Marta je danas trebalo da umre, ali je to odloženo: Izabrala smrt iako nema terminalnu bolest
Marta Sepulveda Kampo (51) iz Kolumbije, trebalo je danas da bude eutanazirana i postane prvi pacijent bez terminalne bolesti - oni za koje se očekuje da će živeti šest meseci ili manje - koji će biti eutanaziran. Međutim, postupak je odložen.
Kolumbija je zemlja koja se smatra pionirom u pravu na dostojanstvenu smrt, kako u Latinskoj Americi tako i globalno.
Međutim, u subotu je odbor iz centra "The Instituto Colombiano del Dolor", u kojem je trebalo da dobije eutanaziju, preinačio je odluku rekavši da ne ispunjava uslov da bude terminalna.
Za sada nije poznato da li će njena porodica preduzeti akcije kako bi omogućila da se procedura nastavi.
Kako se tvrdi u dokumentu, "odluka o otkazivanju je zasnovana na broju 26.6 člana 26. Rezolucije 971 od 2021. Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite" koja daje sva ovlašćenja Naučnom odboru za analizu prijave, koji je zaključio da "sa savremenim konceptom zdravlja i evolucije pacijenta, kriterijum za prekid nije ispunjen kao što se smatralo u prvom odboru", preneli su kolumbijski mediji.
Sepulveda ima degenerativnu bolest od 2019. godine. Vremenom su joj se simptomi pogoršali, do toga da sada ne može da hoda bez pomoći.
Njena dijagnoza je amiotrofična lateralna skleroza, ili ALS, bolest nervnog sistema koja utiče na pokretljivost tela i smatra se fatalnom, mada smrt može nastupiti nakon nekoliko meseci ili godina.
Por esa sonrisa lo que sea. pic.twitter.com/uzPkWPqZdk— Federico Redondo Sepulveda (@Fede0830) September 28, 2021
- U stanju u kojem sam, najbolje što mi se može dogoditi je da se odmorim - rekla je.
Kolumbija je prva država u Latinskoj Americi koja je dekriminalizovala eutanaziju 1997. godine i jedna je od retkih u svetu gde je postupak legalan. Ali do ove godine to je bilo dozvoljeno samo u slučajevima smrtne bolesti.
Ustavni sud Kolumbije je 22. jula proširio pravo, dozvolivši postupak “pod uslovom da pacijent pati od intenzivnih fizičkih ili psihičkih patnji od telesnih povreda ili ozbiljne i neizlečive bolesti”, navodi agencija EFE.
Četiri dana kasnije, Sepulveda je pitala za dozvolu, koju je dobila 6. avgusta.
Njena odluka suočena je sa oštrim kritičarima, u zemlji sa velikom većinom rimokatoličkih vernika i gde crkva i dalje eutanaziju naziva "ozbiljnim uvredom".
Video: „Lekari su mi pomogli da ponovo vidim lepšu stranu života“: Zorana je pobedelila depresiju
(Telegraf.rs)
Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.