Tela opet u mobilnim hladnjačama, na respiratorima i deca: Šta se događa sa koronom u SAD?

 ≫ 
  • 5
Njujork Amerika koronavirus Foto: Tanjug/AP

Broj preminulih od korona virusa porastao je u 42 savezne države SAD tokom prošle sedmice. Širenje delta soja zabrinulo je zvaničnike, pa mnoge bolnice proširuju kapacitete, a lekari strahuju od scenarija koji ih čeka na jesen.

U čak 14 saveznih država broj preminulih prošle nedelje porastao je za 50 odsto, dok ostale države beleže rast od 10 odsto, pokazuju podaci Univerziteta Džon Hopkins. U Alabami, koja je trenutno najteže pogođena, sve je više obolelih koji zahtevaju bolničko lečenje, a zvaničnici su bili prinuđeni da aktiviraju mobilne hladnjače za skladištenje tela, jer svakog dana je sve više smrtnih slučajeva, prenosi CNN.

Po prvi put od početka pandemije u korišćenju su dve od četiri hladnjače sa kojima Alabama raspolaže.

- Hladnjače imamo za slučaj stravičnih nesreća, kada imate odjednom veliki broj žrtava. To je ono što se sada događa u bolnicama u Alabami. Mnogo ljudi umire i mi nemamo gde da skladištimo tela. Situacija je zaista teška. Ne znam koliko dugo ćemo izdržati - rekao je dr Skot Hris.

On je rekao da je Alabama samo u četvrtak zabeležila 50 smrtnih slučajeva, i da se broj preminulih duplirao u poslednje dve do tri nedelje.

Obolevaju i deca

U Alabami je registrovano čak 5.571 slučaeva obolevanja kod dece prošle sedmice, a još nije jasno kako su se zarazili. Haris navodi da se beleži porast u broju pedijatrijskih slučajeva od prošle godine. Kako navodi, od 2.879 hospitalizovani, 45 su deca, a od toga je petoro na respiratorima.

U Luizijani se situacija "malo smiruje". Beleže pad u broju obolelih od 20 odsto u poslednjih deset dana. Ovo zvaničnike teši, jer uragan samo što nije udario, a oni ne mogu da evakuišu bolnice.

U Luizijani ima 475 pacijenata na respiratoru, a prema rečima guvernera Džona Bela Edvardsa, vrše se provere agregata, i dopunjavaju se zalihe kako ne bi bilo problema kada olua stigne.

- Ovo će biti izazov, i treba nam pomoć da bolnice ovo izguraju. Na sve ovo ćemo vrlo verovatno imati i povređene u oluji i moramo da budemo spremni za prihvat u bolnice - rekao je guverner.

Na jugu zalihe kiseonika na minimumu

Mnoge bolnice širom SAD suočavaju se sa nedostatkom osoblja, i slobodnih kreveta, a u državama na jugu postoji još jedan ozbiljan problem - nedostatak kiseonika.

Zdravstveni zvaničnici navode da u više bolnica u Južnoj Karolini, Teksasu, Luizijani i Floridi nema dovoljno kiseonika. Neki koriste rezerve, a negde ga maltene nema uopšte.

- Kako se kovid razvija, tako smo i mi morali da se razvijamo i da se snalazimo, i nekad smo pacijente stavljali na velike protoke kiseonika, umesto na respirator - kaže Dona Kros, direktora kompanije Premijer, koja se bavi unapređenjem zdravstvenog sistema.

Ona za CNN navodi da je porast broja obolelih od Kovida doveo do veće potražnje za kiseonikom, jer mnoge bolnice troše ogromne količine.

Virus se ubrzano širi

Svih 50 saveznih država beleže visok procenat transmisije, pogotovo otkako se deca vraćaju u školske klupe, pokazuju podaci Centra za kontrolu i prvenciju bolesti. Podaci pokazuju da je polovina država sa obe doze vakcinisala najmanje 50 odsto stanovnika. Među njima su Kalifornija, Kolorado, Delaver, Nju Džerzi, Njujork... Širom zemlje oko 32 odsto stanovnika starosti između 12 i 17 godina primilo je obe doze vakcine, a oko 86 procenata primilo je prvu dozu.

Stručnjaci se nadaju da će veći postotak vakcinacije uticati na prenos zaraze i smanjiti tragične ishode.

Sve više zaraženih đaka

Povratak u školu doneo je glavobolju mnogim zvaničnicima jer je veoma veliki broj đaka koji su se zarazili korona virusom. Preventivne mere, poput karantina, primenjuju se u gotovo svim saveznim državama. U Misisipiju samo je gotovo 29.000 đaka bilo u karantinu u periodu od 16. do 20. avgusta, zbog mogućeg izlaganja korona virusu, dok je taj broj u periodu od 9. do 13. avgusta iznosio tek nešto više od 20.000.

Od početka avgusta u Misisipiju je registrovano 2.383 slučaja među zaposlenima, i 11.766 među učenicima.

U Kaliforniji, u Los Anđelesu, unija škola prijavila je 2.847 zaraženih među đacima i zaposlenima u petak. Kako je navedeno, od utorka 3.000 učenika i 500 zaposlenih u školama moralo je u izolaciju, a isto toliko je moralo i u kućni karantin.

- Očekujemo da će brojke i dalje rasti kako budemo otvarali škole, ali i dalje radimo na prevenciji, pratimo situaciju i reagovaćemo u skladu sa stanjem - rekla je dr Barbara Ferer, direktor Instituta za javno zdravlje okruga Los Anđeles.

I dok se očekuje da će brojke još rasti, pojedine bolnice već odlažu operacije kako bi bilo mesta za kovid pacijente.

Video: U opasnom miniću i visokim štiklama Nataša Bekvalac primila treću dozu vakcine protiv korone

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boža zemunac

    30. avgust 2021 | 08:23

    E sada ćemo da čujemo izjave našeg Kriznog štaba.

  • Sasa

    30. avgust 2021 | 09:35

    Desila se odobrena FDA vakcina. A za sve ne upućene koji misle kad FDA nešto proglasi bezbednim da li je zaista bezbedno. Prvo FDA nikad naglašavam NIKAD nije testirala lekove. To rade druge kompanije a FDA daje odobrenje. U ovome slučaju je to NIH Bio Ethics. A direktor NIH je niko drugi nego Christine Grady. A ko je njen suprug svi imate Gugl pa pročitajte.tako da vam je sve ovo dolar i biznis. To shvatite. Moja žena pravi lekice a ja varam narod i diktiran sa pandemijom.bas smo ovce.

  • Neobičan Republika Srpska

    31. avgust 2021 | 00:08

    Ju breee,čak pokretne hladnjače u pitanju.Pa ovo je jako opasno….

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA