo u pitanje održivost "nulta kovid strategije", kao i efikasnost odgovora kineskih vlasti na kriznu situaciju, jer se žarišta pojavljuju sve češće i traju sve duže.

Kina korona virus U Kini stroga pravila za sve koji dolaze iz inostranstva Foto: Tanjug/AP

Prvo žarište u Kini, na početku pandemije u Vuhanu uglavnom je stavljeno pod kontrolu do marta 2020. godine, a broj novoobolelih bio je veoma nizak do kraja te godine. Iako je bilo povremenih "iskakanja", ta žarišta su brzo stavljena pod kontrolu. Do kraja godine život se uglavnom vratio u normalu, svi su mogli normalno da rade, a putovanje unutar zemlje obavljalo se nesmetano.

Delta soj i Kinezima zadao ozbiljne muke

Međutim, 2021. donela je veoma zarazni delta soj, koji je napravio haos u čitavom svetu. U mnogim azijskim zemljama, koje su do tada držale koronu pod kontrolom, brojke su krenule nekontrolisano da skaču. Skok u brojkama zabeležen je u Maleziji, Bagladešu, Tajlandu, Vijetnamu, Australiji.... Zaraznija delta dovela je do toga da mnoge od ovih zemalja napuste "nulta kovid strategiju" i pređu na model "život sa kovidom".

I u Kini efekti delta soja postaju sve očigledniji. Nakon višemesečne "normalnosti", zemlja je zabeležila više žarišta samo u proteklih par meseci, a malo "odmora" između novih talasa da bi se zemlja oporavila.

Sada postoje i brige oko efikasnosti kineskih vakcina kada je u pitanju delta soj. Blizu 2,3 milijarde doza dato je do utorka, a do kraja oktobra čak 76 odsto stanovnika je u potpunosti vakcinisano, pokazuju zvanični podaci. Nažalost, to nije sprečilo brzo širenje zaraze.

Ovog leta Kina je zabeležila jedno od jačih udara korona virusa i sve to zbog delta soja. Novi soj je prvo registrovan u julu u istočnom gradu Nanking. Ubrzo, slučajevi su registrovani u bar još deset gradova i vremenom se zaraza proširila u 16 provincija.

Nakon poznate rutine masovnog testiranja, lokdauna, ograničenja putovanja i obaveznog karantina, broj slučajeva počeo je da opada do kraja avgusta. Uprkost očiglednom uspehu, letnji talas je trajao duže od prethodnih i mnogo se brže širio između gradova.

Stanovnici i zvaničnici imali su samo nekoliko nedelja za predah pre nego što je novi talas u septembru krenuo u provinciji Fuđen.

Ovog puta su oštre vladine korona mere uzbudile i svetsku javnost, jer su se pojavile informacije da decu odvajaju od roditelja tokom karantina. Do 29. septembra zdravstveni zvaničnici su naveli da je žarište u Fuđenu pod kontrolom. Nije prošlo ni tri nedelje, virus je ponovo krenuo da divlja. Ipak, iako su talasi sve "brži" i češći, Kina očigledno ne planira da promeni svoju strategiju. Naprotiv, čak je i "pojačava" dok se priprema za dva veoma važna događaja - sastanak elite Komunističke partije sledeće nedelje, i zimske Olimpijske igre u Pekingu u februaru sledeće godine.

Video: Momentalno zatvaranje: Oštre mere kineske inspekcije nakon što je usnimljen miš koji šeta po hrani

(Telegraf.rs)

Video: Skup povodom osnivanja pokreta za narod i državu u Jagodini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mirjana

    5. novembar 2021 | 12:05

    U Kini odvode decu iz skola u karantene, bez roditelja. Deca u onim belim odelima, torbe na ledjima, a roditelji e smeju da im pridju. Zalosno, a mediji to ne objavljuju.

  • Koks

    5. novembar 2021 | 15:16

    Efekat se zove bumerang,odakle pošlo ,tamo opet došlo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA