U Severnoj Koreji nema dovoljno hrane: Štampaju kupone i preporučuju meso labuda
Od štampanja kupona kao zamene za novac, do uzgoja ukrasnih crnih labudova za jelo, Severna Koreja je prinuđena da uvodi inovacije kako bi se izborila sa ekonomskim problemima i nestašicom hrane, u trenutku kada su blokade granica u vezi sa pandemijom i dalje na snazi, navodi agencija Rojters.
Budući da se žetva bliži kraju, međunarodni posmatrači tvrde da je prehrambena i ekonomska situacija u Severnoj Koreji teška, i da postoje signali da ta zemlja povećava trgovinu i da prima velike pošiljke humanitarne pomoći preko Kine.
Južnokorejska obaveštajna agencija saopštila je juče na parlamentarnom saslušanju iza zatvorenih vrata da je severnokorejski lider Kim Džong Un izdao naredbe u kojima poziva da se sačuva svako zrno pirinča i na sveobuhvatne napore posvećene poljoprivredi.
Ipak, špijunska agencija je ocenila da bi ova žetva mogla biti bolja od prošlogodišnje zbog više sunčanih dana, navodeći i da Severna Koreja preduzima korake da ponovo otvori svoju granicu sa Kinom i Rusijom u narednim mesecima.
Prema raznim medijima koji se pozivaju na neidentifikovane izvore u Severnoj Koreji, tamošnja centralna banka je štampala novčane kupone u vrednosti od oko jednog dolara zbog nedostatka novčanica severnokorejskiog vona.
Ove nedelje severnokorejski državni mediji promovisali su konzumaciju mesa crnog labuda kao lekovitog izvora hrane, navodeći da će novorazvijeni industrijski uzgoj pomoći da se poboljšaju životi ljudi.
- Meso crnog labuda je ukusno i ima lekovitu vrednost - piše u severnokorejskom dnevnom listu "Rodong Sinmun" koji je u vlasništvu vladajuće partije.
Istraživanje uzgoja ukrasnih ptica za ishranu počelo je početkom 2019. godine, a vlasti su poručile školama, fabrikama i preduzećima da uzgajaju ribu i druge životinje kako bi povećali sopstvenu prehrambenu nezavisnost, prenosi "NK NJuz".
Severna Koreja već je dugo suočena sa napetom situacijom kada je u pitanju hrana, a posmatrači tvrde da je loše upravljanje ekonomijom pogoršano međunarodnim sankcijama zbog njenog nuklearnog oružja, prirodnim katastrofama, a sada i pandemijom korona virus, koja je dovela do blokade granica bez presedana.
Video: Napušten brod pun leševa: Japanske vlasti na tragu misterije
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Muzej grada Beograda otvorio izložbu o nobelovcu Ivi Andriću u Pekingu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Logično
Čim međunarodni posmatrači to tvrde mora da je istina?!
Podelite komentar
D
Nek prave raketice, to je njima vazno.
Podelite komentar
Opet
zapadna propaganda
Podelite komentar