Vernici Srpske pravoslavne crkve na Malti dobili svoj duhovni dom
Srpska pravoslavna crkva na Malti, posle mnogo decenija, zahvaljujući razumevanju malteške crkve - Malteške kurije, i malteške države, dobila je na korišćenje na 25 godina velelepan objekat crkve u mestu Birzebudža na Malti.
Tako je veliki broj vernika na ovom mediteranskom ostrvu konačno dobio mesto gde će se okupljati na liturgijama, ali i gde će mališani koji su rođeni na Malti učiti srpski jezik, kulturu i tradiciju zemlje odakle potiču njihovi roditelji.
U ovom objektu će se držati i nastava srpskog jezika i organizovati brojne kulturne aktivnosti sa ciljem očuvanja tradicije Srba.
Kako je Tanjugu kazao sveštenik Risto Gorančić, koji je po blagoslovu episkopa austrijsko-švajcarskog, Italije i Malte Andreja, poslat na Maltu, proteklih godina su se verski obredi vršili u objektima u Valeti, kao i u objektu rumunske pravoslavne crkve, ali su to bila privremena rešenja.
- Sada, zahvaljujući razumevanju Malteške kurije, dobili smo na korišćenje na 25 godina crkvu u Birzebudži, koja dugo nije korišćena. Reč je o crkvi koja se zove Crkva Bogorodice žalosti, u bukvalnom prevodu, i koja je bila prva parohijska crkva u gradu Birzebudža na jugu Malte - kaže Gorančić.
On dodaje da je to bila njihova prva parohijska crkva koja je korišćena do 1930. godine, sve dok nije izgrađena velika crkva.
- Od 2002. godine nije korišćena. Potpisali smo ugovor o korišćenju te crkve i zahvaljujući jako brzoj organizaciji Srba sa Malte, objekat, koji je bio u lošem stanju, uspeli smo koliko-toliko da sredimo i pripremimo da možemo da u njoj bogoslužbujemo, ali predstoji nam dugačak period restauriranja crkva i prostorija koje smo dobili u okviru te crkve u Birzebudži - dodaje sveštenik Gorančić.
Od 2014. godine Malta i Italija, nakon Svetog arhijerejskog sabora održanog u Beogradu, dodeljeni su novoosnovanoj Austrijsko-švajcarskoj eparhiji.
- Od tog momenta brigu o Malti i Crkvenoj opšini Malta preuzima episkop gospodin Andrej i crkva u Beču. Od 2014. do 2018. godine bila su redovna bogosluženja, sveštenik je dolazio jednom u mesec ili dva da služi svetu liturgiju. Najaktivniji u osnivanju crkvenog života ovde je otac Petar Pantić iz Beča koji se dosta založio da položi kamen temeljac crkvenom životu ovde na Malti - navodi Gorančić.
Krajem 2018. godine, kako dodaje, odlukom episkopa Andreja, na Maltu prvi put dolazi sveštenik da stalno bude parohijski sveštenik.
- Do današnjeg dana, ja sam tu, pomažem našim ljudima onoliko koliko mogu i trudim se da ojačam duhovni i crkveni život ovde na Malti. Zahvaljujući odluči Kurije, od pre mesec dana imamo naš crkveni objekat ovde na Malti i to će dosta pomoći u ojačavanju duhovnog i kulturnog života. Do tog momenta, koristili smo jednu crkvu u Valeti, a zatim smo jedno vreme sasluživali sa braćom Rumunima u njihovoj crkvi, do pre dve nedelje, kada smo počeli da služimo u našoj crkvi - kaže sveštenik Gorančić za Tanjug.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Србин
Само ће у Србији нестати Срба!Шта ће нам онда те силне Цркве по свету кад нисмо знали да сачувамо отаџбину?
Podelite komentar