Sin diktatora, bivši glumac, bokser šampion: Ko će zameniti Dutertea na čelu Filipina?

   ≫ 
  • 2
Filipini kandidati Foto: Profimedia/AFP/Noel CELIS, Zuma Press/Josefiel Rivera, Newscom/ EPN

Sin diktatora. Bivši glumac. Bokser šampion. Ovo su kandidati koji žele da naslede predsednika Filipina Rodriga Dutertea, koji je povlači nakon jednog šestogodišnjeg mandata.

Iako predsednička kampanja za 2022. godinu tek treba da počne, mahinacije i drama su već u toku.

U petak je bio poslednji dan za kandidate da se prijave za trku. Među onima koji su se zvanično prijavili su Ferdinand "Bongbong" Markos Junior, sin bivšeg filipinskog diktatora, Meni Pakjao, senator i bivši bokserski šampion, potpredsednica i kritičarka Dutertea Leni Robredo i Isko Moreno, gradonačelnik Manile i bivši glumac.

Ričard Hejdarijan, profesor istorije i političke nauke, rekao je da ne postoji favorit.

- Biće to veoma konkurentno - rekao je on.

Filipini imaju samo jedan krug glasanja, za razliku od mnogih drugih zemalja, u kojima postoje dva kruga - u drugi idu dva kandidata sa najviše glasova. To znači da će onaj koji bude prvi na kraju glasanja postati predsednik.

U tesnoj trci, nagrada može da ode bilo kome. A ulozi su veliki, prenosi CNN.

Za vreme svog mandata, Duterte je Filipine približio Kini, javno iznevši svoju “ljubav” prema predsedniku Si Đinpingu, dok su lideri istraživali mogućnost zajedničkih ugovora o resursima u Južnom kineskom moru.

Kod kuće se obračunavao sa civilnim društvom i izazvao krvavi rat protiv droga, koji je odneo živote više od 6.000 ljudi, prema rečima policije.

Postoje naznake da možda nije voljan da dozvoli da njegov uticaj prođe tako lako. Nakon što je prihvatio kandidaturu svoje stranke za potpredsednika, Duterte je prošle nedelje najavio da će se povući iz politike. Kritičari su istakli da je Duterte takođe najavio odlazak u penziju 2015. godine pre nego što se predomislio i kandidovao za predsednika.

Njegova ćerka Sara Duterte-Karpio ima još mesec dana da odluči da li će se kandidovati za predsednika.

Duterte ima i privatne razloge da sačuva nešto kontrole nad budućom vladom - suočava se sa istragom zbog rata protiv droga, a njegov naslednik bi mogao da utiče na to koliko pristupa imaju na Filipinima.

Novinarka Marija Resa, dobitnica Nobelove nagrade za mir 2021. godine, rekla je da su izbori 2022. "egzistencijalni za demokratiju".

- Mi smo na ivici provalije. Ko god da pobedi odlučiće da li ćemo imati vladavinu zakona, da li će naša ekonomija rasti, da li ćemo preživeti virus, da li naše društvo može da se izleči - rekla je ona.

Sin diktatora

U objavi na svom Fejsbuk profilu sin muškarca optuženog za zatvaranje i mučenje naroda Filipina pitao je pratioce da mu se pridruže u "najplemenitijem uzroku".

Markos Junior, poznat kao Bongbong, objavio je da će se kandidovati za predsednika 2022, predstavljajući se kao kandidat koji bi mogao da ujedini zemlju nakon razarajuće pandemije kovid-19.

On je ovo objavio neposredno nakon 49-godišnjice otkako je njegov otac, filipinski diktator Ferdinand Markos, uveo vanredno stanje u zemlji.

Markos je dve i po decenije vladao zemljom gvozdenom pesnicom pre nego što je svrgnut protestom 1986. godine. Porodica Markos je puno profitirala za vreme njegove vladavine, a neki stručnjaci procenjuju da su zaradili više od 10 milijardi dolara. Markos Junior je tvrdio da su neke od optužbi protiv njegove porodice klevetničke.

Demonstranti su se u sredu okupili ispred zgrade Komisije za ljudska prava kako bi izrazili neslaganje sa njegovom kandidaturom.

Ni Duterte se ne stidi veza sa porodicom Markos, a sugeriše se da će se možda pridružiti Markosu Junioru kao kandidat za potpredsednika.

Bokser

Veština Pakjaa (42) kao boksera je neupitna. Posle 26-godišnje karijere, smatra se jednim od najvećih boksera svih vremena, jedini muškarac koji ima svetske titule u osam različitih kategorija.

Međutim, njegova veština kao političara je manje poznata i moraće da se dokaže ukoliko želi da postigne uspeh na izborima.

Harizmatičan i ponosni hrišćanin, Pakjao je prvi put izabran u Senat 2016. godine, rekavši da želi da pomogne neprivilegovanima. Rekao je da je kao mlad živeo u ekstremnom siromaštvu, prodavao slatkiše i cigarete da bi sastavio kraj s krajem. Kao tinejdžer radio je da bi pomogao svojoj porodici a sada je multimilioner.

Iako se, prema rečima stručnjaka, nije baš istakao kao senator, njegova popularnost kod siromašnih mogla bi da ga učini glavnim pretendentom.

Duterte je ranije rekao da vidi Pakjaa kao potencijalnog naslednika. Međutim, odnos između njih dvojice se promenio - Pakjao je javno ispitivao stav predsednika prema Kini i optužio njegovu administraciju za pogrešno nameštanje 200 miliona dolara pomoći za siromašne tokom pandemije.

On je često davao kontroverzne izjave o pravima LGBT i abortusu. Dok se 2016. takmičio za senat, Pakjao je rekao da su homoseksualci "gori od životinja".

Bivši glumac

Gradonačelnik Manile Moreno doživeo je politički rast tokom protekle tri godine. Rođen u Manili, rekao je da je odrastao u gradskim sirotinjskim četvrtima gde je preživljavao skupljajući smeće.

Postao je poznat kao glumac tokom 1990-ih pojavljujući se u “bomba” filmovima, vrsti erotskih filmova snimljenih na Filipinima. Često je imao romantičnu ulogu.

Njegovo pravo ime je Francisko Domagoso - Isko Morena je njegovo umetničko ime.

Morena je počeo da se bavi politikom 1998. godine kada je izabran za gradskog savetnika, pre nego što je 2007. izabran za zamenika gradonačelnika, a onda 2019. i za gradonačelnika.

Samo dve godine nakon pobede, želi da vodi celu zemlju.

U senci oca

Dok se pažnja zemlje u velikoj meri fokusira na kandidate koji su već saopšteni, nijedan od njih ne vodi u nedavnim anketama, rekao je Hejdarijan.

Prema njegovim rečima, najpopularniji pretendent je Duterte-Karpio, ćerka predsednika.

Ona do petka nije objavila svoju kandidaturu, ali je podnela zahtev da se ponovo kandiduje za gradonačelnicu Davaa.

Rodrigo Duterte Filipini Foto: Tanjug/AP

Njen portparol je u ponedeljak rekao da ona “nema nameru” da preduzme vođstvo u očevoj stranci.

Međutim, pod zamkama filipinskog izbornog sistema, prijavljivanje na izbore za gradonačelnika znači da sada ima rok do 15. novembra da razmotri prebacivanje svoje kampanje sa gradonačelnika na predsednika.

Upravo to je njen otac uradio 2016. godine.

Ona se od svog oca razlikuje u mnogo čemu - pozdravlja mišljenje stručnjaka i donosi promišljene odluke, za razliku od svog impulsivnog oca.

Međutim, kritičari njenu kandidaturu vide kao još jedan način da Duterte upravlja zemljom i nakom odlaska sa vlasti.

Resa ne veruje da će se Duterte povući iz politike - isto je rekao i 2016. godine.

Video: Na prodaju Musolinijevo zlato i fašističko nasleđe

(Telegraf.rs)

Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Radojko Cekerevac

    16. oktobar 2021 | 18:55

    Samo da se izjavim da veoma rado pratim Telegraf u CANADI . Sve vas u TELEGRAFU pozdravljam i zelim vam puno uspeha . Rade Cekerevac Bresnica kod Cacka dugogodisnji Stanovnik CANADE , Best regards from C A N A D A .

  • Перагеније

    16. oktobar 2021 | 20:11

    Питајте Амере. Ако неће да кажу, замолите Русе да провале...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA