Američki vojnik pokušava da spasi ratnog druga: Jednog su ubili talibani, ne želi da izgubi drugog
Dvojica prijatelja, koji su pre više od deceniju rizikovali život pokušavajući da pobegnu od metaka talibana, stvorili su drugarstvo za ceo život, kakvo se može steći samo u ratu. Sada, desetak godina kasnije, američki vojnik i njegov prevodilac ponovo su se spojili i to u Nemačkoj.
Prevodilac Abdulah Sodais, sada se bori da dobije azil u toj zemlji, nakon što mu je prijava odbijena u SAD, a njegov ratni drug Spenser Salivan tu je da mu pomogne.
Potresne scene koje preplavljuju medije poslednjih dana dva slomile su srce dvojici prijatelja.
- Nisam mogao da prestanem da plačem, moj otac je rekao da su talibani kucali na vrata tražeći momke koji su sarađivali sa zapadnim snagama - rekao je Salivan.
Salivan je pre nekoliko godina izgubio još jednog prijatelja, prevodioca Modaisa, kog su ubili talibani dok je čekao američku vizu. Sada će dati sve od sebe da se to ne ponovi i Sodaisu.
On je uspeo da preko krijumčara dođe do Evrope i sada mu američki vojnik pomaže da se dobro pripremi za suđenje 6. septembra.
- Obećao sam mu isto kao što mu je i Amerika obećala da će ga zaštititi i spasiti mu život. Mislim, kako možeš da okreneš leđa tom obećanju? - rekao je on.
Salivan je samo jedan od brojnih američkih boraca, koji sami rade na spašavanju Avganistanaca koji su služili zajedno sa njima.
Njihovi napori počeli su mnogo pre nego što je eskalirala situacija u Avganistanu, kada su talibani preuzeli vlast u ovoj zemlji, nakon povlačenja američkih trupa, piše AP.
Težak put do vize
Hiljade Avganistanaca koji su pomagali američkim trupama proveli su godine zaglavljeni u zaostalom i opterećenom programu dobijanja američke vize za migrante. Program je trebao da nagradi Avganistance za njihovu podršku dajući im put do Sjedinjenih Država.
Međutim, Kongres nije uspeo da odobri dovoljno viza svake godine, a bivša Trampova administracija dodala je nove bezbednosne zahteve i birokratske prepreke koje su prosečno vreme čekanja sa nekoliko meseci produžile na neverovatne tri godine.
Drugi su odbijeni zbog, kako kažu, loših imigracionih advokata, manjih ili falsifikovanih odstupanja u njihovim podacima o učinku.
Za Salivana, pomaganje Sodaisu, znači pomaganje američkom savezniku. Oba prevodioca radila su sa grupom koju je predvodio Salivan i zajednički su uspešno okončali na desetine misija.
Njegov drugi prijatelj, prevodilac Masud, tokom 2013. godine podneo je zahtev za dobijanje posebne imigrantske vize nakon što je za zbog svog rada sa američkim trupama dobio pretnje smrću. Njegova prijava sadržala je i pismo preporuke od Salivana.
Dve godine kasnije njegov zahtev je odbijen jer su vlasti procenile da on nije sarađivao sa američkom vojskom, već sa privatnom firmom koja je imala ugovor sa Ministarstvom odbrane.
Masud se žalio, Salivan je poslao još jedno pismo, međutim, odgovor nije stigao.
U julu 2017. Salivan je primio pismo od Masudovog brata, koji ga je obavestio da su ga talibani ubili.
- Obuzela me je velika tuga i osećaj krivice - rekao je Salivan.
Nakon što je primio ovu vest, rešio je da preduzme sve kako se isto ne bi dogodilo i njegovom drugom prijatelju.
Sodais je u međuvremenu prodao svoju radnju u Avganistanu i od tog novca organizovao je put u Evropu.
Put do Nemačke trajao je sedam meseci i koštao ga je oko 15.000 dolara. Vlada ove zemlje odbila je jednom njegov zahtev za azil, jer mu je nedostajalo fotografija i dokaza da je sarađivao sa stranim silama.
Međutim, on je odlučio da ne odustane. Posle godinu dana, ponovo je pozvao svog prijatelja u Americi i zatražio je njegovu pomoć.
- Bio sam presrećan kada me je pozvao i kada sam saznao da je živ - rekao je Salivan.
Četiri meseca kasnije, Salivan ga je posetio u Nemačkoj i ponudio mu pomoć u vezi sa njegovim slučajem, radeći na komunikaciji sa zvaničnicima u SAD -u i Nemačkoj.
Za sada je Sodais siguran, što je i najvažnije. Nemačka je 11. avgusta privremeno obustavila deportaciju svih Avganistanaca zbog preokreta, ali nije precizirala koliko će naredba trajati.
Oni su se sada fokusirali na saslušanje 6. septembra i nadaju se najboljem ishodu.
- Prvi korak je da njega i njegovu porodicu održimo u životu. Potrudićemo se da dobije azil u Nemačkoj, a sve ostalo će doći vremenom - rekao je Salivan.
Video: Vožnja džipom od kampa do aerodroma: Nikad viđeni snimci evakuacije Srba iz Kabula
(Telegraf.rs)
Video: Belencan: Pojačane kontrole saobraćaja do 22. decembra,test na alkohol i psihoaktivne supstance
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Buzga
Kolateralna šteta .to ste vi
Podelite komentar
PRC
Ajde i ovu dvojcu. 😜
Podelite komentar