Italijanski sudija obustavio je suđenje četvorici Egipćana optuženih za ubistvo italijanskog studenta, zbog zabrinutosti da oni ne znaju da su optuženi.
Osakaćeno telo Đulija Redženija (28) pronađeno je u jarku u blizini Kaira u februaru 2016. godine.
Četvorici pripadnika egipatskih snaga bezbednosti trebalo je da se sudi u odsustvu u Rimu zbog otmice, mučenja i ubistva.
Međutim, sudija je prekinuo suđenje i razočarao porodicu ubijenog studenta.
Nakon nekoliko sati većanja, sudija Antonela Kapri presudila je u korist branilaca muškaraca koji su tvrdili da će postupak biti ništavan bez dokaza da su njih četvorica bili upoznati sa slučajem koji se vodi protiv njih.
To znači da će slučaj sada biti vraćen prethodnom sudu, koji će onda odlučiti da li će probati da pronađe osumnjičene.
Egipatske vlasti odbacile su italijanske navode o ubistvu Redženija. Tužioci su ih optužili da su krili mesto boravka optuženih i za ometanje istrage.
Roditelji i sestra mladića bili su na suđenju, dok je italijanska vlada civilna strana u slučaju - znak podrške.
Advokatica porodice Alesandra Balerini rekla je da je ova odluka korak nazad, ali da neće odustati.
- Zahtevamo da oni koji su mučili i ubili Đulija ne prođu nekažnjeno - dodala je ona.
Đulio je kidnapovan 25. januara 2016. godine dok je istraživao za svoj doktorat na Kembridžu o nezavisnim egipatskim sindikatima. Nedelju dana kasnije njegovo telo je otkriveno na putu za Aleksandriju.
BBC iz Rima izveštava da su egipatske vlasti stalno ometale italijansko tužilaštvo, izmišljajući "divlje priče" o pozadini ubistva: neuspešan dogovor o drogi, neuspešnu pljačku, čak i gej zločin iz strasti.
Međutim, italijanski tužioci su zaključili da se iza ubistva nalazi egipatska agencija za nacionalnu bezbednost.
Rekli su da je Redženi nedeljama bio pod prismotrom, a sindikalista iz Kaira ga je prijavio kao špijuna. Pre nego što je umro udarali su ga, sekli, palili užarenim predmetima i tukli štapovima, saopštili su rimski tužioci.
Četvorica optuženih, koji su u bekstvu, negiraju da su kidnapovali mladića.
Ubistvo je izazvalo bes i dovelo do krize u odnosima između Italije i Egipta, a italijanski ambasador je opozvan.
Otada je Egipat odustao od sopstvene istrage, a glavni tužilac Hamada al-Savi je naveo "nedovoljne dokaze".
Iako su egipatske vlasti priznale da su Redženija nadzirali i izdali ljudi koje je sreo, odbili su da Italiji dostave detalje o kući optuženih.
Roditelji ubijenog studenta optužili su italijansku vladu za izdaju jer se vratila normalnim poslovima s Egiptom i prodala dve fregate u sklopu velikog dogovora o naoružanju.
U međuvremenu, politički protivnici i dalje nestaju. U prošlogodišnjem izveštaju egipatska Komisija za prava i slobode navela je da je dokumentovala više od 2.700 prisilnih nestanaka od 2015.
Video: Haos u Bejrutu: Oružani sukob na ulicama glavnog grada Libana
(Telegraf.rs)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.