Zdravstvena kriza na istoku Evrope: "Šta je jeftinije, da kupimo špric ili da ih lečimo godinama?"
U istočnoevropskim zemljama Rumuniji i Bugarskoj, gde raste broj zaraženih korona virusom, a stope vakcinacije su niže nego u ostatku EU, trenutno vlada velika zdravstvena kriza, piše AFP. Između ostalog, borba protiv virusa HIV značajno je ugrožena zbog pandemije koronavirusa.
Bugarska i Rumunija su zemlje istočnoevropskog bloka, a 2019. godine 76 odsto svih slučajeva AIDS-a dijagnostifikovanih u Evropi zabeleženo je na istoku, prema podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).
- Očito je da se broj zaraženih povećao od početka pandemije - kaže za AFP Alina Šijau iz rumunskog Udruženja za borbu protiv AIDS-a.
Tri puta nedeljno Alina i njene kolege iz udruženja odlaze u mračnije delove Bukurešta kako bi podelili špriceve i zavoje zavisnicima od narkotika i kondome seksualnim radnicama. Ali sada su njihova sredstva na izmaku, a u novembru će njihovo ambulantno vozilo možda ostati u garaži.
- Šta je jeftinije? Kupiti špric i fokusirati se na prevenciju ili godinama lečiti pacijente? - pita se socijalna radnica Ada Luca, besna zbog vladine nebrige za pacijente.
Ograničeno kretanje, karantin, smanjeni pristup uslugama brzog testiranja i dijagnostike potkopali su napore da se smanji epidemija HIV-a, prenosi Jutarnji.
- Kako se zahuktala pandemija korona virusa, bolnice su se zatvarale za pacijente koje nisu zaraženi kovidom - kaže Davron Muhamadiev, regionalni koordinator za zdravstvo i negu pri Crvenom krstu Evrope (IFRC).
Podaci UNAIDS-a pokazuju da je 2020. godine zabeleženo 140.000 novih slučajeva u istočnoj Evropi i središnjoj Aziji u poređenju sa 170.000 2019. godine, što stručnjaci pripisuju dramatičnom smanjenju testiranja, a ne opadanju broja novih infekcija.
Kako se navodi, 2020. godine kada je počela pandemija, Rumunija je uspela da sprovede tek 234.420 testiranja na HIV, što je za trećinu u odnosu na prethodnu godinu, kada je testirano 334.410 ljudi.
Slična je situacija u Bugarskoj. Regionalni zdravstveni centri bili su preopterećeni i gotovo se uopšte nisu radili testovi na HIV, izjavio je Aleksander Milanov, direktor programa Nacionalnog udruženja pacijenata.
Pandemija je poremetila lance snabdevanja i transport lekova što je još više poremetilo nestašice u zemljama poput Rumunije uprkos ogromnim naučnim pomacima u lečenju pacijenata obolelih od virusa HIV-a.
Kriza vezana za AIDS u Rumuniji datira još iz doba komunizma.Oko 11.000 dece rođene 1980-tih godina u vreme režima Čaušeskua zarazilo se zbog kontaminiranih ili nesterilizovanih špriceva ili usled transfuzije krvi koja prethodno nije ispitana.
Alexandru Tantu, 28-godišnji IT stručnjak, HIV pozitivan, iz prve ruke je video kako druge evropske zemlje bolje tretiraju svoje pacijente, a u Rumuniji teško dolazi do lekova.
- Shvatili smo da smo napušteni. Otuda dolazi naša ljutnja i strah da već sutra možda nećemo dobiti svoje lekove - kaže on.
Tantu se ipak smatra relativno privilegovanim s obzirom na to da ima stabilan posao. Ističe da mnogi pacijenti razmišljaju o suicidu.
Volonteri čine sve da nadoknade nedostatke u zdravstvenoj nezi.
Alina Dumitru i njena kampanja Sens Pozitiv pomaže pacijentima već 16 godina, oslanjajući se na donacije.
- Ima meseci kada pomognem 30 pacijenata. Ti pacijenti još uvek žive s grčem u želucu, ne znajući hoće li sledeći dan dobiti lek.
Nekoliko lekara izjavilo je za AFP da još nisu primili sredstva od Ministarstva zdravlja nakon rebalansa proračuna, a u Rumuniji pacijenti koji boluju od virusa HIV lekove mogu da dobiju samo u bolnici, ne i u apoteci.
(Telegraf.rs)
Video: Brat bivšeg misnistra Mladen Lučić lišen slobode
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Neko
Želim svim zemljama da odustanu od ovog treceg svetskog rata, i sto brze se okrenu sebi i vrate u normalu 🙏
Podelite komentar